Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?

Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití? | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

27. 7. 2012 03:00 75

Seznam kapitol

1. Jen pozitiva? 2. Praktické postřehy I. 3. Praktické postřehy II. 4. Konkurenti Kindlu
5. Navrhujeme ideální čtečku 6. Čtečka nebo tablet? 7. Vyhynou čtečky?

Mám rád svoji klasickou knihovnu plnou knih a časopisů. Alespoň tedy ve chvílích, kdy převážně spočívá na policích a nemusím ji tahat sem a tam. Při stěhování nebo přerovnávání ji rád nemám ani v nejmenším, protože je náhle větší a těžší, než by se mi líbilo. V takových chvílích přemýšlím, že ji změním na digitální...

Reklama

Za šesté, nové čtečky už dávají cenově smysl. Dva a půl tisíce za Amazon Kindle 4 s reklamami? Akceptovatelné! Kindle je lehoučký, má úžasný design a v podstatě se stal standardem. O tisícovku více stojí PocketBook Touch, který na rozdíl od Kindlu je „více pro kutily“ a zcela bez potíží otevírá i DOC a DOCX, takže se skvěle hodí například pro pročítání si vašich vlastních textů a nebo dokumentů, které vám někdo poslal.

Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?
i Zdroj: PCTuning.cz

A pak tu jsou různé výhody, které přinášejí jednotlivé modely. Aniž bych tento text prohlašoval za recenzi, rád bych vypíchnul, co mě na daných modelech zaujalo a co se mi naopak nelíbilo. Je to totiž velmi důležité pro pokračování úvahy o tom, zda tento typ zařízení přežije a co se s ním stane. V mnoha směrech začínají tablety a einkové čtečky konvergovat k jakémusi „základnímu tabletovému zařízení“, které by splnilo základní požadavky pro každodenní čtení a surfování, zásadní (a možná nepřekročitelné) rozdíly tu ale jsou.

Nejrozšířenějším modelem čtečky je nejlevnější Amazon Kindle 4, který svoji nízkou cenu kompenzuje tím, že vám neustále podsouvá reklamy, v aktivním režimu jsou to takové malé bannery, v režimu spánku potom celostránkové obrázky. Reklamy celkem nevadí, objevují se v nečinnosti a naopak se zde využívá zajímavá vlastnost einkoustu: Když mašinka spí, na chvilku se vzbudí, nakreslí na displej novou reklamu a usne. Obrazovka čtečky se tak neustále mění a připomíná spíš více „noviny“ než „vypnuté zařízení“. Tahle reklama je příjemně neagresivní a naopak, u ostatních zařízení, vám přijde divné, že stroj jen cykluje obrázky (Nook) a nebo zobrazuje reklamu sám na sebe (PocketBook).

Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud reklamu skousnete (a nevidím důvod proč ne), dostanete hardwarově velice dobře zvládnutou čtečku, maličkou, lehoučkou a designem překonávající i dražší modely – vypadá prostě elegantně. Thesaurus je zabudovaný nejjednodušším způsobem na světě – najedete ke slovu, které vás zajímá – a objeví se vysvětlení. S dotykovým displejem by to bylo asi ještě lepší, ale už tohle je hodně, hodně dobře použitelné!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama