Kingston Predator 480GB: ultrarychlé SSD do slotu PCI-E | Kapitola 2
Seznam kapitol
Minulý týden jsme se podívali na 1,2TB NVMe SSD od Intelu. To je sice drtič, ovšem ne pro každého. Velké nároky na připojení přes PCI-E a extrémní cena z něj dělá spíše sen hráčů než reálný upgrade. 480GB Predator od Kingston má poloviční cenu, je velmi výkonný a díky možnosti osazení do slotu M.2 či do karty pro PCI-E bude fungovat všude.
PCI-E, nebo M.2 (SATA Express)
Každý jistě slyšel výrazy jako SATA Express (SATAe), M.2, popřípadě mSATA jistě mnohokrát. Ne všichni ale mají zcela jasno v tom, co vše znamená, zejména pokud nejsou majitelé desky s podporou výše jmenovaných rozhraní. Pojďme si tedy v krátkosti představit všechny možnosti připojení SSD disků na moderních deskách, tedy kromě klasického SATA.
Na fotografii vidíte desku Asus Rampage V Extreme. Ta nabízí osm červených konektorů SATA 6 Gb/s, ty vidíte napravo a nás dnes nezajímají. Pro nás jsou zajímavé dva velké konektory nalevo. Na obrázku jsou označeny zeleným obdélníkem. To je SATA Express, v této podobě dnes už v podstatě mrtvá technologie. Každý konektor SATA Express v sobě nese dva porty SATA 6 Gb/s a dvě linky PCI-E. K připojení disku k tomuto konektoru potřebujete speciální kabel, disk pak může komunikovat se systémem buď přes SATA nebo i pomocí PCI-E. Pokud jde komunikace přes PCI-E linky, může klidně probíhat i skrze protokol NVMe, tedy bez AHCI a přímo s procesorem. Jelikož dvě linky PCI-E jsou málo, od tohoto řešení se ustupuje, nahradil jej slot M.2.
Ten vidíte na druhém obrázku opět označen zeleně. I když vypadá stejně jako starší port mSATA, je rozměrově odlišný a hlavně funkčně zcela jinde. mSATA nese pouze jedno SATA rozhraní, M.2 může nést v podstatě cokoliv. Dle specifikace je v jednom M.2 konektoru čtveřice PCI-E linek (2.0, 3.0), dvojice kanálů SATA 6 Gb/s, trojice kanálů USB (2.0, 3.0), PCM Audio a spousta dalších možností, které nás dnes nezajímají. M.2 je univerzální konektor, k jehož funkcím je nutné přistupovat klíčováním kontaktů. Dle následujícího schématu:
První obrázek zleva ukazuje základní konektor typu „B“. To je klasické SATA Express a něco navíc. V tomto případě máte k dispozici dvě PCI-E linky, jeden SATA port, USB kanál, zvuk a další. Pro SSD disky je vhodnější konektor a klíčování „M“. To zabezpečuje připojení čtyř linek PCI-E s jedním SATA portem. Náš adaptér i základní deska má konektor „M". Ten správný konektor bychom tedy měli, není ale jednoznačné, co k němu připojil výrobce desky.
Obrázek nám ukazuje implementaci M.2 konektoru na základních deskách s X99 Express. Zde jsou dvě varianty dle osazeného procesoru (40 nebo 28 PCI-E linek). Pokud osadíte procesor s plným počtem PCI-E linek, je situace jednodušší. M.2 konektor je připojen přímo ke čtvrtému slotu PCI-E a má k dispozici čtyři linky skrze přepínač. To ukazuje červený obdélník. Pokud ale tento slot osadíte kartou, M.2 se zcela vypne. Zde tedy v ideálním případě komunikuje proces přímo s přepínačem a poté s diskem v M.2 slotu. Přesně tohle zapojení (dle výrobce a manuálu) má i naše deska, výkon záleží jen na implementaci přepínačů PCI-E linek a jejich latencích. Počet linek by měl být v pořádku.
Druhá možnost, pro sestavy s osekaným procesorem je na obrázku označená zeleně. Tam je konektor M.2 připojený přes přepínač k rozhraní PCI-E nikoliv procesoru, ale čipu PCH. Ten disponuje pouze linkami PCI-E 2.0, což nevadí – náš disk je standardu PCI-E 2.0. Ovšem připojení k PCH je pomalé, procesor nejprve musí skrze DMI 2.0 komunikovat s PCH a až poté přes další přepínač (sdílení linek se SATA Express) s SSD diskem. Výkon SSD disku přes toto řešení musí být výrazně omezen. Tento případ se také týká všech desek se Z97/Z87/Z77/Z68 Express, u nich je vždy M.2 konektor připojen k PCH čipu!
K ideálnímu výkonu tedy opět potřebujeme procesor s dostatečným počtem linek PCI-E, podívejme se na obrázek ještě jednou. Zbývá totiž ještě jedna možnost. Podívejte se na PCI-E sloty připojené přímo k procesoru, je zde jeden, který je pro nás ideální – ten třetí (označený 3.0 x16). Ten komunikuje s procesorem přímo, přes žádný přepínač. A tam my nás testovaný disk osadíme jako první. Zde musí mít maximální výkon. Pro srovnání pak osadím ten samý disk do slotu M.2, který je implementovaný přes PCI-E přepínače. Rada pro závěr tedy zní: M.2 slot lze použít pouze na platformě X99 Express, jinak je nutné a vhodnější použít disk jako PCI-E do PCI-E slotu. U X99 Express bude linek dostatek, u Z97 Express se bude muset grafická karta s SSD diskem o propustnost podělit.
Disk na obrázku bez PCI-E adaptéru je stejně omezeně použitelný jako minule testovaný NVMe disk od Intelu. Ten je omezen počtem linek PCI-E 3.0 a NVMe implementací. Disk Kingston zase doplácí na to, že výrobci na levnějších platformách připojují M.2 slot k PCH čipu a komunikace s procesorem je pomalejší. Maximální rychlost může podat jen na High-end platformě (X79, X99 Express) s dostatkem volných PCI-E linek pro připojení k M.2 slotu. Nejsou ale potřeba PCI-E 3.0 linky, stačí PCI-E 2.0 – tedy i Sandy Bridge-E bude dostačovat. Lepší je použít disk přes PCI-E adaptér, ten je použitelný na všech platformách bez rozdílu (jen u slotů PCI-E 4× je dobré ověřit, zda nejsou připojené přes PCH a jestli to nebrzdí disk).