PCTuning Článek

Corsair Carbide Air 540 – luxusní kostka s výborným airflow

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
5. 12. 2013 03:00 23 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Air? 2. Čelní panel 3. Horní panel a spodní strana 4. Bočnice a zadní panel
5. Dvě komory 6. Airflow 7. Závěrečné zhodnocení

Již je to nějaký ten pátek, kdy výrobci vymýšleli všemožně alternativní tvary počítačových skříní, které by oslovily zákazníky a zaujaly je nejenom designem, ale i samotnou konstrukcí. Specialistou na novinky v tomto směru bylo především LianLi. Dnes si otestujeme další unikát – výborně zpracovanou kostku od Corsairu.

Reklama
Reklama

I když exteriér je bezpochyby zajímavý, nelze zanedbávat ani interiér. Ten je poměrně efektivně rozdělen do dvou komor, které jsou v podstatě nezávislé, i když samozřejmě propojené.

Jedna část je větší a druhá menší. Ta větší je připravena pro umístění základní desky a dalších souvisejících komponent. Zde je kladen asi největší důraz na chlazení, jelikož všechny ventilátory jsou směrovány sem. Tento prostor je navíc výsostně určen základní desce, takže zde nenajdeme žádné koše, apod., které povětšinou brání přímému pohledu na desku.

I když přeci jen, nějaký ten disk se uživatel vložit může také. Na podlaze jsou totiž umístěny dva plastové šuplíky na 3,5", potažmo i 2,5" disky. Hlavní výhodou je, že se jedná o pozice hotSWAP s připraveným SATA konektorem i napájením. Nemusíte se tak bát překážejících kabelů a disky je možné libovolně a snadno měnit. Velmi dobré řešení a příjemně dostupné.

Mezi jednotlivými prostory je samozřejmě klasická plechová stěna, která vychází z běžného motherboard tray. Najdeme zde tedy backplate otvor, ale také celou řadu průchodek na kabeláž. Interiér lze díky tomu upravit opravdu lahodící oku. Navíc, jelikož je tray umístěn takřka uprostřed skříně, zvyšuje ještě výrazněji celkovou pevnost.

Pokud se zaměříme na detaily, tak potěší gumové krytky v průchodkách, trochu nevděčně zase hodnotím záslepky v pozicích karet, ty jsou totiž perforované, což příliš nemusím. Trochu svazující může pro někoho být také fakt, že case přímo nepodporuje desky formátu E-ATX. A to nejenom z důvodu chybějících montážních otvorů, ale také z důvodu nedostatečných rozměrů case.

Druhá komora, tedy ta pravá, slouží pro hrubší rozvod kabeláže a v podstatě by jí bylo možné označit za nadstandardně rozšířený prostor mezi motherboard tray a bočnicí, který velmi často měříme i běžných towerů a hledáme každý milimetr navíc. Corsair sem vměstnal jak PSU, tak dokonce koš na 2,5" disky a koš pro 5,25" zařízení. Stále ale zbývá dostatek prostoru pro pohodlné rozvedení kabelů.

Začnu zdrojem. Ten svoje místo najde v zadní spodní části a je pro něj připravena plechová podložka s nastavitelnou délkou. Podporovány jsou tedy i delší a výkonnější zdroje. Po zajištění zdroje packou drží na svém místě opravdu dokonale pevně a stabilně.

Hned nad zdrojem je umístěn demontovatelný koš pro čtveřici 3,5" disků, počítá se pravděpodobně s SSD. Koš je totiž plastový a bez jakékoli snahy o efektivní chlazení. Běžné disky by tak mohly mít problém. V případě, že koš nepoužijete, je možné jej z case úplně odstranit. Tyto pozice jsou takzvaně tool-free, tedy pro montáž disku není zapotřebí nářadí.

To stejné platí i pro 5,25" koše, kde se opět obejdeme bez nářadí. Nicméně si myslím, že by výrobce mohl nabídnout alespoň jednu redukci z 5,25" na 3,5", aby bylo možné externě instalovat například regulátor otáček, či čtečku karet. 5,25" pozice v tomto počtu asi už dnes využitelné nejsou. Maximálně jedna pro optickou mechaniku.

A co zbývá? Kabeláž. Case je díky hotSWAP pozicím už od výrobce trochu nadopovaná kabeláží, takže už je na uživateli, jak si s nimi poradí. Všechny jsou však v černém provedení, vypadají tedy i celkem nenápadně. Samozřejmě je ještě ve velké míře doplní kabely zdroje.

K této části case bych snad jen dodal, že by bylo nasnadě umístit sem alespoň jednu pozici pro ventilátor, kdyby přeci jen někdo chtěl diskové pozice využít pro 2,5" HDD. I když by se asi jednalo o opravdu extrémní případ.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning