Far Cry Primal – rozbor hry a nastavení detailů
Článek Far Cry Primal – rozbor hry a nastavení detailů

Far Cry Primal – rozbor hry a nastavení detailů

Petr Diviš

Petr Diviš

2. 3. 2016 08:00 16

Seznam kapitol

1. Doba kamenná v pěkné grafice 2. Nároky hry, testovací sestava, metodika 3. Vliv nastavení – rozlišení, režim obrazu, V-sync 4. Vliv nastavení – textury, stíny, následné efekty 5. Vliv nastavení – geometrie, terén, voda, prostředí
6. Vyhlazování hran 7. Vliv nastavení – Volumetrická mlha, FoV 8. Maximální vs. minimální detaily 9. „Advanced tweaking“ – vylepšení grafiky přes ovladače VGA 10. Závěr

Dnes se podíváme na technickou kvalitu hry Far Cry Primal. Hru z období, kdy se na našem území pohybovali lvi a šavlozubí tygři. Nároky hry jsou na maximální detaily velmi vysoké a tak vám přinášíme další rozbor. Dozvíte se, jaká nastavení detailů nejvíce ovlivní výkon a jaký mají vliv na kvalitu obrazu.

Reklama
Reklama

Obraz

Menu hry je rozděleno na základní nastavení (obraz), kde si volíte rozlišení, režim obrazu, V-SYNC a nebo profil celkového nastavení detailů. Z tohoto základního menu se ještě můžete dostat na detailní nastavení všech detailů. Dále barevné korekce (ty rozebírat nebudeme) a pokročilé nastavení, kde můžete nastavit FOV.

Rozlišení obrazovky (Fullscreen Resolution)

Far Cry Primal – rozbor hry a nastavení detailů

Far Cry Primal – rozbor hry a nastavení detailů

K testu vlivu rozlišení jsem využil vestavěný benchmark, který testuje v náročnější části hry, pouze jeho konec zbytečně nahání výkon v nenáročném pohledu nad vodní krajinou. Scéna je to tedy celkem odpovídající většině hry.

Na sestavě Intel s grafickou kartou Nvidia GTX 670 OC hra běží na hranici plynulosti i v obyčejném full HD rozlišení. Proto také celý rozbor byl proveden s mírně sníženými detaily. Jak uvidíte dále, stačí mírně omezit jeden jediný detail a výkon se na této grafické kartě výrazně zlepší. Ale v rámci fair-play jsem otestoval všechny grafické karty na maximální nastavení v tomto testu rozlišení.

Na sestavě AMD se projevuje limit procesoru, ten zasahuje hlavně do výkonu v nízkém rozlišení 1366x766.  Naopak s rostoucím rozlišením Radeon R9 290 výkon ztrácel pomaleji a podívejte se na výkon ve 3K rozlišení a porovnejte si to pak s výkonem referenční GeForce GTX 980 Ti. Je vidět, že Radeonům hra celkem dobře sedí.

Z testu nemůžeme samozřejmě vynechat i test GeForce GTX 980 Ti. Zvládne hru Far Cry Primal rozjet plynule i ve 4K rozlišení? Podívejme se na to:

Far Cry Primal – rozbor hry a nastavení detailů

 Hra Far Cry Primal na GeForce GTX 980 Ti s maximální detaily běží ve 4K rozlišení na hranici plynulosti. Po přetaktování se sice vyhoupnete na 36 fps, ale i tak pro případné 4K rozlišení bude nutné mírně snížit detaily. Jaké? Uvidíte dále!

Poměr stran

Celkem zbytečná volba – pouze vám omezuje výběr rozlišení podle poměru stran.

Obnovovací frekvence

Zde si můžete nastavit obnovovací frekvenci monitoru – pokud vám to váš displej umožnuje.

Režim v okně

Zde se nachází volba, v jakém režimu okna hra poběží. Na výběr máte nabídku dobře známých režimů: v okně, v bezrámečkovém okně anebo přes celou obrazovku.

Vertikální Synchronizace

Volbou, kterou asi znáte ze všech her, vypínáte synchronizaci obrazu s refreshem monitoru. Bez synchronizace se snímky zobrazují okamžitě s kratším lagem, ale při pohybu vidíte roztrhaný obraz. Se synchronizací jsou snímky vždy celé, ale pokud fps klesne pod refresh monitoru (třeba 60 fps), hra naopak začne působit trhaněji než bez V-sync.

Jestli zapnout, nebo nezapnout V-sync, záleží na vás. Neřeší to asi jen majitelé monitorů s FreeSync a G-Sync.

Kvalita grafiky

Nastavení celkového profilu detailů – rozebereme v kapitole maximální vs. minimální detaily.

Nastavení kvality

Otevírá pokročilé nastavení jednotlivých detailů, na které se podíváme v následujících kapitolách. Stejně jako na položku pokročilé nastavení, kde se nachází volba FOV a režim vertikální synchronizace.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning