
Mate pro Linux: Co umožňuje přehledné pracovní prostředí a jak na něj snadno s Linux Mint
Seznam kapitol
Jste zastánci klasiky? Preferujete pracovní prostředí podobné starším Windows? Pracovní plocha má vést do složky Plocha, panel má mít přepínač úloh s popiskem a podobně. Pokud jsou vaše názory podobné mohlo by vám tohle pracovní prostředí vyhovovat. A navíc má příznivé nároky na hardware.
Právě jsme otevřeli naše nové pracovní prostředí MATE, česky kamarád, druh. Tento název zavazuje. Pojďme se podívat, co nám nabízí. Je k dispozici v mnoha distribucích Linuxu. Příklad instalace distribuce přímo zaměřené na toto prostředí najdete v posledních kapitolách.
Prostředí
Po nastartování jsme se dostali do pracovního prostředí, které se skládá s klasické obrazovky kde je zobrazena složka Plocha a ikony připojených zařízení, například DVD disk. Dále jsou součástí jeden nebo dva panely klasického typu, které se dají dobře konfigurovat.

Jako první upravíme pracovní prostředí. Pravé tlačítko na ploše, vybrat Změnit pozadí plochy, a zde si určíme pozadí, které nám vyhovuje. Ale pozor, tento dialog umožňuje kompletní úpravy vzhledu. Takže si ho projdeme.
První záložka nabízí výběr motivu vzhled. Slušné množství bývá již předinstalovaných. Další motivy lze stáhnout z internetu. K tomu použijeme volbu Získat další motivy online.

Pokud použijeme volbu Upravit, dostaneme možnost vytvořit vlastní motiv kombinací z různých nainstalovaných motivů. Můžeme kombinovat tyto možnosti.
- Ovládací prvky – výběr stylu zobrazení menu, tlačítek, posuvníků a podobně.
- Okraj okna – rámy oken, ikonky ovládání oken.
- Ikony – různé vzory ikon.
- Ukazatel – prostě kurzor.

Další záložka nás dostává do výběru pozadí. Zde si vybereme z dostupné nabídky pozadí popřípadě nahrajeme vlastní obrázek. Je možno zvolit i pouze barvu bez obrázku.

V záložce Písmo můžeme zvolit druh a velikost písmen pro několik kategorii:
- Písmo aplikací
- Písmo dokumentů
- Písmo plochy
- Písmo nadpisů oken
- Písmo s pevnou šířkou.
Dále je zde možno upravit vyhlazování písmen.
V poslední záložce Rozhraní máme několik voleb vzhledu. Zde upozorním na volbu nejprve třídit složky. Pokud nezvolíte, tak budete mít při výběru souboru složky zamíchány do souborů a vše seřazeno podle abecedy. Jinak nastavte dle vlastního uvážení.

Panely
Pracovní prostředí jsme si upravili k obrazu svému a jdeme se podívat na panel. Pozor u některých distribucí můžete již v základu vidět dva panely. Panelů může být i ještě více a mohou být na všech stranách obrazovky. Další přidáme klepnutím pravým tlačítkem myši na panel a výběrem volby Přidat nový panel.
Nastavují se všechny úplně stejně. Pokud chcete již existují panel přesunout pravé tlačítko myši na panel a volba Vlastnosti. Nastavíme orientaci. Také je zde možné nastavit další volby:
- šířku panelu v pixelech
- skrývání panelu
- pozadí

Pro samotnou konfiguraci panelu máme v nabídce dostatečné množství prvků. Tyto prvky umístíme přetažením na panel. Výchozí nastavení prvků se liší podle použité distribuce. Některé upřednostňují vzhled ve stylu Windows, jiné vzhled ve stylu GNOME 2. Pro účely představení prostředí budu dále využívat vzhled Windows. Vše se dá ale ručně přenastavit, viz další obsah článku.


Umístění prvků na panelu je plně konfigurovatelné přetažením. Pravé tlačítko myši a volba Přesunout. Pozor ale na možnost, že výchozí umístění je zamknuto. Odemknete pomocí pravého tlačítka myši a odznačit Zamknout v panelu. Doporučuji před konfigurací odemknout veškeré prvky na panelu.
Zajímavé prvky si představíme v následující samostatné kapitole. Momentálně se podíváme, jaké máme možnosti hlavního menu. Základní nabídka se skládá:
- kompaktního menu – klasické menu kaskádového stylu vše pod jednou ikonou.
- klasické menu – menu ve stylu Gnome 2, rozdělené na tři části, též kaskádový styl.
Některé distribuce mohou k této nabídce přidat ještě své vlastní menu, které bývá výchozí. Zde ukážu nabídku, kterou přidá Linux Mint. Tato nabídka se více podobá současným menu Windows.
Kompaktní menu

Klasické menu

Mint menu

Jak přidáme spouštěč aplikace na panel? Pomocí pravého tlačítka myši na aplikaci v menu, nebo prostým přetažením.