Kingston Predator 480GB: ultrarychlé SSD do slotu PCI-E | Kapitola 6
Seznam kapitol
Minulý týden jsme se podívali na 1,2TB NVMe SSD od Intelu. To je sice drtič, ovšem ne pro každého. Velké nároky na připojení přes PCI-E a extrémní cena z něj dělá spíše sen hráčů než reálný upgrade. 480GB Predator od Kingston má poloviční cenu, je velmi výkonný a díky možnosti osazení do slotu M.2 či do karty pro PCI-E bude fungovat všude.
Testy malých souborů (nejdůležitější)
Jelikož nemám změřeno více disků, v grafech najdete pouze čtveřici disků pro srovnání. Klasický OCZ Vector 256GB jako reprezentanta běžných SSD pro SATA, PCI-E disk Asus RAIDR 240GB, HyperX Predator 480GB a žhavou novinku z minulého testu: Intel SSD 750 NVMe disk. Časem se nám databáze výsledků rozroste.
Kingston Predator najdete v grafech ve dvou zapojeních. První je zapojení přes 4x PCI-E 3.0 na PCI-E portu procesoru s X99 Express. Jde o přímé připojení s procesorem (přes SATA AHCI řadič disku). Druhé zapojení je v konektoru M.2, tedy přes několik PCI-E přepínačů na desce, kdy mezi procesorem najdeme právě ony přepínače a poté i řadič disku. Jak uvidíte, zde výrobce desky něco "pokonil", výsledky jsou značně odlišné od PCI-E, což by být nemělo.
Testy malých souborů rozděluji na jednoduché, s dávkováním jednotlivých datových souborů postupně (Queue Depth 1 = QD1), a testy s frontou požadavků, tedy s dávkováním datových souborů najednou (Queue Depth 2 a více). V mnoha benchmarcích také testuji, jak si umí SSD poradit s různou úrovní komprimovatelnosti dat. Pro začátek se podívejme na výkon u nejmenších souborů.
Pro test rychlosti přenosu nejmenších souborů používám AS SSD Benchmark, kde vycházím z propočtu dosažených IOPS v testu 512 B. Výsledek stačí vydělit číslem 2048, tedy počtem 512B souborů v megabajtu. Rychlost přenosu dat u takto malých souborů je po přepočtu rovna přístupové době SSD. Čím vyšší rychlost, tím rychlejší přístupová doba. Pokud se výrobci chlubí přístupovými dobami, používají nejčastěji hodnoty právě z toho programu.
Důležitost testu 512bajtových souborů:
AS SSD měří výsledky s nekomprimovatelnými soubory a ukazuje průměrné hodnoty z několika měření. Naopak v CrystalDiskMarku se ukazují nejvyšší hodnoty z několika měření a data beru z testu maximálně komprimovatelných dat. A nakonec test Anvil Pro ukazuje průměr mezi oběma měřeními, protože výsledky beru z testu 46% (Applications), který testuje data s 46procentní nekomprimovatelností.
Důležitost testů 4kB souborů: