Zalman ZM500-GVM: modulární střední třída od Sirtecu
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek Zalman ZM500-GVM: modulární střední třída od Sirtecu

Zalman ZM500-GVM: modulární střední třída od Sirtecu | Kapitola 2

Pavel Boček

Pavel Boček

30. 12. 2015 03:00 16

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení
6. Metodika měření a měřicí přístroje 7. Měření 8. Metodika hodnocení 9. Hodnocení, závěr, poděkování 10. Přídavek – práce na zdroji

Zalman nedávno rozšířil řadu zdrojů GVM o tři nové modely s nižším výkonem. Zdroje ještě nejsou fyzicky na trhu, nicméně výkonnější modely spadají do mainstreamu, můžeme tak odhadnout cenu. Dnes se podíváme na nejslabší z nich, 500W ZM-500GVM. Nabízí certifikaci 80 PLUS Bronze, modulární kabeláž a záruku pět let.

Reklama

Konektory, kabeláž

Vodiče (kromě několika málo, které přenáší jen velmi malý výkon, např. Power Good nebo PWR On) jsou 18AWG. Pevná kabeláž je oflexovaná, zatímco modulární kabely jsou všechny černé a svařené do podoby plochých řemenů. Žádné konektory nejsou pozlacené, ani vybavené odpojovacími klipy (konektory molex).

Zalman ZM500-GVM: modulární střední třída od Sirtecu
i Zdroj: PCTuning.cz

Konkrétně máme následující:

  • Main ATX (20+4pin): 49 cm
  • ATX 12 V (4+4pin): 59 cm

  • 2× PCIe (6+2pin): 1× 50 cm, 1× 65 cm
  • 3× SATA: 1× 50 cm, 1× 66 cm, 1× 72 cm
  • 3× peripheral molex: 1× 50 cm, 1× 65 cm, 1× 97 cm
  • 1× Berg pro FDD: 81 cm (omg)

Zalman ZM500-GVM: modulární střední třída od Sirtecu
i Zdroj: PCTuning.cz

Vnější provedení, chlazení

Kryt zdroje je vyroben z 0,9mm SECC plechu, který je matně černě lakován (nejspíš práškem). Zalman se rozhodl použít mřížku vytvořenou přímým prolisováním do krytu. Má zajímavý tvar, ale přeci jen asi bude vzduchu klást trochu větší odpor oproti klasické mřížce drátové. Uprostřed je samolepka, která nás ujišťuje, že zdroj je „vysoké kvality“. No, možná bych si mohl jít otevřít lahváč a tady to skončit, když už Zalman zvládl rozhodnout, jak dobrý tento model je… ne?

Zalman ZM500-GVM: modulární střední třída od Sirtecu
i Zdroj: PCTuning.cz

Celkové provedení spodní poloviny šasi je vlastně stejné jako u Silverstone SST-ST55F-GS. Tím pádem má i stejnou zadní stěnu pro výdech ohřátého vzduchu. Použity jsou klasické šestiúhelníky, které sice úplně nekryjí celou zadní stěnu kolem vstupní vidlice, ale nějaké to vrtání je i pod ní, tak by se ve zdroji neměly tvořit kapsy horkého vzduchu. A podobně jako u Silverstone je i toto šasi poměrně krátké. Už na předchozím a tomto obrázku je patrné, že ventilátor je částečně překryt plastikovou fólií. Na kabelech vystupujících ze zdroje je pak plastová průchodka.

Zalman ZM500-GVM: modulární střední třída od Sirtecu
i Zdroj: PCTuning.cz

Fólie překrývá asi 1/3 ventilátoru, kterým je Globe Fan S1202512L, 120mm větrák s kapalinovým ložiskem. Podle datasheetu má dosáhnout maximální rychlosti 2000 otáček za minutu s průtokem vzduchu o hodnotě 67,28 kubické stopy za minutu a hlukem 34 dBA. Nicméně, tyto hodnoty bych bral s trochou skepticismu. Globe Fan v podstatě tvrdí, že jak verze s kuličkovým ložiskem, tak ta s kluzným má úplně stejné rychlosti a průtok vzduchu, což je ještě uvěřitelné, ale stejnou hlučnost? Opravdu? Toto má navíc dle štítku být verze s kapalinovým kluzným ložiskem, neměla by tedy být ještě tišší?

Zalman ZM500-GVM: modulární střední třída od Sirtecu
i Zdroj: PCTuning.cz

Nicméně písmenko „S“ v označení celkem jasně indikuje, co to vlastně je za ložisko… budiž toto posledním důkazem, že všechna tato „kapalinová“ ložiska jsou stejně jen ložiska kluzná, pouze mají nějaký systém samomazání. Právě a pouze díky tomu mají delší životnost (ono pokud klasické kluzné ložisko udržíte dostatečně namazané, také bude fungovat skoro věky). Samomazání je jedinou podstatou těchto ložisek, nejedná se o žádné zázračné systémy, kde se rotor pohybuje uprostřed kapsy s kapalinou téměř bez tření, jak by ráda tvrdila marketingová oddělení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama