PCTuning Článek

Úvaha: Mají e-inkové čtečky knih vůbec šanci na přežití?

michal-rybka
Michal Rybka
27. 7. 2012 01:00 75 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Jen pozitiva? 2. Praktické postřehy I. 3. Praktické postřehy II. 4. Konkurenti Kindlu
5. Navrhujeme ideální čtečku 6. Čtečka nebo tablet? 7. Vyhynou čtečky?

Mám rád svoji klasickou knihovnu plnou knih a časopisů. Alespoň tedy ve chvílích, kdy převážně spočívá na policích a nemusím ji tahat sem a tam. Při stěhování nebo přerovnávání ji rád nemám ani v nejmenším, protože je náhle větší a těžší, než by se mi líbilo. V takových chvílích přemýšlím, že ji změním na digitální...

Reklama
Reklama

Ideální čtečka by se měla blížit kvalitnímu, i když třeba specializovanému tabletu. Zásadní rozdíl mezi čtečkou a tabletem? Tablet je barevný a umí přehrát video, protože to je na webu důležité. Einkové čtečky tohle nedokážou, protože jsou stavěné na maximální úspornost. Právě jejich velmi specifický displej zásadním způsobem omezuje použitelnost einkových čteček a nakonec rozhodne o jejich konečném osudu. Web a webové aplikace vypadají v černobílém provedení blbě – a to je důvod, proč se browsery na čtečkách obvykle schovávají pod kategorií „experimentální“.

Co teď? Amazon si myslí, že „multimediální čtečkotablet“ a „obyčejná čtečka“ jsou dva oddělené světy a proto má Kindle 4 na čtení a Kindle Fire na koukání. Já osobně ale znám jen málo lidí, kteří by mohli mít dvě podobná zařízení, navíc když mají ještě chytrý mobil, což je dnes vlastně ještě o něco chytřejší a nabouchanější tablet, jenom s pidiobrazovkou. Kindle Fire je už skutečný tablet, jenom je levný a jasně ukazuje prostor, kterým se tablety budou ubírat: Snižování ceny. Říká se, že iPad vám nabídne 90% funkčnosti, kterou skutečně používáte na notebooku. Je rychlý a dobrý, ale taky drahý. Co když vám ale někdo nabídne tablet, který nabídne řekněme 80% funkčnosti iPadu, ale za třetinovou nebo čtvrtinovou cenu? To bude fungovat. To si lidi budou kupovat. Většina lidí se stejně podle průzkumů hlavně kouká na web, na filmy a hraje některou z jednoduchých, ale úspěšných her.

Rozdíl mezi Kindle 4 a Kindle Fire je v tom, že jedno zařízení je tvrdě optimalizované na čtení textů a druhé je multimediální. To první má výdrž, to druhé potřebuje denně dobíjet. Pokud se dostanou na podobnou cenu, ukáže se, co lidé doopravdy chtějí. Pokud chtějí jednoduchý tablet, který se musí denně opečovat v nabíječce, ale umí přehrávat filmy a web je na něm barevný, možná oželí tak opěvovanou, ale nijak neprokázanou „šetrnost“ einkového papíru k očím. Možná, že zjistí, že koukat se na YouTube v šeru baru je prostě zábavnější, než číst Dostojevského v plné sluneční palbě na pláži. Einková technologie má zásadní problém s rychlostí a s podáním barev a je velmi pravděpodobné, že prostě nebude moci nikdy ani kvalitou, ani cenou soutěžit s klasickým podsvíceným displejem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning