Výběr počítače na hry — co koupit za 10 a 15 tisíc?
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek Výběr počítače na hry — co koupit za 10 a 15 tisíc?

Výběr počítače na hry — co koupit za 10 a 15 tisíc? | Kapitola 10

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

14. 1. 2013 03:00 77

Seznam kapitol

1. Nové hry jsou tu, nový hardware nikoliv 2. Výběr komponent— procesor, paměti, deska 3. Výběr komponent — grafická karta, disk, zdroj a skříň 4. Testovací sestavy, hry a metodika 5. Alan Wake, Anno, ArmA II
6. AC III, Battlefield 3, Crysis 2 7. F1 2012, Far Cry 3, GTA: EFLC 8. Hitman: Absolution, Max Payne 3, Metro 2033 9. Serious Sam 3, Sleeping Dogs 10. Závěr

Ačkoliv toužíme po výkonném hardwaru, realita je poněkud odlišná a nejprodávanější komponenty jsou ty nejlevnější. Přinášíme proto článek, ve kterém jsme navrhli, sestavili a otestovali levné počítače na hraní her za deset a patnáct tisíc korun včetně daně. Příjemně nás přitom potěšilo, jak dobře se na takových sestavách hraje.

Reklama
Výběr počítače na hry — co koupit za 10 a 15 tisíc?
i Zdroj: PCTuning.cz

Před Vánocemi jsme vám přinesli srovnání herních sestav do dvaceti tisíc korun s daní, na které dnešním článkem nepřímo navazujeme. Tématem totiž bylo navrhnout co nejvýkonnější sestavy pro hraní her s téměř šibeničními finančními limity deset a patnáct tisíc korun. Přesto se to podařilo a jsem příjemně překvapen, jak výkonné počítače je možné za tyto peníze složit.

Levnější sestavu s cenovým limitem deset tisíc korun s daní jsem postavil na dvoujádrovém procesoru Intel Pentium architektury Sandy Bridge, 4 GB operační paměti a grafické kartě AMD Radeon HD 7770. I na takto slabém počítači si ale v rozlišení 1600 × 900 px bez problémů zahrajete všechny nové hry, přičemž u některých z nich dokonce ani nebude nutné snižovat detaily.U těch zbylých většinou postačí k dosažení průměrných čtyřiceti snímků za sekundu snížení jen o jeden stupeň.

Výběr počítače na hry — co koupit za 10 a 15 tisíc?
i Zdroj: PCTuning.cz

Výkonnější počítač s cenou patnáct tisíc s daní byl osazen dvoujádrovým procesorem řady Intel Core i3 architektury Ivy Bridge, 8 GB operační paměti a používal grafickou kartu nVidia GeForce GTX 660. Ta je výrazně silnější než Radeon HD 7770, měření proto probíhalo v dnes nejrozšířenějším Full HD rozlišení. Nutno říct, že si i tato sestava vedla na výbornou. Snižovat detaily budete muset jen u nejnáročnějších her jako je ArmA II nebo Metro 2033. Zbylá většina her poběží plynule i na maximální nastavení detailů, případně postačí jen vypnutí plnohodnotného vyhlazování hran.

Výběr počítače na hry — co koupit za 10 a 15 tisíc?
i Zdroj: PCTuning.cz

Příjemným překvapením pro případného zájemce (nejen o levný počítač) je výrazné snížení cen pevných disků během posledního roku. Za dva tisíce se dnes dají pořídit 1,5TB disky, 2TB modely vyjdou o tři stovky dráž. Při koupi navržené nebo podobné sestavy současně počítejte s tím, že v ceně navržených počítačů není zahrnuta cena operačního systému. Pokud nemáte retailovou licenci ze starší sestavy anebo jiný přístup k legální kopii (např. studenti v rámci programu MSDN AA), je nutné cenu počítače minimálně o dva tisíce navýšit. Na tolik vás totiž vyjde OEM licence na Windows 7 Home Premium nebo základní OEM verzi Windows 8.

Poděkování

Za zapůjčení většiny testovaného hardwaru děkujeme internetovému obchodu Alza

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama