Dokonalá bezdrátová budoucnost versus dnešní „wireless“
Seznam kapitol
Nedávno jsme popsali vizi notebooku budoucnosti: žádné díry, žádné dráty, žádné škvíry na špagáty. Bezdrátové nabíjení, komunikování, myšování, zvučení a videopřenášení. Vše dokonale bezkonektorové a prudce elegantní. Otázkou je, jak to v praxi bude fungovat, protože dnes to žádný extra skvost není.
Představte si tu nádheru – jste dokonale odpojeni, se svým notebookem s nekonečnou výdrží na baterii si můžete pohazovat v ruce a přesto vše jede plynule a bezproblémově. Jedna věc je ale teorie a druhá věc je praxe. To jistě zažil každý, kdo se kdy připletl k moderní prezentaci, jenž se posunula o obligátních 15–20 minut proto, že prezentátorovi něco nefungovalo, například mu nejelo video, neduněl mu zvuk anebo se pokus o bezdrátový přenos obrazu změnil v temné mlčení obrazovky doplněné lakonickým „No input signal“. Někdy prostě věci nefungují a pak se panika prezentátorova zvrhne na hledání adaptéru na starodávný VGA kabel a přehrávání audia přímo z notebookových chrastítek, protože to jinak nejde.
Přiznejme si to: VGA kabel byl a je jistota. Ne že by jiné technologie nefungovaly anebo neměly svoje kouzlo, ale když mají svůj den a přijde jejich oslí moment, kdy se s oroseným čelem pokoušíte objevit, proč zvuk nezvučí a video nevidí, jsou softwaru a konfigurace prosté kabely spásnou oázou.
Když už nic jiného, máte po zapojení analogových kabelů jistotu, že se z nich obsah dere ven do zařízení, ke kterému jste je připojili a stačí si pohrát s nastavením vstupů obrazovky či projektoru. Jejich pozvolné nahrazování digitálními ekvivalenty, které způsobují, že se obrazovky a laptopy z nějakého důvodu občas nechtějí kamarádit, je tak pro konzervativního prezentéra znepokojující.
Příchod digitálních kabelů vnesl do prezentací jistý nádech dobrodružství, i když je nutné uznat, že dnes se už u takového HDMI obvykle zařízení dohodnou a něco zobrazí. Rozsah návodů typu „moje HDMI připojení nějak nefunguje, co dělat“ je přesto docela fascinující. Dříve byla běžná nižší kvalita kabelů, konektorů, firmware připojených zařízení a pochopitelně také HDCP, neboli zábavná technologická samostřelba do vlastní nohy pro potěchu autorskoprávních vlastníků.