3DMark — rozbor technologií a test grafik i procesorů
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek 3DMark — rozbor technologií a test grafik i procesorů

3DMark — rozbor technologií a test grafik i procesorů | Kapitola 13

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

8. 2. 2013 03:00 29

Seznam kapitol

1. Exkurze do historie 2. 3DMark ve znamení změn 3. Testovací balík Ice Storm 4. Testovací balík Cloud Gate 5. Testovací balík Fire Strike 6. Testovací sestava, metodika 7. Výsledky grafik a procesorů v testech Ice Storm
8. Výsledky grafik a procesorů v testech Cloud Gate 9. Výsledky grafik a procesorů v testech Fire Strike 10. Výsledky grafik a procesorů v testech Fire Strike Extreme 11. Galerie screenů ze scén Ice Storm a Cloud Gate 12. Galerie screenů ze scén Fire Strike (Extreme) 13. Závěr

3DMarky jsou nejlepšími „neherními“ testy herních počítačů. Nejnovější verze by se ráda prosadila i jinde, obsahuje proto multiplatformní testy pro Windows, Android a iOS současně. Na výkonné herní sestavy se ale samozřejmě nezapomnělo, test Fire Strike podporuje nejmodernější efekty DirectX 11 a v nastavení Extreme vypadá úchvatně.

Reklama
3DMark — rozbor technologií a test grafik i procesorů
i Zdroj: PCTuning.cz

Nový 3DMark (skutečně jednoduše 3DMark a nikoliv 3DMark 13 apod.) je plný změn. Stejně jako předchozí verze Vantage a 11 se nesnaží být jen utilitou pro testování výkonných herních počítačů, ale chce prorazit také při měření výkonu mainstreamových a vyloženě slabých počítačů. Úplnou (pro mnohé překvapivou) novinkou je multiplatformní test, který by mělo být možné spustit nejen na klasickém počítači, ale také na mobilních platformách Android iOS a Windows RT. Výsledky by přitom měly být vzájemně plně srovnatelné. Na poslední jmenované platformě Windows RT by pak měly běžet všechny testy.

Další velkou změnou podřízenou záměru širokého využití benchmarku je rozdělení na tři testovací balíky a s tím související odstranění celkového skóre. Žádné výsledné číslo vám 3DMark neřekne, nutné je srovnávat výsledky jednotlivých testů.

3DMark — rozbor technologií a test grafik i procesorů
i Zdroj: PCTuning.cz

První testovací balík se jmenuje Ice Storm. Určen je především pro mobilní zařízení jako jsou chytré telefony, tablety, vysoce mobilní notebooky a podobně. Verze pro Windows je postavena na rozhraní DirectX 9, verze pro Android a iOS pak na rozhraní Open GL ES 2.0. Ačkoliv vývojáři testy obsažené v tomto balíku srovnávají se starším 3DMarkem 2006, ve skutečnosti je vizuální úroveň těchto testů výrazně horší, odhaduji někde na úrovni 3DMarku 2001. Je tedy zřejmé, že pro testování moderních stolních počítačů se tento balík příliš nehodí. V základním nastavení běží testy okolo tisíce snímků za sekundu a výsledné skóre se v závislosti na osazené grafické kartě a procesoru pohybuje okolo 50-150 tisíc bodů. Jak tento testovací balík 3DMarku uspěje na mobilních zařízeních a zda bude skóre skutečně v praxi porovnatelné napříč platformami se teprve ukáže, zatím totiž 3DMark vyšel jen pro platformu Windows.

3DMark — rozbor technologií a test grafik i procesorů
i Zdroj: PCTuning.cz

Druhý testovací balík nese označení Cloud Gate a určen je pro měření výkonu notebooků a běžných stolních počítačů s integrovanými grafickými kartami. Postaven je na enginu s podporou DirectX verze 10 a v základním režimu běží v rozlišení 720p se sníženými detaily. Na herních počítačích test běží řádově okolo 50-200 snímků za sekundu a výsledné skóre se pohybuje v řádu desítek tisíc bodů, pro testování výkonných počítačů tedy ani tento balík skutečně není vhodný. Jakožto rychlý a poměrně schopný test slabších sestav však dle mého názoru má reálnou šanci uspět.

3DMark — rozbor technologií a test grafik i procesorů
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro výkonné herní počítače je určený poslední testovací balík Fire Strike. Napěchovaný je nejmodernějšími efekty rozhraní DirectX 11 a jeho grafika je na špičkové úrovni. Test je možné spustit ve dvou přednastavených úrovních a při vlastním nastavení detailů (jen verze Advanced a Professional). Základní úroveň se středním nastavením detailů a rozlišením 1080p je určena pro drtivou většinu sestav a bez problémů potrápí i highendové grafické karty. Pro SLI/CrossFire konfigurace a především hardware let budoucích je pak určen vyšší režim Extreme s nejvyšším nastavením detailů v rozlišení 1440p.

Poděkování

Za zapůjčení 27" monitoru HP ZR2740w s rozlišením 2560 × 1440 px děkujeme společnosti HP.

Děkujeme partnerům Asus, Gigabyte, Intel a MSI, kteří zapůjčili další vybavení na testy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama