Úvaha: Velké překvapení od Microsoftu. Tablet..?!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: Velké překvapení od Microsoftu. Tablet..?!

Úvaha: Velké překvapení od Microsoftu. Tablet..?! | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

29. 6. 2012 03:00 43

Seznam kapitol

1. Velká sláva 2. Vše vs. tablet 3. Druhý Babylon 4. Zabiják jménem software
5. Stejné chyby dvakrát? 6. Nezodpovězené otázky 7. Rozhodne cena

Když Microsoft připravoval úžasné, tajemné a překvapující oznámení, čekal jsem nějakou pecku, jako třeba že se rozhodli koupit Nokii. Ono přelomové oznámení ovšem spočívalo v tom, že představili koncepty tabletů Surface. Před pár lety si Steve Balmer dělal legraci z iPadu – a dnes uvádí svoje vlastní MicroSurfacePady?

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
15
Reklama

Poslední, ale nikoliv banální otázkou, je cena. Cena je přesně to, co spolu s hmotností zlikvidovalo convertible notebooky – zatímco váha tu nebude problém (Surface RT má necelých 700 gramů, podobně jako iPad a Surface Pro stále přijatelných 900 gramů), cena problém být může. Detaily k tomu nejsou moc známé, proslýchá se, že by Surface RT měl stát zhruba to samé, co iPad, zatímco Surface RT by měl vyjít zhruba na ty samé peníze, co ultrabook. Kolem ceny proběhly zajímavé debaty, z nichž jeden z účastníků poznamenal, že si myslí, že „kompetitivní cena iPadu“ rozhodne není pro normální uživatelé ideální, protože ti spíš ocení jednodušší, ale mnohem levnější Kindle Fire.

Úvaha: Velké překvapení od Microsoftu. Tablet..?!
i Zdroj: PCTuning.cz

S tím souhlasím – očekávaná cena kolem 600 USD je akceptovatelná pouze tehdy, pokud hledáte „skoro náhradu“ notebooku, tablet pro rodinu by měl být podstatně levnější a Kindle Fire rozhodně není špatný. Jenomže Surface RT se nesnaží soutěžit s Kindle Fire a když už bych chtěl vrazit 600 dolarů do tabletu, chtěl bych, aby byl x86 kompatibilní. Surface Pro ale bude podle všeho dražší a s očekávanou cenou kole 800 USD bude srovnatelný spíš s ultrabooky – a tam bych se docela zamýšlel, jestli není lepší vzít si rovnou ultrabook. Dnešní ultrabooky, třeba od Asusu, jsou totiž docela super a navíc vypadají vážně dobře. Poměrně malý rozdíl v ceně Surface RT a Surface Pro je pro mě taky docela zarážející, protože Surface Pro nabídne podstatně zajímavější vlastnosti za cenu, která až tak nepřesahuje cenu Surface RT.

Úvaha: Velké překvapení od Microsoftu. Tablet..?!
i Zdroj: PCTuning.cz

Tablety Surface mě rozhodně neohromily – a to nejenom proto, že už předem lituji zákazníky, kteří si pořídí Surface RT a budou zmateně přemýšlet, jak do toho naládovat svoje aplikace. Nevypadají špatně, ale jsou neobyčejně bezvýrazné. Když už Surface RT obětoval kompatibilitu, čekal bych od něj agresivní cenový tah tak, aby „podrazil cenou iPad a ohrožoval Kindle Fire“. A nebo bych spíš čekal, že Microsoft nabídne pouze x86 kompatibilní tablet, ale v celé řadě od velmi levného pro nenáročné využití po opravdu dobře vybavený, kde by se těch skoro tisíc dolarů dalo akceptovat. Mimochodem, kde má tahle převratná novinka 3G/4G připojení? Hele, ona žádné nemá a zdá se, že v žádné verzi. Hmmmmm...

Úvaha: Velké překvapení od Microsoftu. Tablet..?!
i Zdroj: PCTuning.cz

A úplně největší zklamání je potom to, že tablety oznamuje Microsoft nyní s tím, že si Surface RT budeme moci koupit na podzim a Surface Pro „ještě o tři měsíce později“. Super, vážně super. Osobně si myslím, že Surface Pro má potenciál v podnikové sféře, zvlášť pokud pro něj bude možné jednoduše upravit existující aplikace a podaří se srazit cenu alespoň pro korporátní zákazníky (a výdrž baterie bude přijatelná). Jenomže jak mám být nadšený z toho, že za tři měsíce přijde zařízení, které už při představení nevypadá nijak převratně a revolučně? Zatím toho Microsoft předvedl málo, chce za to hodně a navíc to ještě neprodává a pár měsíců taky prodávat nebude.

Zííííív...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama