Když se přežene vlna: Na druhé straně mobilní revoluce
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Když se přežene vlna: Na druhé straně mobilní revoluce

Když se přežene vlna: Na druhé straně mobilní revoluce | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

17. 8. 2018 14:00 63

Seznam kapitol

1. Další zrychlení 2. Na nákupy 3. Až jednou... 4. Raketová evoluce 5. Dva systémy? Na co? 6. PC nezanikne, ale...

Dlouhou dobu se mluví o tom, že mobily převezmou roli počítačů jako primární výpočetní zařízení. Pro některé to už nastalo a „post PC éra“ je pro ně realitou, mobil je pro ně alfou i omegou, je to pro ně primární „výpočetní zařízení“ – a to hlavně proto, že nepotřebují moc počítat. Ale jak to dopadne na nás, uživatele PC?

Reklama

Zdá se tedy, že se s časem změní klasické počítače na specializovaná zařízení, která budou zajímat jenom náročné uživatele a profesionály. Vývoj tímto směrem stále směřuje – to i u nás, kde jsme stále za světem: Například v Americe se už poměr sil překulil na stranu mobilních uživatelů. Pokud jde o počet návštěv webů, už delší dobu dominovala mobilní zařízení nad počítači. V roce 2017 se nicméně téměř vyrovnal další důležitý parametr, totiž doba strávená na webu, kde tradičně dominovaly počítače, u mobilních zařízení rovněž pokleslo bounce rate, tedy procento lidí, kteří z mobilu přijdou na web a ihned ho zase opustí.

Pokud jde o některé služby, mobily tam dominují už dávno. Statistiky udávají, že facebookové hry se hrají primárně z telefonů (95 %), zatímco počítače představují pouze třetinu tohoto podílu a tablety pouhou desetinu.

Find more statistics at Statista

Jedinou oblastí, kde stále desktopy dominují nad telefony, je prodej zboží. Lidé si na telefonech sice zboží prohlížejí, ale nekupují ho, to dělají z desktopů – až 80 % objemu realizovaných obchodů je v Americe z počítačů a jenom 20 % z mobilních zařízení, což je celkem pozoruhodné, když uvážíme, že mobilní verze aplikací nabízí placení jedním kliknutím a telefony samy mohou sloužit jako platební zařízení. Hlavními důvody, proč uživatelé stále preferují počítač, jsou zhruba ve stejné míře obavy ze zabezpečení, složitá navigace na mobilních stránkách, nemožnost otevřít více oken s více produkty a obtížnost vkládání údajů. Zkrátka a dobře – na sdílení fotek to stačí, ale pokud jde o detaily produktu, tak by se lidé radši podívali na kapku větší obrázek.

V podstatě se dá říci, že všeobecně deklarovaná představa o tom, že převládnou tablety, se nenaplnila – ale podíl smartphonů jako primárních výpočetních zařízení roste rychleji, než se čekalo. To pravděpodobně souvisí s nástupem velkých smartphonů, které tablety dokážou rozumně nahradit – a také s tím, že zařízení „střední“ velikosti má jenom omezenou použitelnost. Já mám osobně tablety rád, ale je to spíš zařízení pro domácí použití – ven nosíte jenom mobil.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama