Intel Core i7-990X v testu – nejvýkonnější šestijádro planety
PCTuning Článek

Intel Core i7-990X v testu – nejvýkonnější šestijádro planety

Z. Obermaier

Z. Obermaier

7. 3. 2011 03:00 21

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Intel Core i7-990X 3. Testovací systém 4. Syntetické testy - Paměti 5. Syntetické testy - Benchmarky 6. Praktické testy I.
7. Praktické testy II. 8. Herní testy 9. Spotřeba a teploty 10. Shrnutí výkonu 11. Přetaktování 12. Zhodnocení a závěr...

Intel před pár dny v tichosti uvedl nejvýkonnější procesor ve své nabídce pro desktop. Jde v podstatě o „posledního Mohykána“ pro patici LGA 1366, který už navždy bude nejvýkonnějším čipem této končící platformy. Core i7-990X svým výkonem a možnostmi taktování rozmetá vše, co jsme na X58 dosud viděli.

Reklama
Reklama

Nový procesor Core i7-990X má a bude navždy mít několik přízvisek, jež mu neodpáře ani čas. Jak už jsem nakousl v perexu, jde o zcela poslední procesor určený do patice LGA 1366 a jde o kousek vskutku brilantní. Intel rok ladil výrobní proces, aby mohl uvést vylepšeného nástupce prvního extrémního šestijádra Core i7-980X, jež se pod názvem Core i7-990X právě v těchto dnech uvádí na trh. V tuto chvíli si jej klidně můžete zakoupit i u nás, cena je stejná – tradičních tisíc dolarů, u nás tedy kolem 22 tisíc korun s DPH. Ptáte se, čím tento čip může vůči rok starému modelu nabídnout? Výkon díky vyšším frekvencích v základu i Turbo módu jistě o kousek stoupne, hlavní je ale spíše přidaná hodnota pro nadšence. Vyladěnější výrobní proces totiž umožní mnohem zajímavější přetaktování, které se hodně přiblíží i „taktovacím Bohyním“ rodiny Sandy Bridge. To ovšem sami uvidíte v našem testu.

 Intel Core i7-990X v testu – nejvýkonnější šestijádro planety

Intel samozřejmě ví, že tento procesor a platforma již pomalu dobíhá do svého finiše, a v mnoha případech dnes nabízí vyšší výkon mnohem levnější platforma LGA 1155, která je pro Intel do budoucna mnohem důležitější. Proto se také uvedení tohoto procesoru obešlo bez většího rozruchu, skoro se dá říci, že naopak úplně v tichosti. Do této chvíle se recenze objevila jen na hrstce magazínů po celém světě, dokonce ani Anandtech procesor ještě netestoval. Platforma Sandy Bridge s možností přetaktování na 5 GHz je zkrátka „v kurzu“ a mnohý nadšenec sáhne spíše po ni, než by zainvestoval tolik peněž do končícího socketu LGA 1366.

Navíc jeho nástupce LGA 2011 by se měl objevit už za pár měsíců (v říjnu), nebo někdy na začátku zimy a slibuje opravdu hodně. Z blízkých zdrojů Intelu vím, že procesory do nadcházející high-end patice jsou „incredible“, což značí ohromný nárůst výkonu, velkou paměť cache, vysoké frekvence a extrémní možnosti přetaktování. Na ty si každý nadšenec raději počká, takže se závratnými prodeji Core i7-990X nelze dnes počítat. Pořídí si jej opravdu jen ti největší fandové firmy a extrémní taktovači.

 Intel Core i7-990X v testu – nejvýkonnější šestijádro planety

V čem tedy vlastně spočívá výhoda procesoru Core i7-990X vůči například Core i7-2600K? Pro nasazení v pracovní stanici je šestijádro přeci jen lepší volbou, zde se každá úspora času počítá penězi. Pro herní nebo běžný desktop je ale mnohem zajímavější volbou Core i7 druhé generace. Vyjde levněji, a pokud nepočítáte s nasazením několika grafických karet do Multi-GPU, tak vám šestnáct PCI-E linek bude stačit. Také pro takové to „domácí taktování“ jsou Sandy Bridge lepší volbou, jelikož 5 GHz dosáhne téměř každý z těchto procesorů. Naopak pro extrémní taktování jsou Sandy Bridge nepoužitelné, omezený násobič (max 57×) a nemožnost měnit základní takt, jsou omezením, jež taktovači nesou nelibě.

Hranice těchto čipů jsou dalece nad 7 GHz, zatím ale neexistuje způsob, jak se k takovým frekvencím dostat. Pro vytváření světových rekordů a výsledků s mnoha grafickými kartami je stále platforma X58 Express jedinou volbou. To potvrzují první výsledky s procesorem Core i7-990X při chlazení dusíkem, kdy padl konečně rekord 7 GHz. Absolutní high-end je stále platforma X58 Express a šestijádro s jádrem Gulftown, zde se ale na nějaký poměr ceny a výkonu nehraje, tohle je to nejlepší za prémiovou cenu.

Core i7-990X ve slajdech

Ano, marketingové slajdy, to je moje. Ani v tomto případě vás o ně nepřipravím a podívejme se společně, co nám chce Intel říct o nejnovějším zástupci rodiny Core i7. Obrázků je pouze šest, takže vás před další kapitolou dlouho nezdržím.

 Intel Core i7-990X v testu – nejvýkonnější šestijádro planety

První slajd říká, že se tento procesor „zastavil“ v poslední fázi před příchodem kompletně nové architektury Sandy Bridge. Jde ale stále o pomyslný high-end nadřazený levnější platformě LGA 1155, výrobci v X58 Express stále ještě vidí potenciál. Gigabyte uvádí letos hned čtyři nové desky s tímto čipsetem, Asus vydal jednu a Intel dokonce dvě novinky. X58 Express se ještě drží „zuby nehty“, dlouho to ale stejně nezvládne.

 Intel Core i7-990X v testu – nejvýkonnější šestijádro planety

Druhý slajd ukazuje komplexnost jádra procesoru. Počet tranzistorů se zvýšil na 1,17 miliard a velikost čipu je 248 mm čtverečních. Pro zvětšení die čipu v jeho maximální kvalitě klikněte na obrázek.

 Intel Core i7-990X v testu – nejvýkonnější šestijádro planety

Jen pro zajímavost se nyní podívejte na obrázek nástupce jádra Gulftown v high-endu, osmijádrový procesor architektury Sandy Bridge. Rozměr jádra je těsně pod 400 mm čtverečních, vyráběn je 32nm litografií a nese 2,2 miliardy tranzistorů. To je o 60 procent větší plocha čipu a téměř dvojnásobný počet tranzistorů, než má dnešní Core i7-990X. Už jen pohled na tento mamutí procesor vzbuzuje úctu, natož pak jeho možný výkon. Oba obrázky jsou +/- ve stejném měřítku, velikost jednoho výpočetního jádra je podobná. Také se zřejmě potvrzuje 3MB cache pro jádro, čili bude čip disponovat 24 MB sdílené cache L3. Čtyřkanálový paměťový řadič je rozdělen na dva kanály a je obsluhován společným ICM Agentem. Na druhé straně čipu je pak PCI-E rozhraní a QPI rozhraní (jedno nebo dvě).

 Intel Core i7-990X v testu – nejvýkonnější šestijádro planety

Třetí slajd rekapituluje všechna důležitá fakta o novém procesoru. Výrobní postup je založen na druhé generaci High-K výrobní technologie, tedy 32nm. Procesor je plně kompatibilní se současnými základními deskami osazenými čipsetem X58 Express, nutný (není podmínkou) je pouze update BIOSu. Kromě vyššího počtu jader a kapacity L3 cache disponuje procesor také několika novými instrukcemi AES-NI. Typická nejvyšší spotřeba je stanovena na hodnotu 130 W.

 Intel Core i7-990X v testu – nejvýkonnější šestijádro planety

Technologii Turbo Boost není nutné představovat. Vzhledem k TDP a také celkem vysoké základní frekvenci se výrobce tentokrát držel při zemi a nabízí navýšení taktu všech jader pouze o jeden násobič nahoru. U jednovláknových operací to budou maximálně dva stupně navíc. Vzhledem k odemčenému násobiči nás ale tato skutečnost nemusí trápit.

 Intel Core i7-990X v testu – nejvýkonnější šestijádro planety

Předposlední slajd ukazuje nový chladič, který Intel přibaluje k novým procesorům s jádrem Gulftown. Výrobcem by mohl být zřejmě Arctic Cooler, ovšem s jistotou se to nedá tvrdit. Chladič vypadá opravdu dobře a bude zřejmě stačit i náročnějším uživatelům. Podíváme se na něj za okamžik v detailech.

 Intel Core i7-990X v testu – nejvýkonnější šestijádro planety

Jelikož oficiálně tyto procesory podporují paměti pouze o standardu DDR3-1066 MHz, existuje tu možnost použití XMP profilů. V podstatě všechny lepší paměti na trhu nesou tento profil pro všechny platformy Intel. Ten stačí zvolit v BIOSu a vaše paměti i bez přetaktování budou pracovat i na frekvenci 2133 MHz. Zkoušel jsem to s moduly Corsair a skutečně to fungovalo, dělička pamětí 16:1 v BIOSu skutečně je a procesor ji podporuje.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning