Výběr počítače na hry — co koupit za 10 a 15 tisíc?
i Zdroj: PCTuning.cz
Sestavy Článek Výběr počítače na hry — co koupit za 10 a 15 tisíc?

Výběr počítače na hry — co koupit za 10 a 15 tisíc?

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

14. 1. 2013 03:00 77

Seznam kapitol

1. Nové hry jsou tu, nový hardware nikoliv 2. Výběr komponent— procesor, paměti, deska 3. Výběr komponent — grafická karta, disk, zdroj a skříň 4. Testovací sestavy, hry a metodika 5. Alan Wake, Anno, ArmA II
6. AC III, Battlefield 3, Crysis 2 7. F1 2012, Far Cry 3, GTA: EFLC 8. Hitman: Absolution, Max Payne 3, Metro 2033 9. Serious Sam 3, Sleeping Dogs 10. Závěr

Ačkoliv toužíme po výkonném hardwaru, realita je poněkud odlišná a nejprodávanější komponenty jsou ty nejlevnější. Přinášíme proto článek, ve kterém jsme navrhli, sestavili a otestovali levné počítače na hraní her za deset a patnáct tisíc korun včetně daně. Příjemně nás přitom potěšilo, jak dobře se na takových sestavách hraje.

Reklama
Výběr počítače na hry — co koupit za 10 a 15 tisíc?
i Zdroj: PCTuning.cz

Podobně jako lze dělit rok na čtyři roční období, lze na období rozdělit rok i z pohledu hráče počítačových her. První (povánoční) čtvrtina roku je slabá, vychází jen pár titulů a skutečně velké AAA hry vycházejí na jaře. Před začátkem letních prázdnin většinou ještě několik her vyjde, potom však nastává „sucho“, které novináři rádi označují pojmem okurková sezóna. Kolotoč se opětovně rozjíždí až v září, kdy naopak nastává herní sezóna. Do začátku prosince vychází většina nejočekávanějších her roku. Nejinak tomu bylo v minulém roce. Na začátku roku neočekávaně vyšel Alan Wake, s jarním táním přišel Mass Effect 3 a předprázdninovými hity se staly Max Payne 3 spolu s Diablem III. Velká herní sezóna trvala od září do prosince, kdy vyšly tituly jako Borderlands 2, Dishonored, Assassin's Creed III, Hitman: Absolution nebo Far Cry 3.

Výběr počítače na hry — co koupit za 10 a 15 tisíc?
i Zdroj: PCTuning.cz


Far Cry 3

Nutno říct, že některé hry minulého roku nebyly dobré jen po herní stránce, ale i po té technické. Po vyloženě slabém roce 2011, ve kterém „zazářily“ snad jen tituly Shogun 2, Crysis 2 a Anno 2070 jsme se dočkali o něco většího množství technicky a vizuálně skvěle zpracovaných her (viz Přehled nejhezčích počítačových her roku 2012). Ty mají pochopitelně vyšší hardwarové nároky, pomalu dosluhující starší počítače už proto mohou žádat o výměnu. Zatímco v předvánočním shonu jste pravděpodobně potřebovali peníze na dárky a na přemýšlení o upgradu počítače nebyl ani čas, v lednu už může být situace jiná. Pokud jste současně pod stromečkem našli nějaké peníze na útratu dle vlastní úvahy a ke zmiňovaným na výkon počítače náročnějším hrám jste se ještě nedostali, stává se upgrade stávajícího či koupě nového počítače o to lákavějším.

Výběr počítače na hry — co koupit za 10 a 15 tisíc?
i Zdroj: PCTuning.cz


Sapphire Radeon HD 7950 OC Flex je dobrá karta, kolik hráčů si ji ale skutečně koupí?

Ačkoliv třeba recenze výkonných grafických karet mají vysokou čtenost a u nejvýkonnějších modelů je vždy diskuse plná příspěvků o tom, která karta je aktuálně nejlepší volbou z toho či onoho hlediska, reálné prodeje takto drahého hardwaru nejsou vysoké. Průvodce výběrem výběrem herního počítače jsem proto záměrně zvolil s takovým cenovým limitem, aby byl přínosný pro co možná nejvíce čtenářů. Před Vánocemi jsme pro vás připravili srovnání tří herních počítačů do dvaceti tisíc korun včetně daně, dnes jsou proto cenové limity nastaveny na deset a patnáct tisíc korun včetně daně. Do těchto limitů se pokusíme vměstnat celý počítač bez monitoru, periferií a operačního systému. Pokud nemáte u stávající sestavy retailovou licenci na Windows či třeba přístup k programu MSDN AA (část software Microsoft zdarma pro studenty některých škol), je samozřejmě k ceně počítače nutné přičíst ještě cenu operačního systému.

Výběr počítače na hry — co koupit za 10 a 15 tisíc?
i Zdroj: PCTuning.cz


nVidia GeForce GTX 660 se svého nástupce v nejbližší době téměř jistě nedočká

Oblíbenou otázkou také je, zda je pro koupi počítače vhodná doba, zda třeba za měsíc nebude na trhu nová generace grafických karet. Odpověď na tuto otázku je taková, že nikdy není ideální doba na koupi počítačového hardwaru. Nová generace grafik (či procesorů) však během nejbližších týdnů zcela jistě nepřijde, nejdříve v březnu bychom se měli dočkat procesorů Intel architektury Haswell. Nejdříve ale půjde o výkonné modely, slabší a cenově dostupnější procesory přijdou až časem, přičemž pro hráče budou mít pravděpodobně jen velmi malý přínos. Nové generace grafických karet pak očekávám nejdříve na konci jara, pravděpodobně však ještě později. O žádné převratné novinky přitom nepůjde, dost možná to bude jen refresh aktuální generace. Na „pořadu dne“ nejsou ani žádné velké slevy stávajících grafických karet.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama