PCTuning Článek

Corsair Carbide Air 540 – luxusní kostka s výborným airflow

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
5. 12. 2013 03:00 23 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Air? 2. Čelní panel 3. Horní panel a spodní strana 4. Bočnice a zadní panel
5. Dvě komory 6. Airflow 7. Závěrečné zhodnocení

Již je to nějaký ten pátek, kdy výrobci vymýšleli všemožně alternativní tvary počítačových skříní, které by oslovily zákazníky a zaujaly je nejenom designem, ale i samotnou konstrukcí. Specialistou na novinky v tomto směru bylo především LianLi. Dnes si otestujeme další unikát – výborně zpracovanou kostku od Corsairu.

Reklama
Reklama

A z exteriéru nám zbývají ještě bočnice a zadní panel. To jsou taktéž neméně zajímavé části. Tak v první řadě je třeba zmínit, že bočnice již nejsou plastové, jako tomu bylo u přední a horní části, ale jsou plechové v práškovém laku. Jedná se o SECC v tloušťce 0,7 mm, přičemž pevnost je velmi dobrá.

U levé bočnice navíc až tak o množství plechu nelze mluvit, jelikož bočnice je z 90 % prosklená. Výplň tvoří akrylátový čirý plast, který je o něco tvrdší než běžné plexisklo. Díky němu je uživateli kdykoliv dostupný kompletní pohled na integrované komponenty. Okno v takovém rozsahu se dnes zase tak často nevidí, ale chápu, že chce výrobce ukázat propracovanost a originálnost interiéru této skříně. Naštěstí v čirém materiálu nejsou žádné zbytečné otvory pro chlazení, apod.

Druhá bočnice je pak přesným opakem. Je totiž pevná, bez prolisů, prostě funkční lakovaná krycí součást. Výjimku však tvoří nenápadná perforace v zadní spodní části, která slouží přisávání čerstvého vzduchu pro zdroj. Ten lze totiž natočit tak, aby vůbec nebyl součástí airflow skříně. I zde bych si uměl představit vstupní filtr, který by efektivně chránil zdroj před zanášením, ale naštěstí půjde vzduchu pouze přes PSU, nikoli do útrob case. Perforace je tvořena pěti pásy, aby nedošlo ke snížení pevnosti bočnice.

Bočnice jako takové jsou ke konstrukci standardně šroubované v zadní části. Po odejmutí šroubů lze snadno vyklopit ven a vyjmout. Vše pasuje velmi přesně a kvalitní rámová konstrukci zaručuje pevnost i bez bočnic.

Zadní část

Teprve při pohledu na zadní část skříně se však naplno projeví netradiční zpracování a obrovská šířka. Naopak je však patrné, že výška case není taková, jako známe z běžných middle-towerů. Rozměrný I/O shield a celkem 8 pozic pro přídavné karty opravdu naznačují potenciál upevnění i těch nejvýkonnějších komponent.

Vedle karet zůstává ještě velký prostor pro vedení kabeláže, apod. Je zde však trochu zbytečná perforace, která by měla pomoci odvodu teplého vzduchu. O aktivní outtake by se měl starat především zadní 140mm ventilátor. Potěšil mě především fakt, že přes ventilátor není nějaký neefektivní kryt, ale drátěná mřížka, která průchodu vzduchu brání ze všeho nejméně (tedy mimo ventilátoru bez mřížky). I nad ventilátor se však podařilo vměstnat perforaci, byť dle mého názoru trochu zbytečnou.

Levá část patří především zdroji, který je překlopen o 90 ° proti běžným towerům. Montážní otvory umožňuje upevnění na obě strany, ale předpokládám, že většina uživatelů bude ventilátor směrovat k bočnici pro přísun vzduchu z venku. Zbylý prostor nad zdrojem opět vyplňuje perforace, která je poměrně rozměrná. Slouží k odvodu vzduchu od SSD disků, které v těchto místech mají koš.

Takový je exteriér.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning