Balada o žárovce / zářivce / ledce aneb hledání zeleného ráje
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Balada o žárovce / zářivce / ledce aneb hledání zeleného ráje

Balada o žárovce / zářivce / ledce aneb hledání zeleného ráje | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

21. 2. 2019 03:00 60

Seznam kapitol

1. Teplo? Nežádoucí! 2. Jednu zářivku a plynovou masku, prosím 3. Jedině LED! 4. Dokud taky nechcípne 5. Železo, sklo a trocha wolframu 6. Hlavně recyklovat

Před deseti lety nastal počátek konce žárovek. Škodily životnímu prostředí, takže se ve velkém začaly nahrazovat ekologickými zářivkami. Jenže zářivky obsahují jedovatou rtuť, která může uniknout. A když máte hodně mrtvých zářivek, máte problém. Takže je nahradíte světelnými zdroji s LED. Jenže když už máte těch mrtvých světel s LED moc...

Reklama

Nicméně se vracíme zpět k problému ekologičnosti. Kde kdo tvrdí, jak jsou ledky super ekologické, což je pravda jenom částečně. Jak uvádí Scientific American, v ledkách najdeme arzén, olovo, měď, nikl a další toxické látky.

Samozřejmě, toxicita záleží na normách, podle kterých se posuzuje, původní studie se řídí kalifornskými normami, které jsou poměrně přísné. Samozřejmě, dokud jsou diody nedotčené, tak nepředstavují riziko, autor ale upozorňuje na to, že se často používají v automobilismu a u dopravních značení, kde hrozí při kolizi narušení obalu a únik toxických látek do přírody.

Specifický problém LED diod je v tom, že i když obsahují materiály potenciálně vhodné k recyklaci, je jich tam relativně málo a neexistuje jednoduchý způsob, jak je recyklovat. V malém množství není problém prakticky nic, ale musíme si uvědomit, že až kolem nás bude mnoho LED odpadu, bude se muset recyklovat. Zkrátka a dobře – přijde na řadu další náhlé ekopoznání, že to s ledkami není až tak růžové, jak jsme si malovali. A nezapomeňte, ledka se neskládá jenom z LED diod: Musí tam být celý zdroj, což objem elekroodpadu navyšuje. Stačí se podívat na fotky rozpitvaných ledek na Wikipedii!

Balada o žárovce / zářivce / ledce aneb hledání zeleného ráje
i Zdroj: PCTuning.cz

Autor: Dmitry G

Vlastní dílo

, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Elektroodpad je vždycky problém. Z hlediska ekologie je to větší problém než spotřeba samotná, protože energii lze vyrábět i čistě, jenomže světlo fyzicky doslouží a musí se zrecyklovat. Recyklační cesta je pro ledky specifická, je jiná než u zářivek anebo žárovek. Na to třeba myslet, protože ekologické svítidlo není to, co „žere málo elektřiny“, ale to, které zanechává během celé své životnosti za sebou nejmenší ekologické škody. Od těžby surovin přes svícení až po recyklaci!

Pravda je taková, že problém je v celkové kumulativní toxicitě odpadu. Jedna zářivka není problém, jejich velké množství je problém. To samé s ledkami a obecně elektroodpadem: Trocha ho není problém, jeho velké množství je problém. Velké množství ledek i zářivek se prostě musí zpracovat, i když objemy toxických látek na jednotku jsou tam malé. V léčivech je rovněž objem účinných látek poměrně malý, ale například Američané konzumují tolik léků, že se antikoncepci a antidepresiva podařilo naměřit i v jezerech.

To je problém v mnoha směrech, například se zjistilo, že antidepresiva ve vodních tocích tak nějak „hodí ryby do pohody“ a ty se méně bojí svých přirozených nepřátel. A to se bavíme o látkách, které lidi vyčůrali, tedy kompletně prošly jejich organismem a vyloučily je ledviny!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama