Kingston Predator 480GB: ultrarychlé SSD do slotu PCI-E | Kapitola 11
Seznam kapitol
Minulý týden jsme se podívali na 1,2TB NVMe SSD od Intelu. To je sice drtič, ovšem ne pro každého. Velké nároky na připojení přes PCI-E a extrémní cena z něj dělá spíše sen hráčů než reálný upgrade. 480GB Predator od Kingston má poloviční cenu, je velmi výkonný a díky možnosti osazení do slotu M.2 či do karty pro PCI-E bude fungovat všude.
Závěr
Po testu SSD disku od Intelu bylo jasné, že SSD odvětví nespí, může přinášet inovace a výkon má stále kam růst. Nárůst výkonu s NVMe protokolem je brutální. Problém je ale v dostupnosti tohoto řešení veřejnosti. Potřebujete špičkovou platformu s dostatkem linek PCI-E, highendový procesor a nejlépe nanejvýš jednu grafickou kartu. Pokud ale takový výkon chcete a jste za něj ochotni zaplatit, zkrátka ho můžete mít. Pro většinu uživatelů herních počítačů je ale tento disk zbytečně drahý a nepoužitelný.
Pokud ale přesto uvažujete o nadstandardně výkonném SSD disku, je zde ještě nabídka dalších disků PCI-E. Na trhu je jich několik, s různými kapacitami a cenami. Jedním z nejzajímavějších je právě Kingston Predator (proto jsme si ho vyžádali na test až z UK). Je vybavený ultra moderním SSD řadičem, velkou cache a solidní kapacitou 512 GB (z toho je pro data přístupných 480 GB). Za cenu 16 000 Kč s DPH jde o skvělou nabídku, ostatní výrobci podobných řešení chtějí minimálně o 6000–7000 Kč více. Vyšší cenu ale nárůst výkonu neospravedlní, není totiž už tak výrazný.
Výhodou je také konstrukce disku. Dostanete v podstatě běžný disk pro M.2 s univerzálním adaptérem. Kam ho připojíte, už je na vás, já ale po testech výkonu doporučuji spíše slot PCI-E než konektor M.2. Použít v PCI-E je dobré z několika důvodů. Tento disk v něm bude fungovat všude, místo zabere minimální a snadněji se s diskem manipuluje. Také výkon byl často vyšší v PCI-E slotu než v M.2. U konektoru M.2 totiž není jisté, jak jej výrobce k řadiči v procesoru připojí. Proto je dobré na svém počítači změřit výkon v M.2 a poté v PCI-E a tu výkonnější možnost využít. Navíc si občas někdo stěžuje, že má při použití M.2 problém s bootováním systému, což opět ukazuje na špatné připojení výrobcem desky. Zkrátka musíte si to zkusit doma.
Kingston Predator 480GB nabízí skvělý výkon, až dvojnásobný proti běžným SSD SATA diskům a starším PCI-E diskům. V některých testech není daleko od brutálního Intelu SSD 750 NVMe. Cena 480GB verze je více než solidní, konkurence chce za podobné kapacity více. U verze s 240 GB za necelých osm tisíc je to velké lákadlo. Univerzální adaptér se bude hodit, stejně jako záruka 3 roky. Po celou dobu výrobce ručí také za stálý výkon, který díky velké kapacitě vyhrazené over-provisioning bude asi realitou.
Za půjčení disku děkujeme společnosti Kingston