PCTuning Článek

Corsair Carbide Air 540 – luxusní kostka s výborným airflow

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
5. 12. 2013 02:00 23 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Air? 2. Čelní panel 3. Horní panel a spodní strana 4. Bočnice a zadní panel
5. Dvě komory 6. Airflow 7. Závěrečné zhodnocení

Již je to nějaký ten pátek, kdy výrobci vymýšleli všemožně alternativní tvary počítačových skříní, které by oslovily zákazníky a zaujaly je nejenom designem, ale i samotnou konstrukcí. Specialistou na novinky v tomto směru bylo především LianLi. Dnes si otestujeme další unikát – výborně zpracovanou kostku od Corsairu.

Reklama
Reklama

U čelního panelu člověk neví, jestli vypadá decentně či agresivně. Rozhodně mu dominuje velmi výrazná mřížka, která logicky slouží především potřebám chlazení. Je zkombinována z perforovaného plechu a plastových součástí, takže průchodnost vzduchu je částečně omezena, ale díky velkému rozměru nemají chladiče s přísunem vzduchu problém.

Mřížka je samozřejmě demontovatelná, aby bylo možné prostor vyčistit, případně se dostat k prachovému filtru. Díky faktu, že mřížka není vycentrovaná, působí case opravdu jako spíše dvě samostatné, postavené vedle sebe. Ovládací panel je kompletně umístěn v přední části, výškově přímo uprostřed. Mimo potřebného POWER tlačítka a menšího RESET tlačítka nechybí dioda se signalizací aktivity disku a také konektory.

Nabídka konektorů však příliš bohatá není, mimo očekávané dvojice HDaudio zde výrobce doplnil ještě dva porty USB ve standardu 3.0. Bohužel jakýkoliv další konektor k dispozici není. Asi nejde o nic tragického, ale přeci jen bych čekal alespoň eSATA.

Co může působit překvapivě, je fakt, že i přes poměrně velké rozměry nabízí case pouze dvě 5,25" pozice pro mechaniky a další zařízení. Ty jsou navíc pootočeny o 90 °, takže ergonomie vkládání médií bude trochu zvláštní. 3,5" externí pozici zde budeme hledat marně. Na ni se tak trochu zapomnělo. 

Osobně mám z ovládacího panelu dojem určité neuspořádanosti. Je vidět, že vnitřní rozložení mělo přeci jen o něco málo větší přednost. Potěšila mě však naopak kvalita materiálů. Poměrně pevné plasty jsou v matně černém provedení a mají povrch dost odolný otiskům prstů. V kombinaci s leskle černou mřížkou jde o pěkný kontrast.

Po odejmutí čelního panelu, respektive mřížky se dostáváme k ventilátorům. Mřížka na svém místě drží poměrně pevně a pro demontáž je nutné nejprve odejmout obdobný díl z horní části a následně směrem nahoru vysunovat přední panel. Pod krytem se pak ukrývá další doplněk – jedná se o prachový filtr. Ten je magnetický, tedy obdobně zpracovaný, jako ho známe například od SilverStonu. Rozměrově odpovídá třem 120mm ventilátorům, přičemž jeho pevnost je až neuvěřitelná. Magnety drží opravdu dobře a i při snaze filtr odejmout musíte pořádně zabrat.

Filtr je jinak poměrně jemný a dokáže zachytit většinu prachu. Je však nutno myslet na častou potřebu čištění, jinak bude spíše kontraproduktivní a bude bránit průchodu vzduchu do case. Upevňovací rám na ventilátory dovoluje instalaci 120 mm, ale i 140mm ventilátorů. A to v počtu tří, respektive dvou kusů. Od výrobce jsou již dopředu předinstalovány dva 140mm fany.

Už z toho je patrné, že z case je možné vlastně udělat neuvěřitelně průchozí vzduchový tunel, takže už nyní se nebojím toho, že by se komponenty měly přehřívat.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning