Logitech MX Performance - myš, co jezdí i na skle!
Seznam kapitol
Firmu Logitech v segmentu počítačových periferií a především velmi kvalitních myší asi nemusím představovat. My se však dnes podíváme na nejvyšší třídu v podobě MX Performance, která je dalším z následovníků nejluxusnější série od tohoto výrobce, tedy MX. Nově s technologií DarkField, která funguje i na skleněném povrchu. Jaká bude?
Dnešní článek je věnován v podstatě nejvyššímu a nejdražšímu modelu myši, kterou si můžete v současnosti koupit. Předpokládám tedy, že za svoje peníze chcete to nejluxusnější, což v ohledu ergonomie, designu a především technologií můžete mít. Dnešní článek má pomoci zhodnotit, jestli tomu tak opravdu je či nikoliv.
Zároveň moje osoba asi není tím nejčastějším recenzentem periferií k počítačům, takže doufám, že můj výklad bude alespoň trochu srozumitelný a především recenze celkově bude někomu k užitku.
Hned na úvod bych asi nejraději začal s použitou technologií snímání, která bude mnoho uživatelů asi zajímat nejvíce. Logitech se totiž s logem DarkField chvástá na každém možném místě, jak na krabici, tak i přímo na myši. Když se dříve mluvilo o laserové technologii, bylo asi každému jasné, o co jde...je to ale stejné i v případě „temného pole“? Myslím si, že asi ne. Proto nejdříve k technologii DarkField.
Ta totiž využívá sice taktéž laserového paprsku, ten však neosvítí povrch, jako tomu bylo v případě laserové technologie, ale odráží se od nečistot na povrchu. Když si to představíte názorně, tak čistý povrch je pro takový senzor naprostá tma a každá nepatrná nečistota jasně září. Senzor na myši s touto technologií tedy v podstatě nereaguje na povrch jako takový, ale spíše na nečistoty nebo hrubší struktury na něm.
Celkově se optický senzor a laser skládá s následujících prvků. Laserové světlo vchází nejdříve do mikroskopu pro osvětlení povrchu. Poté následuje jakýsi kroužek zvaný „patch stop“, který blokuje ostatní světelné vlivy a zároveň usměrňuje vyzařovaný laserový paprsek. Součástí je však i malý objektiv, který zaměřuje světlo přímo k povrchu a světelný paprsek se tak dostává přímo na povrch. Část je pohlcena, ale od prachových částic se zbylá část odráží zpět do druhé čočky objektivu. Na tyto paprsky pak reaguje senzor a tím je zajištěn 100% pohyb.
Na základě této vlastnosti je možné myš používat nejenom na všech materiálech, na které jsme byli zvyklí doposud, ale především už není problémem ani čiré sklo, kde končili jak starší optické, tak i novější laserové myši. To je samozřejmě logicky způsobeno tím, že ani optický, ani laserový senzor nebyl schopen reagovat na prach a světelný paprsek kompletně prošel skrz průhledný materiál.
Pokud se ptáte, jestli bude myš fungovat i na perfektně vyčištěném skle, tak bez jakýchkoliv úvah říkám, že ano. Aby totiž na povrchu nebyla nějaká jemná rýha či nečistota, muselo by se jednat o nové laboratorní sklo, u kterého však stačí, aby se ho někdo dotkl, a už jemné nečistoty ze sterilního dotyku zajistí, že myš začne reagovat. Snímač je totiž mikroskopicky přesný a nemá tedy problém ani s opravdu jemnými nečistotami.
Abyste si však nemysleli, že technologie DarkField je nějakým speciálním produktem pouze pro myši od Logitechu, tak to v žádném případě. Tato technologie je totiž vyvíjena absolutně nezávisle na tomto segmentu a využívá se např. při biologickém výzkumu. Logitech si ji jen vypůjčil právě díky faktu, že dokáže reagovat i na skleněném povrchu, takže už ani celoskleněný stůl jakéhokoliv manažera nebude problém.
Technologii DarkField navíc již nenabízí pouze MX Performance, ale Logitech přidal ještě další model, který bude možná touto technologií ještě známější – je jím samozřejmě Logitech Anywhere MX.