Kingston Predator 480GB: ultrarychlé SSD do slotu PCI-E | Kapitola 9
Seznam kapitol
Minulý týden jsme se podívali na 1,2TB NVMe SSD od Intelu. To je sice drtič, ovšem ne pro každého. Velké nároky na připojení přes PCI-E a extrémní cena z něj dělá spíše sen hráčů než reálný upgrade. 480GB Predator od Kingston má poloviční cenu, je velmi výkonný a díky možnosti osazení do slotu M.2 či do karty pro PCI-E bude fungovat všude.
Syntetické testy – body
Základní benchmark AS SSD obsahuje čtyři syntetické testy. Sekvenční test měří čas, jak dlouho trvá zapsat a přečíst disku 1GB soubor, a podle toho vypočítá přenosovou rychlost. Ve 4K testu dochází k zápisu / čtení 4kB bloků dat. Na něj navazuje 4K-64THRD, který provádí současně 64 takovýchto operací, čímž simuluje chování náročného (uživatelsky nereálného) programu. V tomto testu se prokáže, zda disk neběží v IDE režimu na rozdíl od AHCI, které povoluje NCQ mód. Poslední je rychlost odezvy (předchozí kapitola). Výsledkem všech testů je bodové hodnocení, ve kterém máme započítány všechny čtyři testy.
Bodový součet v AS SSD Benchmarku se vytváří podle vzorce: sekv. čtení * 0,1 + sekv. zápis * 0,15 + čtení 4K * 2 + zápis 4K + 4K-64Thrd Read * 1.5 + zápis 4K-64Thrd
Jak vidíme, je logicky větší násobič u testů čtení, jen u sekvenčního zápisu je to naopak. Bohužel do celku významně přispívají hlavně dva nereálné testy fronty 64 požadavků. Je to škoda, protože tato činnost jde například SandForce nebo nově Barefoot SSD velmi dobře, ač to prostě není potřeba a ostatní pak mohou ztrácet. Vzorec je daný, bohužel ne zrovna účelně a smysluplně.
Do bodových testů přidávám i výsledky z Anvil Pro. Zde není jasné, kolik za jaký test a jeho výsledek dostává disk bodů, ale obsažené testy jsou poměrně reálné a je jich více než v případě AS SSD Benchmarku. I proto si myslím, že je bodové hodnocení více vypovídající.