FSC Amilo Sa 3650 - ATI Lasso konečně v akci
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek FSC Amilo Sa 3650 - ATI Lasso konečně v akci

FSC Amilo Sa 3650 - ATI Lasso konečně v akci | Kapitola 15

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

26. 12. 2008 01:00 39

Seznam kapitol

1. FSC Amilo Sa 3650 - hardware 2. ATI XGP alias ATI Lasso - představení 3. ATI Lasso - porty, chlazení, praxe 4. Design, materiály, rozměry 5. Baterie, klávesnice, touchpad 6. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 7. Zvuk, chlazení, záruka 8. Testy TFT displeje
9. Testy procesoru 10. Testy operační paměti 11. Testy grafické karty - standardní 12. Testy grafické karty - ATI XGP 13. Testy pevného disku 14. Test výdrže baterie 15. Vyhodnocení a závěr

Pamatujete si vůbec ještě na ATI Lasso? Mám na mysli externí grafickou kartu pro notebooky postavené na platformě AMD Puma, kterou AMD slibuje už od poloviny roku. Měla to být revoluce v oblasti notebooků. Řešení však přichází až teď a je vůbec tak dobré, jak se předpokládalo, a mělo půlroční čekání smysl?

Reklama

FSC Amilo Sa 3650

FSC Amilo Sa 3650 - ATI Lasso konečně v akci
i Zdroj: PCTuning.cz

Jako obvykle je tu konec recenze, avšak dnes testujeme vlastně dva produkty, které se prodávají dohromady jako jeden produkt. Vezměme je však prozatím samostatně. Na samotném notebooku se mi líbí hlavně jeho přijatelná velikost a výdrž na baterie. Je vidět, že byl navržen primárně k tomuto účelu. Potěšil mne také 320GB pevný disk (ač se už pomalu stává samozřejmostí) a kladně lze hodnotit i šasi, která je částečně z hořčíku a částečně z plastu.

Negativně naopak hodnotím výkon notebooku. Nemám teď na mysli grafický čip, od toho je tu GraphicBooster, ale hlavně výkon procesoru. Bohužel musím říct, že Puma v současné době po stránce výkonu na Centrino prostě nemá a za 30 000 korun bych chtěl něco více než jen podprůměrně silný procesor. Výkon není to jediné, co mi vadilo. Miniaturní šipky na klávesnici jsou dalším příkladem stejně jako špatné reproduktory.

FSC Amilo GraphicBooster

FSC Amilo Sa 3650 - ATI Lasso konečně v akci
i Zdroj: PCTuning.cz

 Hodnotit GraphicBooster je docela těžké, protože nemá žádnou konkurenci, proto shrnu spíše své dojmy a názory. zařízení mě v první řadě překvapilo svým výkonem. ATI Mobility Radeon HD 3870 je o kus výkonnější než nedávno testovaný ATI Mobility Radeon HD 3850 v notebooku od MSI, což je jen dobře. Díky tomu se totiž dá vcelku dobře zahrát i v rozlišení 1680 × 1050 px, připojovat cokoliv většího nemá, myslím, smysl. Stejně tak jsem potěšen i rozměry celého GraphicBoosteru, krabička je opravdu malá a není problém ji nosit s notebookem.

Několik věcí však musím i kritizovat. V první řadě je to nemožnost vracet signál zpět do notebooku, takže zařízení je použitelné jen v domácích podmínkách a k ceně notebooku připočítejte i cenu druhého LCD panelu (pokud doma žádný nemáte, což se zřejmě nestane). Velká škoda také je, že není možnost vyměnit grafický akcelerátor v ATI XGP. Ono se to totiž přímo nabízí a jak již bylo řečeno, byl to i původní záměr ATI.

Shrnutí

Notebook Fujitsu Siemens Amilo Sa 3650 společně s externí grafickou kartu GraphicBooster je zvláštní produkt. Je to úplně nový typ notebooků, který má velký potenciál. I přesto, že samotný notebook má úhlopříčku jen 13,3", klade si za cíl plnohodnotně nahradit stolní počítač. Na cestách totiž pracujete s malým notebookem, který má velkou výdrž na baterie. Po příchodu domů zapojíte externí grafickou kartu, připojíte 22" monitor a rázem máte dostatečně výkonný stroj na hraní her. Pokud přesně takto budete prodávanou dvojici používat, budete maximálně spokojeni a jedinou vadou oproti stolnímu počítači je snad jen nemožnost snadného upgradu.

Celé to dostanete navíc za velmi slušnou cenu okolo 30 000 korun včetně DPH. Pokud však hledáte notebook, na kterém můžete hrát i na cestách a naopak na velikosti a výdrži na baterie vám příliš nesejde, raději se podívejte někde jinde.

Celkově však notebook hodnotím kladně. Snaha ukázat jinou cestu je totiž to hlavní, co chce tento stroj do světa přinést. Ukazuje se navíc, že touto cestou jít lze a že GraphicBooster opravdu funguje. Pokud recenzi čtete v době, kdy už funguje vracení signálu zpět do notebooku, přičtěte si další doby k dobru. I dnes jsem však praktickou externí grafickou kartou natolik okouzlen, že notebooku uděluji zasloužené ocenění.

FSC Amilo Sa 3650 - ATI Lasso konečně v akci
i Zdroj: PCTuning.cz


PCTuning Gold Award, prosinec 2008
Fujitsu Siemens Amilo Sa 3650 + Amilo GraphicBooster
"Externí grafická karta, která opravdu funguje"

FSC Amilo Sa 3650 + Amilo GraphicBooster

Klady

Zápory

+ dobrý poměr cena/výkon- nutnost externího LCD pro hraní her
+ vhodný pro hraní počítačových her- nemožnost upgradu grafické karty
+ vysoká výdrž na baterie- pomalý procesor
+ malé rozměry samotného notebooku- kvalita reproduktorů
+ částečně hořčíková šasi 

Orientační cena včetně DPH: 30 000 Kč

Poděkování

Na úplný konec bych ještě rád poděkoval českému zastoupení společnosti

Fujitsu Siemens

, které do testu notebook zapůjčilo a těšíme se na další spolupráci.

Děkuji také společnosti Dell, která zapůjčila pro testování 30" LCD panel Dell 3007WFP.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama