Když se přežene vlna: Na druhé straně mobilní revoluce
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Když se přežene vlna: Na druhé straně mobilní revoluce

Když se přežene vlna: Na druhé straně mobilní revoluce | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

17. 8. 2018 14:00 63

Seznam kapitol

1. Další zrychlení 2. Na nákupy 3. Až jednou... 4. Raketová evoluce 5. Dva systémy? Na co? 6. PC nezanikne, ale...

Dlouhou dobu se mluví o tom, že mobily převezmou roli počítačů jako primární výpočetní zařízení. Pro některé to už nastalo a „post PC éra“ je pro ně realitou, mobil je pro ně alfou i omegou, je to pro ně primární „výpočetní zařízení“ – a to hlavně proto, že nepotřebují moc počítat. Ale jak to dopadne na nás, uživatele PC?

Reklama

Smartphony se stále raketově vyvíjejí – a jejich tempo evoluce je vyšší než u PC. Počítač vám vydrží celou řadu let, ale telefon měníte pravidelně. Jeho výkon a možnosti inkrementálně narůstají a celá řada prémiových komponent, jako jsou obrazovky anebo kamery, míří od notebooků do mobilů. Vážně – srovnejte si kvalitu použitých displejů, je excelentní i u telefonů střední třídy. A teď se podívejte na obrazovky, kterými jsou vybaveny levné notebooky – budete mít pocit, že se díváte na středověk. U kamery mířící na vás je rozdíl často ještě markantnější, se selfie kamerou se na mobilech dá docela slušně natáčet i video, zatímco u notebooků je to často skutečně... webová kamera. Připomene vám, že začátky práce s videem na PC byly skutečně krušné.

Když se přežene vlna: Na druhé straně mobilní revoluce
i Zdroj: PCTuning.cz

Další věcí je, že software pro mobily velice rychle iteruje, dramaticky se rozvíjí a díky tomu, že jak s iOS, tak s Androidem dostáváte prakticky kompletní softwarový balík, nemusí vývojáři moc myslet na zpětnou kompatibilitu. Rychle přecházíte na nová zařízení, rychle upgradujete i software. Zřejmě proto jsou aplikace pro váš telefon obvykle dobře poladěné, zatímco skamarádit aplikace na PC do jednotného workflow je docela velká fuška. Vyfotit anebo něco natočit, upravit to a nauploadovat to na sociální síť je dnes nezřídka jednodušší na mobilu než na PC.

Dnes stále existují velmi dobré důvody, proč mít PC, ale uvažujme na chvíli, co se stane, když se vlna přežene a PC se ocitne na té druhé straně, bude z něj okrajová platforma. Předpokládejme, že to bude v době, kdy si s telefonem spárujete myš a klávesnici pomocí NFC a dok, se kterým připojíte telefon k monitoru, bude buď běžnou součástí balení, anebo nastane doba, kdy telefon bude v pohodě přenášet obraz bezdrátově. Bude to doba, kdy bude jednodušší mít doma klávesnici a připojit si telefon k televizi, protože kdo by se trápil s koupí PC, které dělá to samé, jenom mnohem dráž a navíc se musíte starat o dvě různé platformy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama