Když se přežene vlna: Na druhé straně mobilní revoluce
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Když se přežene vlna: Na druhé straně mobilní revoluce

Když se přežene vlna: Na druhé straně mobilní revoluce | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

17. 8. 2018 14:00 63

Seznam kapitol

1. Další zrychlení 2. Na nákupy 3. Až jednou... 4. Raketová evoluce 5. Dva systémy? Na co? 6. PC nezanikne, ale...

Dlouhou dobu se mluví o tom, že mobily převezmou roli počítačů jako primární výpočetní zařízení. Pro některé to už nastalo a „post PC éra“ je pro ně realitou, mobil je pro ně alfou i omegou, je to pro ně primární „výpočetní zařízení“ – a to hlavně proto, že nepotřebují moc počítat. Ale jak to dopadne na nás, uživatele PC?

Reklama

To, co je opravdu podstatné, je fakt, že mobilní procesory jsou jiné než desktopové. Jsou postavené na ARM architektuře a to znamená, že začne dominovat. U ultrapřenosných počítačů se už dnes sem a tam uvažuje o tom, že se přejde z x86 procesorů na ARMy. Architektura x86 je obecně výkonnější a efektivnější než ARM, ale výkon moderních ARM procesorů narůstá natolik, že to přestává být pro většinu použití praktický problém.

Intel vs. ARM: o trochu pomalejší, horší grafika... ale i tak se to dá, ne?

Pokud ARM architektura začne dominovat, bude to mít zásadní dopady na vývoj software, ale i ostatního hardware. Jedna zajímavá poznámka říká, že problém s x86 architekturou je hlavně v tom, že Intel jen málokdy dovoluje vyrábět x86 čipy na míru – a s AMD se právně pře v podstatě neustále, tak ARM dovoluje úpravy na míru, což dává výrobcům nemalé výhody – prostě si připraví čip přesně tak, jak ho chtějí. To dnes běžně dělá Apple, ale i ostatní výrobci – a ARM jim to dovoluje za rozumný poplatek. Pokud se ocitneme na druhé straně, bude i z tohoto důvodu význam ARM procesorů stále stoupat, zatímco x86 se marginalizuje.

Dnes se primárně vyvíjí pro x86 a na ostatní platformy se portuje. Portování je důvodem, proč se software hýbe pomaleji a i verze Fortnite pro mobilní platformy tak nějak „funí“. Teď si představte, že se ARM stane primární platformou – pak bude mít smysl, aby i procesory v jiných zařízeních přešly na tuto architekturu. Jmenovitě jde o konzole, protože chytré televize a další zařízení ARM už zabral. To znamená další nárůst tlaku na Intel, ale i na programátory, kteří se musí připravit na přechod na odlišné architektury.

Protože nemáme rozumná mobilní Windows, bude to znamenat i tlak na jejich opuštění ve prospěch Androidu a iOS. Uživatele to časem trápit nebude, protože se naučí používat mobilní verze aplikací a přijde jim to přirozené. Uživatelé si vždy nakonec zvyknou, čehož důkazem je právě Windows 8 / Windows 10. Zpětná kompatibilita je v aplikacích nutná jenom omezeně a jenom pro někoho – PC se budou postupně vydávat na cestu sálových počítačů, protože vše se bude točit kolem ARM architektur, které budou dominovat.

Je to krásná představa anebo strašná představa? Nevím, s PC a x86 jsem vyrostl a mám je celkem rád. Ale je celkem jasně vidět, že mobily stále uzobávají úkoly, která dříve řešila specializovaná zařízení – excelentně fotí, například. Levné digitální foťáky prakticky zmizely a po nich zmizí i střední třída, protože fotomobily to zvládnou. A pak bude na řadě PC, protože prostě není důvod, aby nebylo na řadě.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama