Goldmax Monster 3.0 – nejvýkonnější 13,3" notebook planety
Seznam kapitol
Hledáte ultimátní výkon v malém notebookovém těle? Už nehledejte, našli jsme ho za vás. Nejnovější model Monster 3.0 od Goldmaxu nabízí výkonný herní stroj v kompaktním balení. Dovnitř se vešel procesor Haswell, dva pevné disky, grafická karta GeForce a full HD displej. To vše při hmotnosti jen 2 kg.
Na současném trhu jsou desítky velmi výkonných notebooků od všech možných, i nemožných výrobců. Až dosud ale platilo, a platí i nadále, že většina herních strojů mají úhlopříčku displeje od 15" výše (má to své opodstatnění, ještě se k tomu vrátíme). Pokud ale nechcete tahat velký stroj a stačí vám na cesty něco mezi 13-14", máte v podstatě jen dvě možnosti. Koupit si model od Alienware, DevilTech (45 000 Kč s DPH) nebo Clevo, žádná jiná volba se nenabízí. A právě Clevo je dnes v testu. Divíte se, že říkám Clevo, když notebook má na sobě logo EuroCom a prodává jej GoldMax? - Pojďme si trochu objasnit pojmy.
I když na světě existuje řada velkých výrobců notebooků, třeba Asus, Acer, MSI, Dell, Lenovo a další. Doopravdy existuje jen hrstka továren, kde se všechny notebooky těchto značek vyrábí. S notebooky je to jako se vším, prostě přijdete do nějaké čínské továrny, zadáte požadavek a oni vám to vyrobí. Velká většina všech notebooků na světě, ať na sobě mají logo jakékoliv a vlastní design, vzniklo v několika málo závodech. Proto se nelze divit, že s ultra výkonnými stroji je to stejné.
V podstatě jediným výrobcem (kromě Dell) je Clevo, dnes testovaný model vyrábí pod označením Clevo W230ST. Návrh a design navrhnou v Clevo a pak jako stavebnici prodávají tento produkt desítkám/stovkám výrobců na celém světě. Tento notebook si pak můžete koupit od výrobců Origin, One, Sager, Horize, Digital Storm, MaximumPC, XMG, Mythologic a spousty dalších. Stejně postupoval i EuroCom, notebook sestavili a opatřili svým logem. S tímto logem jej zakoupíte od české společnosti GoldMax. Spoustu možností a variant stejného počítače mezi řadou výrobců a prodejců zmiňuji ještě z jednoho důvodu. Tím je celkem velký rozdíl v cenách, záleží totiž hodně na použité značce. Hned v úvodu totiž musím říci, že možností koupě je řada, mají ale svá pro a proti.
I když se možná bude zdát divné, že v recenzi konkrétního produktu určité firmy, zmiňuji i alternativy, ale prostě musím. Stejně by to někdo vytáhl v komentářích, a realita je prostě taková. Jak už jsem řekl, tento notebook pod svou značkou nabízí desítky výrobců, v USA i v Evropě. A jak už je mimo ČR tradicí, i podstatně levněji. Nebudu uvádět konkrétní výrobce, prodejce a distributory, ale vězte, že třeba v Německu je možné tento model pořídit za výrazně nižší cenu než v ČR, přivézt si ho z cesty do USA můžete až o třetinu levněji. Takové jsou možnosti, na druhou stranu vám ale český prodejce nabízí pohodlnou reklamaci, komunikaci v rodné řeči v případě problémů, a také samozřejmě i případnou slevu.
Už vzhledem k rozměrům, je nutné počítat s kompromisy - mnoho jich ale není. Nízká hmotnost a relativně malé tělo je nutné ale nějak vykoupit, jak jinak než výkonem a provozními vlastnostmi. Hned první věc co vás napadne, je chlazení (hlučnost) a jeho účinnost. To je také jednou z mála stinných stránek stroje, o tom si ale povíme až později. Dalším sporným momentem musí být i baterie, tlustý akumulátor s desítkou článků sem zkrátka nedáme. Také malý displej s vysokým rozlišením může být někdy spíše na škodu, ale nepředbíhejme. Zápory ale vyváží klady stroje, hlavně výkon potěší a je hlavní devizou počítače. Podobně výkonný stroj v těchto rozměrech nenajdete.
I když vzhled je celkem povedený, důležité jsou především "vnitřnosti". Dovnitř malého těla se vešel výkonný procesor architektury Haswell se čtyřmi jádry a Hyper-Threading. Hry většinou solidně rozhýbe GeForce GTX 765M s 2GB vlastní paměti. Operační paměť systému má kapacitu pouze 8GB což je celkem bída. Disková výbava je solidní. Jeden 128GB SSD disk společně s 1TB úložným prostorem na klasickém HDD už odvede nějakou práci. To ale není všechno. Počítač je vybaven kvalitní podsvícenou klávesnicí, zvukovým výstupem a dvěma výstupy na monitory. Výbava je velice dobrá ve všech směrech, detailně si vše ukážeme v příslušných kapitolách. Ještě se zběžně podívejme co přináší GeForce GTX 765M, jež jsme už ale v jednom notebooku testovali.
GeForce GTX 765M
GeForce GTX 765M je postavená na bázi Kepleru. Nabízí tedy vysoký výkon, spoustu výhod z GeForce řešení a samozřejmě technologii Optimus. Specifikace jádra ukazuje obrázek také. GPU disponuje 768 CUDA jádry na frekvenci 850 MHz a výše. Je jasné, že úplně brutální výkon čekat nelze, vzhledem k parametrům nejvyššího modelu. Jde o zlatou střední cestu, výkonu jež stačí pro většinu her. Takt 2GB GDDR5 pamětí je 4,0 GHz. Propustnost je slabých 64 GB/s díky úzké 128-bit sběrnici. Specifikace jádra jsou shodné s GeForce GTX 650 Ti. Takt jádra je ale nižší. Výkon karta ztrácí hlavně díky úzké sběrnici pamětí, přesto jde o zajímavý výkon v notebooku.
Jelikož GeForce GTX 765M patří k rodině Keplerů, nepostrádá ani funkce jež známe od desktopových verzí grafických karet. První je adaptivní V-sync. Ten jednoduše zapnete v ovladačích, ty si ale nejdříve musíte někde sehnat. Kromě V-Sync také můžete využít další novinku čipů architektury Kepler, vestavěné FXAA přímo z ovládacího panelu driverů. Pokud čekáte další featury jež mají desktop grafiky, tak máte smůlu. Další je samozřejmě GPU Boost, ovšem Power Target nikde nejde nastavit.