Kingston Predator 480GB: ultrarychlé SSD do slotu PCI-E | Kapitola 5
Seznam kapitol
Minulý týden jsme se podívali na 1,2TB NVMe SSD od Intelu. To je sice drtič, ovšem ne pro každého. Velké nároky na připojení přes PCI-E a extrémní cena z něj dělá spíše sen hráčů než reálný upgrade. 480GB Predator od Kingston má poloviční cenu, je velmi výkonný a díky možnosti osazení do slotu M.2 či do karty pro PCI-E bude fungovat všude.
Testovací sestava a specifikace
K testu jsem použil základní desku Asus Rampage V Extreme s procesorem Core i7-5930K a pamětmi Kingston 4× 8 GB s frekvencí 2133 MHz a časováním CL15. Jako grafiku používám předpotopní GeForce 7100 GS. Operační systém je Windows 8.1 s posledními aktualizacemi. Ovladače platformy i BIOS jsou aktuální.
Pro otestování starších systémů jsem také použil svou sestavu s Core i7-2600K a Z68 Express s Windows 7 x64. Tu vidíte na následujícím obrázku, výkon byl jen o málo horší než při osazení do PCI-E na primární desce, do grafů jsem jej tedy nedával. Predator lze tedy s klidem použít i na těchto systémech bez výrazného dopadu na výkon.
Testy v nástroji IOMeter neprovádím. Sice je pěkný, dává hodně výsledků a měří maximální hodnoty u malých souborů v IOPS, ale pro běžného uživatele porovnávání výsledků složité, protože záleží na poměrně detailním nastavení. Pracuji s testy, které si může každý stáhnout sám a bez odbornějších znalostí porovnat jejich výsledky s těmi v recenzi. Jedná se například o programy CrystalDiskMark, AS SSD Benchmark, ATTO Disk Benchmark nebo Anvil Pro. Celkově se snažím o jednoduché a dobře pochopitelné testy pro každého, k čemuž pomáhám výrazným snížením počtu testů jen na ty, které nám opravdu o výkonu SSD pro reálné použití něco řeknou. Testuji v těchto aplikacích:
- Anvils Storage Utilities V110_B337
- AS SSD Benchmark 1.6.4237
- ATTO Disk Benchmark 246
- CrystalDiskMark 3.0.2
- HD Tune Pro 5.5
- SetupWinBootInfo 1.02
Všechny testy až na zápis v HD Tune Pro provádím s nainstalovaným operačním systémem Windows 8.1 Professional 64b na testovaném SSD – disk je tedy primární / bootovací. Výsledky pak mohou být nižší než maximální.
SSD jsou pro běžného uživatele v dnešní době vzhledem k jejich ceně určeny hlavně na operační systém a jeho zrychlení, proto jej při testech používám jako systémový. Je jisté a otestované, že se výsledky budou od testů, kde je disk testovaný jako sekundární, v mnoha případech lišit i poměrně o dost (případ levnějších SSD s asynchronními NAND flash paměťmi) oproti výsledkům z ostatních webů, kde ve většině případů recenzenti měří s diskem prázdným (sekundárním).
Specifikace disku
V tabulce vidíte všechny současné nejvýkonnější PCI-E disky na trhu. Všechny se dají koupit i ČR a ceny jsou z českého obchodu. Intel SSD 750 ale bude dostupný až v květnu. Kingston Predator je dostupný v těchto dnech a koupit jej lze ve dvou variantách. Za 480GB verzi dáte šestnáct tisíc, za menší necelých osm. Z tabulky je patrné, že je papírový výkon Predatoru ze všech disků v tabulce nejnižší, kromě staršího Asus se dvěma linkami PCI-E. Cena je velice konkurenceschopná, a jak se ukáže, praxe se může od papírových hodnot dosti lišit. Výkon disku je skvělý a možná i výrazně vyšší, než říkají papírové parametry.