GTC 2013 druhý den – keynote a uvedení roadmapy
Seznam kapitol
Druhý den je již tradičně smrští informací a novinek, které si prostě není možné nechat ujít. Nejeden novinář a analytik si přivstane, aby získal exkluzivní místa na klíčové řeči zakladatele nVidie Jen-Hsun Huanga. Zde vždy zazní zásadní sdělení a ukazují se dech beroucí dema. Ano, ani letos to nebylo jinak a klíčová řeč byla více než plodná.
Klíčová řeč je pronášena v obrovské hale, s hlavní gigantickou projekcí a stranovými projekcemi pro záběry řečníků. Vše probíhá podobně, jako jsme byli zvyklí například od Steva Jobse nebo Billa Gatese. Jen Hsun Huang je velmi dobrý řečník a profesionál, tj. vystupuje velmi uvolněně, přitom věcně a místy i zábavně. Na GTC je příjemná i jistá „lidskost“ této velkolepé show, protože se na ní prakticky vždy objeví nějaké drobné technické nebo organizační mikro-problémky, který však Huang hravě zvládá a uhrává do autu. Například, když mu pustí příspěvek (demo nebo video) dříve než se to hodí (a tím se ztratí kouzlo překvapení) apod.
Klíčovou řeč bylo možné rozdělit do následujících témat. První téma se týkalo počítačové grafiky, další GPU výpočtů, následovala vize společnost (roadmap) včetně uvedení nových budoucích procesorů a nakonec představení nových klíčových, skutečně převratných produktů v oblasti vzdáleného přístupu (kolaborace). Každé téma bylo prokládáno stěžejními demo ukázkami a řečníky z oboru. Každé téma by si zasloužilo dokonce samostatný článek, to ale není zvládnutelné v daném čase, proto shrnuji jen velmi stručně.
GPU ve službách real-time 3D grafiky
nVidia a obecně grafické akcelerátory principiálně vždy sloužili počítačové grafice. Skutečnost, že nyní jsou používány k pokročilým výpočtům je pochopitelná, ale primárně jde o grafiku. První demo se týkalo produktu TITAN, nové akcelerační karty, která má 2600 CUDA jader, 7.5 miliónů tranzistorů a výkon odpovídající 4.5 TFLOPS. Určení této karty je nejen pro grafiku, ale zejména akceleraci CUDA výpočtů. Výkon předchozích karet byl prakticky poloviční a rychlost 4.5 TFLOPS odpovídá superpočítačovým sálům devadesátých let. Doslova lze tuto kartu nazvat „osobní superpočítač na stole“.
Pro visuální demonstraci výkonu byla zvolena simulace vln (Wave Simulation). V reálném čase byla ukazována fotorealistická simulace lodi zmítající se na moři, v bouři a v silném větru. Voda pěnila, narážela do geometrie lodi, věrně se vlnila, vše extrémně uvěřitelné. Uvedené demo bylo ve skutečnosti částí nástrojů použitých při realizaci filmu Život Pí (Life of Pi).
Další demonstrace se zaměřila na hyper-realistické vyobrazení tváře. Systéme Face Works od nVidia je založen na zpracování multi-vrstvých dat podle konceptu „Lightstage“ (Paul Debevec) a slouží ke snímání hereckých akcí a obecně povrchu kůže. Při demo se nejprve ukázalo, jak technologie výrazně vylepšila vzhled mystické Dawn – ano, to stařičké nVidia demo, které však do dnešní doby neztrácí na kouzlu. Nová Dawn je opravdu krásná, důkaz to byl pěkný. Další ukázka byla již na herecké tváři resp. celkovém obrazu hlavy, kde vše „hrálo“ jak mělo (SSS zobrazení, textury, póry aj.), vše velmi uvěřitelné, včetně simulovaných gest a pohybů. Výpočetní náročnost takového zobrazení odpovídá 2 TFLOPS, proto je relevantní demo ukazovat až nyní, s kartami typu Titan.
Zde je kompletní záznam z keynote rozdělený na 11 dílů. V angličtině.