Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?

Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití? | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

27. 7. 2012 03:00 75

Seznam kapitol

1. Jen pozitiva? 2. Praktické postřehy I. 3. Praktické postřehy II. 4. Konkurenti Kindlu
5. Navrhujeme ideální čtečku 6. Čtečka nebo tablet? 7. Vyhynou čtečky?

Mám rád svoji klasickou knihovnu plnou knih a časopisů. Alespoň tedy ve chvílích, kdy převážně spočívá na policích a nemusím ji tahat sem a tam. Při stěhování nebo přerovnávání ji rád nemám ani v nejmenším, protože je náhle větší a těžší, než by se mi líbilo. V takových chvílích přemýšlím, že ji změním na digitální...

Reklama

Existence einkových čteček a digitálních knížek je do jisté míry svázaná. Ne zcela, ale do jisté míry: podle průzkumů majitelé tabletů preferují filmy a jiná média před čtením. Radši se podívají na film Barbar Conan a nebo si zahrají hru s barbarem Conanem, než aby si přečetli knížky Roberta E. Howarda a jeho následovníků. Pokud je tento trend pravdivý, odsunou se einkové čtečky mimo mainstream v okamžiku, kdy je cenově dohoní barevné levné tablety. Einkové čtečky mohou ustoupit ještě o kousíček blíž „k nule“, ale to nepůjde věčně. Chvíli můžou žít jako zařízení „za korunu“, které bude existovat díky nákupu knížek z eshopu a nebo předplatnému ve „výpůjční digitální knihovně“, se kterou uzavřete smlouvu asi jako když si dnes pořizujete dotovaný telefon za korunu. A až to nepůjde, stanou se nejdřív specializovaným zařízením a nakonec zmizí zcela. Všechny jejich výhody po funkční stránce – wifi připojení, čtecí software, který obsahuje thesaurus, možnost předčítat knihy do sluchátek – totiž budou mít barevné tablety taky, ale navíc přehrají filmy a web na nich bude vypadat líp.

Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?
i Zdroj: PCTuning.cz

Zásadní plusy einkových čteček – dlouhá výdrž a pasivní displej – mají totiž smysl JEN pro čtenáře knih. Pokud čtení upadá, pokud písemné dokumenty mizí a nahrazuje je multimedialita, pokud není problém dosah nabíječky v rámci jednoho dne či dvou, výhody einku mizí. Pak se z něj stane technologie pro chytré reklamní bannery, nápisy na dveřích, jídelní lístky a podobné věci, které dnes pokrývá klasický papír.

Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?
i Zdroj: PCTuning.cz

Obsah doplňte dle uvážení...

Zatím tak daleko nejsme a čtečky mají před sebou pár pěkných let zlepšování a rozvoje. Stále je co zlepšovat a zatím čtečky spolu s tablety devastují PC desktopy a laptopy. Kdo by četl skripta v PDF na stolním počítači, když je může mít v mnohem praktičtější čtečce? PC přestane být pro konzumaci obsahu relevantní, nahradí ho chytré televize doma a čtečky na cestách. Jenomže ke kolizi tabletů a einkových čteček jednou dojde. A vzhledem k tomu, že naše kultura se orientuje stále více na klipy, video a rychlé a jednoduché informace, je možné, že potřeba einkové čtečky časem zmizí a stane se z ní jenom kapitola v dlouhých dějinách knihy, asi jakou byl třeba pergamen.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama