Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi

Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi | Kapitola 8

Michal Rybka

Michal Rybka

24. 8. 2012 03:00 95

Seznam kapitol

1. Plíživý zabiják smartphone 2. Trh se mění 3. Krach obchodních modelů 4. Probuzení ze snu
5. Urychlí nástup cloudu? 6. Realita mobilních sítí... 7. ... v Banánistánu 8. Sítě nám brzdí pokrok

Všichni ví, že se na nás valí technologická změna tak obrovská, že ji lze přirovnat snad jen k příchodu PC – náhrada klasických počítačů chytrými telefony. Prodávají se po desítkách milionů, táhnou růst objemu trhu s elektronikou. Výrobci se dělí na ty, kteří je mají, a zbytek, co pláče nad ztrátami a doufá v lepší zítřky.

Reklama

Problémy nejsou jenom u nás, i když u nás mají ten správný retro nádech díky zastaralým technologiím, komickým limitům a tlustým nugetům zlata, které platíte za jednotlivé kilobyty. I operátoři jinde ve světě s hrůzou zjistili, že lidi začínají používat smartphony jako smartphony a mimo tradičních služeb si žádají nové věci, jako stahování obsahu, používání videohovorů a stahování aplikací. A tu náhle i zahraniční operátoři zpanikařili a začali se šprajcovat, jako třeba AT&T, která před nedávnem řekla, že neomezené datové přenosy jsou skutečně neomezené*. (* Pokud nepoužíváte videokonferenční aplikaci FaceTime, páčto za to si, holenkové, připlatíte!)

Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi
i Zdroj: PCTuning.cz

Uživatelé v USA zjišťují, že operátoři se pokoušejí odejít od neomezených nabídek k FUPovaným a nebo k omezeným tarifům. Pásma nejsou nafukovací, upgrade technologií jsou nákladné a zaříznout ten příval dat a pokud možno ho ještě trochu zkasírovat vypadá jako řešení. Alespoň u nás to, zdá se, funguje dobře a spokojeni jsou všichni: Buď vám to jakž takž jede, takže si nemáte na co stěžovat, a nebo, po aplikaci FUPu, vám to vlastně skoro nejede, takže si nemáte jak stěžovat. Pokud vám mobilní data nevyhovují, máte sedět doma a užívat si pokroku klasických technologií. Tam to funguje dobře. Je sice pravda, že když musíte sedět doma, vyjde vám v konečném součtu levněji zálohovat na NAS než do cloudu, ale co už.

Úvaha: Jak nám operátoři přibili cloud zpátky k zemi
i Zdroj: PCTuning.cz

A přesně tohle je ten faktor, který zásadně zabrzdí rozvoj cloudu. Nebude to mít tak drtivý dopad jako u streamovaného hraní, které je na mobilním připojení prostě nepoužitelné, ale brzda to rozhodně bude. Zatím nás čeká spíš cloudík čmoudík, takový malý obláček na kalendář, mail, kontakty a dokumenty, protože nic většího trvale synchronizovat přes naše mobilní připojení nepůjde. Ale kdo ví, třeba se jednou stane něco gigantického, připojení zrychlí, bude objemově neomezené a všudypřítomné – a pak možná cloud opravdu disky nahradí. Jenomže tohle předpokládá rozvoj sítí a tvrdou konkurenci mezi operátory, která tlačí cenu dolů.

Po zážitku s 20 kbit/s připojením ovšem nejsem až tak velký optimista. S tímhle tempem pokroku to bude ještě pár desítek let trvat.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama