Úvaha: Velké překvapení od Microsoftu. Tablet..?!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Velké překvapení od Microsoftu. Tablet..?!

Úvaha: Velké překvapení od Microsoftu. Tablet..?! | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

29. 6. 2012 03:00 43

Seznam kapitol

1. Velká sláva 2. Vše vs. tablet 3. Druhý Babylon 4. Zabiják jménem software
5. Stejné chyby dvakrát? 6. Nezodpovězené otázky 7. Rozhodne cena

Když Microsoft připravoval úžasné, tajemné a překvapující oznámení, čekal jsem nějakou pecku, jako třeba že se rozhodli koupit Nokii. Ono přelomové oznámení ovšem spočívalo v tom, že představili koncepty tabletů Surface. Před pár lety si Steve Balmer dělal legraci z iPadu – a dnes uvádí svoje vlastní MicroSurfacePady?

Reklama

Ultrabooky se s tablety navzájem nenahrazují: tablet slouží hlavně ke konzumaci obsahu, ultrabook na psaní a vkládání dat. Pokud má vaše řešení vždy k dispozici klávesnici, řešíte ovládání her a aplikací zcela jinak, než když máte k dispozici vždy jen dotykovou obrazovku a jen někdy klávesnici (respektive klávesnice je volitelná a vaše aplikace nesmí počítat s tím, že ji máte). Buď jak buď není klávesnice na krytu nic, čím by se Microsoft měl chlubit – v podstatě to opravdu znamená, že myšlenkově neopustil „convertible“ platformu notebooků, které lze „otočit naruby“.

Úvaha: Velké překvapení od Microsoftu. Tablet..?!
i Zdroj: PCTuning.cz

Dočetl jsem se, že si představují, že právě podobné počítače časem nahradí i desktopy. No, to samé se tvrdilo i o convertible noteboocích a dokonce jsem na vlastní uši před lety slyšel nadšené výroky, že se lidé těší, až zahodí své staré notebooky a nahradí je convertibly. Jenomže convertible notebooky brutálně pohořely. Pravdou zůstává, že likvidační pro ně byla hlavně hmotnost a cena, což je omezení, které by Surface počítače měly překonat.

Daleko větší problém, který s sebou Surface přináší, je fakt, že nejde o jednu, ale o dvě různé platformy. I když je jádro systému podobné a aplikace by pro tyto odlišné platformy mělo jít jenom jiným způsobem zkompilovat, stále to není totéž jako kompatibilita. To ani náhodou ne. Surface Pro, který je x86 kompatibilní, mi přitom přijde jako konvenčnější a praktičtější platforma, v podstatě je to jenom převlečený ultrabook. Mnohem problematičtější je Surface RT, který míří jako konkurence přímo proti iPadu, bude levnější a měl by mít podobnější vlastnosti a být i více konkurenceschopný.

Tyhle dvě platformy se jmenují velmi podobně, tváří se zvenku skoro identicky, ale nejsou binárně kompatibilní. U Surface RT se nepočítá ani se zpětnou kompatibilitou s PC aplikacemi, dokonce ani s možností nahrávat si vlastní aplikace – všechny aplikace pro Surface RT si budete nahrávat přes AppStore, chci říci SurfoStore (či jak se to bude jmenovat).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama