AMD A10-7870K Godavari = refresh Kaveri
PCTuning Článek

AMD A10-7870K Godavari = refresh Kaveri

Michal Šimonek

Michal Šimonek

29. 6. 2015 03:00 28

Seznam kapitol

1. Představení AMD Kaveri a Kaveri refresh ve zkratce 2. Schéma výpočetních jader v Kaveri i Godavari 3. Další porce slajdů - jen Godavari 4. Balení, procesor, chladič a co je pod IHS 5. Testovací sestava a popis testů 6. Měření výkonu CPU - paměťový subsystém a výpočty 7. Testy CPU - výpočty a komplexní výkon 8. Měření výkonu CPU - rendering, komprese, šachy
9. Měření výkonu CPU - šifrování, foto, video a 3DMark 10. Herní testy s iGPU - 3D benchmarky 11. Výkonové testy s iGPU - starší hry 12. Měření výkonu iGPU - novější hry DX11 13. HSA, OPEN CL test i provozní vlastnosti 14. Podvoltování CPU, přetaktování CPU a iGPU 15. Několik výsledků z přetaktování 16. Závěrečné zhodnocení

AMD nedávno vydalo nový procesor, který byl uveden poměrně v tichosti a moc magazínů jej doposud netestovalo. Model A10-7870K totiž vypadá jako loňský Kaveri, jenže jde o její refresh s novým označením Godavari. Podíváme se, v čem se oproti starším čipům Kaveri liší a jak se změnily jeho vlastnosti.

Reklama
Reklama
AMD A10-7870K Godavari = refresh Kaveri

Nový procesor od AMD A10-7870K má maximální takt s turbo boost až 4.1 GHz. Základní frekvence činí 3900 MHz. Dá se říci, že je to asi stejný krok, jako udělal před rokem Intel, když uvedl tzv. Haswell refresh. V praxi to byly modely procesorů s navýšením taktu o 100 MHz. Výjimkou pak byly odemčené modely.

Nejdříve se však podíváme na architekturu Kaveri refresh. Vnitřní uspořádání je stejné jako u Kaveri, takže využijeme prezentačních slajdů ke Kaveri a podíváme se na základní stavební jednotky – jak procesorové části, tak na grafickou část. Pokud vás tato část nebaví a chcete rovnou skočit na nové informace z prezentace Godavari (Kaveri refresh), přejděte na kapitolu č.3

Procesory AMD „Kaveri“

Samotné Kaveri bylo pro AMD zásadním čipem. AMD v něm implementovalo řadu technologií, charakterizují jej pojmy jako GCN, až 12 Compute Cores, HSA a Huma, Mantle, AMD True Audio, 28nm SHP proces, PCIe 3.0, Steamroller B, konfigurovatelné TDP. Totéž platí pro procesory Godavari. Do budoucna to budoucna to bude chtít ještě další inovace. Osobně je očekávám kolem roku 2017, protože za rok se setkáme pravděpodobně „jen“ s posledním stavebním strojem Carizzo APU pro desktop (ten byl letos na Computexu uvedený pro notebooky).

AMD A10-7870K Godavari = refresh Kaveri

Velikost celého APU, tedy procesorové části, grafické části a komunikačních částí, zůstala zachovaná (Richland a Trinity měly 246 mm²). Výrobní proces je označený jako 28nm SHP a je shodný s loňským Kaveri. Obecně to přineslo své výhody, ale také negativa. Impozantní je hlavně udávaný počet tranzistorů – 2,41 miliardy! To je na danou plochu a 28 nm proces neskutečné.

AMD A10-7870K Godavari = refresh Kaveri

Pohled na die procesoru
Pohled na die procesoru

Čipy vyrábí Global Foundries a jedná se o „Super High Performance" 28nm proces. Ten údajně kloubí výhody SOI a bulk dohromady a umožňuje dosažení vyšší hustoty tranzistorů na plochu. Samotná grafická část zabírá téměř polovinu čipu a více než polovinu tranzistorů. Nevýhoda spočívá v tom, že procesorová jádra dosahují nižších taktů. S Godavari se povedlo ještě lehké navýšení frekvencí, to je u AMD klasické. Po nějaké době je totiž výroba odladěná a procesory se leckdy stávají i lepší volbou pro nadšené ladiče. Je to dobře vidět třeba u současných procesorů z řady FX, které mnohem lépe škálují s nízkým napětím a frekvencí.

AMD A10-7870K Godavari = refresh Kaveri

Na Kaveri je přinejmenším zajímavé konfigurovatelné TDP. S něčím podobným se setkáváme u Haswellu. Hlavní přínos to má v mobilní sféře notebooků, ale jako bonusová vlastnost pro stolní počítače – proč ne.

AMD A10-7870K Godavari = refresh Kaveri

Zde je loňský příklad z prezentace AMD, v sloupcových barech vidíme procesor Richland a Kaveri. Konkrétně se jedná o procesory A8-6500 (65 W) a A8-6700T (45 W) náležící k Richlandu a Kaveri tu zastupuje jediný model A8-7600. V prvním případě je jeho TDP defaultně nastaveno na 65 W a v druhém BIOSem navoleném 45 W.

AMD A10-7870K Godavari = refresh Kaveri

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning