Velký výběr čteček elektronických knih pod stromeček | Kapitola 3
Seznam kapitol
Pokud vám ještě zbývá shánět pro někoho dárky a nevíte si rady, může se dnešní srovnání hodit právě vám. V tomto přehledu se podíváme na zajímavé čtečky elektronických knih, které můžete koupit v našich obchodech a dáme vám tipy z různých cenových kategorií, z nichž si jistě vybere každý.
Když už jsme si představili, co to je čtečka elektronických knih je a jaké jsou její výhody, řekněme si také několik slov o tom, podle čeho vybírat. Ne každému totiž může vyhovovat právě ten či onen druh čtečky. I mezi takto specificky zaměřenými zařízeními jsou totiž rozdíly, které mohou být pro výběr zásadní.
První, nad čím by se měl uživatel zamyslet je to, za jakým účelem čtečku kupuje. Jinými slovy, co bude majitel na čtečce číst. Zda ji bude využívat ke čtení dokumentů či učebnic, běžných knížek nebo třeba komiksů. Na trhu se pak objevují i první čtečky, které jsou vhodné pro čtení technických výkresů a dokumentace.
Důležitá je také velikost čtečky, resp. jejího displeje. Během posledních pár let se totiž výrobci přestali soustředit pouze na zkvalitňování samotného čtení, ale začali pomýšlet také na design a velikost čteček. V současnosti jsou tak k dostání čtečky s velikostí úhlopříčky displeje od 5 až do nějakých 9 palců.
Při výběru bychom neměli zapomenout ani na další věci, jako je třeba to, jaké formáty souborů chceme na čtečce číst, zda budeme chtít číst také v noci anebo v extrémním prostředí, kde hrozí poškození čtečky. Vybrat si totiž už můžeme také ze čteček s nasvícenými displeji nebo se zvýšenou odolností proti vodě a prachu.
Stejně jako u většiny zařízení může být i v případě čteček elektronických knih pro mnohé rozhodující výkon. U eReaderů jsou však výkonnější komponenty znát snad jen na rychlosti a plynulosti otáčení stránek. Někdo tak může být spokojenější s hůře hardwarově vybaveným zařízením, které má oproti konkurenci širší podporu formátů nebo lepší služby od výrobce.
Sledování výkonu procesoru v tomto případě nemá moc význam a důležitější je spíše kapacita operačních pamětí a zejména potom vnitřního úložiště. Ve většině případů je však vnitřní úložiště několikagigabytové a vejdou se do něho stovky až tisíce knih. Většina čteček už v současnosti nabídne také možnost připojení přes Wi-Fi, což se hodí zejména při nákupu knih. Problém ale samozřejmě není ani v pořízení knihy přes internet a její následné stáhnutí z počítače nebo notebooku.
Jistě se najdou mnozí, kteří čtečky odsuzují kvůli tomu, že se jedná o jednoúčelová zařízení, která pohodlně nahradí tabletem. Kdo už ale se čtečkou zkušenosti má, jistě mi dá za pravdu, že pro náruživé čtenáře, kteří čtou často a intenzivně, je čtečka nenahraditelným nástrojem.
Někoho může od koupě čtečky odradit cena, která bývá (vzhledem k tomu, že se jedná o jednoúčelová zařízení) mnohdy poměrně přemrštěná. Proto můžete sáhnout po některém z lacinějších kusů, jejichž ceny se dnes již pohybují i pod částkou 2 000 korun, což není zas taková investice. Elektronické knihy jsou navíc výrazně levnější než ty tištěné, aktivním čtenářům se tedy investice po nějakém čase zase vrátí. Kritériem pro výběr bylo u všech čteček zejména to, zda jsou na našem trhu běžně dostupné ve více obchodech.
A už se pojďme podívat na první várku nejlevnějších modelů.