Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?

Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití? | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

27. 7. 2012 03:00 75

Seznam kapitol

1. Jen pozitiva? 2. Praktické postřehy I. 3. Praktické postřehy II. 4. Konkurenti Kindlu
5. Navrhujeme ideální čtečku 6. Čtečka nebo tablet? 7. Vyhynou čtečky?

Mám rád svoji klasickou knihovnu plnou knih a časopisů. Alespoň tedy ve chvílích, kdy převážně spočívá na policích a nemusím ji tahat sem a tam. Při stěhování nebo přerovnávání ji rád nemám ani v nejmenším, protože je náhle větší a těžší, než by se mi líbilo. V takových chvílích přemýšlím, že ji změním na digitální...

Reklama

Tak za prvé, elektronický inkoust Pearl je mnohem čitelnější než to, co jsem viděl před rokem. Stále není bílý, ale je „docela přijatelně světle šedý“, tedy na čtení mnohem příjemnější, než kdy dříve. Za druhé – a to považuji za opravdu masivní pokrok – dotyková vrstva vůbec není vidět. Když si vzpomenu na první dotekové čtečky, leskly se jejich displeje, s odpuštěním, jako psí kulky a naprosto smazávaly výhodu „snadného čtení na Slunci“. Surovou pravdou bylo, že při každém čtení jste sledovali své nosní dírky, které hrozivě vystupovaly ze středu obrazu. Nepatřím k milovníkům lesklých displejů a každý večer se modlím za to, aby tu odpornou příšernost už konečně někdo vymazal z povrchu světa – no, u notebooků se nedaří a pomatení prodavači lesklý displej stále prohlašují za výhodu, ale u čteček už Mirror Effect Plus zmizel a vy místo sledování svých chlupů a beďarů můžete číst. Super!

Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?
i Zdroj: PCTuning.cz

Za třetí, rychlost čteček se podstatně zlepšila. Jednak se zvýšila rychlost jejich reakce obecně, takže povětšinou mizí utrpení při čekání na jakoukoliv akci a dumání, zda čtečka nechcípla. (Einkové čtečky zachovají na displeji v případě náhlého skonu obraz, čímž uživatele matou.) Za třetí bé se zvýšila rychlost díky tomu, že se mnohem inteligentněji refreshuje obraz – bez refreshe se zanáší digitálními nečistotami. Kompletní refresh je maže, ale zpomaluje čtení a dává mu jistý nádech blikajícího obrazu ZX Spectra s nastaveným atributem Flash. Nuže, konstruktéři objevili, že ideální a nejrychlejší je nechat několikrát změnit obraz bez refreshe a jenom každou řekněme pátou změnu obrazu udělat refresh, aby digitální špíny zmizely. Výsledkem je opět pozorovatelné zlepšení!

Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?
i Zdroj: PCTuning.cz

Za čtvrté, proprietární konektory zmizely (slyšíš, Apple?!) a všechny čtečky mají mikro USB. Z toho se nabíjí, z toho se do čteček lije obsah. Většinou podporují Mass Storage a bez výjimky si umí hrát s Calibri, nejšikovnějším to prográmkem pro správu elektronických knih. Takže na dovolenou vám stačí jeden mikro USB kablík a buď generická USB nabíječka a nebo třeba laptop. Za páté, všechny čtečky mají wifi konektivitu a umí se připojit k obchodu a nasát do sebe knížku i bez počítače. Více či méně experimentálně taky dovolují prohlížení webu, byť často neohrabaně a pomalu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama