Vzestup Číny: výhra globalizace nad zdravým rozumem
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Vzestup Číny: výhra globalizace nad zdravým rozumem

Vzestup Číny: výhra globalizace nad zdravým rozumem | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

1. 6. 2019 03:00 44

Seznam kapitol

1. Čína je špatná... 2. Primitivní? 3. Demokracie rozkvétá 4. Assembled in China 5. Dluhy neřešte, my si to nějak... 6. V demokratické opozici

Vzestup Číny byl léta ukazován příznivci globalizace jako ohromný úspěch jejich teorií. Ve skutečnosti šlo o obří strategickou chybu, zhruba stejného formátu, jako když se starověký Řím rozhodl „outsourcovat“ svoji obranu najatým barbarům. Sami dnes a denně příspíváme k tomu, aby Čína sílila jako nikdy dřív.

Reklama

Celé západní chápání Číny je úsměvné. Tady se mluví o demokratické opozici, o umělcích, o protestech na Náměstí klidu – ale impérium na to kašle, udržuje si svůj pořádek a ví, že dokud ho udrží, bude všechno v pořádku. Stačí zajistit prosperitu a dát lidem pocit, že se o ně stát stará – klidně na úkor druhých, komu na tom záleží. Západ se obelhal tím, že věřil, že když dá Číně prosperitu, tak ji zkorumpuje. To do jisté míry může být pravda, tradičně pro Čínu byla rizikem korupce, klientelismus a rozpad na mocenská centra. Ale oni to vědí a aktivně s tím pracují.

Dnes, když vidím kauzu Huawei, tak si říkám, jak asi čínští vůdci uvažují. Jít se Západem do obchodní války? To je takové horkokrevné, americké řešení. On do tebe plastickou trhavinou, ty do něj Tomahawkem. Ale čínská filozofie je jiná, je pomalá a přesvědčená o tom, že pomalé a klidné cesty jsou efektivnější. Samozřejmě, všechno se může ošklivě zvrhnout, jako už v jejich historii několikrát.

Ne. Největším rizikem pro Západ není to, že by Čína přestala dovážet produkty Apple anebo přestala vyvážet vzácné kovy. Opravdové nebezpečí obchodní a technologické války je to, že si Čína uvědomí, že Západ stále není přítelem – a oni budou dál tvrdě pracovat na svém rozvoji a expanzi až do chvíle, že získají opravdovou hegemonii. A pak si můžeme vybrat: Buď budeme s tím obrem válčit anebo se podrobíme jeho rozhodnutí.

Důležité je, že jsme si do toho nalezli sami – tím, že jsme se nechali deindustralizovat a vydali se cestou zdánlivého pokroku. Nechali jsme je, ať převezmou naše výhody a dělají si s nimi, co sami chtějí. Pro mě byl zlomový rok 2004 – rok, kdy Lenovo odkoupilo PC divizi od IBM a IBM PC přestalo být IBM PC. Pro mě to byl konec jedné éry – ale pro Čínu je to jenom jeden krok z mnoha. Špatné je, že v tom pokračujeme – vyhlašování klimatické nouze a ani vyvěšování tibetských vlajek na Čínu dojem neudělá. Ale ti, co tenhle cirkus provozují, to nechápou.

Autor: André Karwath aka Aka – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz
i Zdroj: PCTuning.cz
Autor: André Karwath aka Aka – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama