
Moderní displeje a ClearType: Když písma ve Windows hrají všemi barvami | Kapitola 6
Seznam kapitol
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč na písmu na zvětšených screenshotech najdete všemožné barvy, jen ne tu černou, kterou byste čekali? Vyhlazování ClearType je tu s námi od příchodu Windows XP. Podíváme se na to, proč vzniklo, jak funguje a jak se chová na různých typech monitorů a co se dá dělat, pokud vám standardní nastavení nevyhovuje.
Pokud váš monitor splňuje podmínku onoho atypického uspořádání pixelů a žádné ze standardních nastavení ClearType vám nevyhovuje, máte ještě jednu možnost – jít na nastavení vyhlazování písma ve Windows přes úpravu registrů anebo pomocí utilitky BetterClearType Tuner (která dělá nejspíš totéž).
V ní nebudete ClearType nastavovat odhadem klepáním na obrázek, který se vám zamlouvá víc podobně jako v průvodci Windows, ale hodnoty můžete rovnou nastavit ručně. Nehezké je, že ji musíte spouštět jako správce (a některé změny pocítíte dost možná až po restartu systému). A jestli nedělá něco nekalého, nezjistím. Nicméně je na GitHubu i se zdrojovými kódy.
V dialogu můžete rovnou vybírat mezi vyhlazováním na subpixelech RGB, BGR a vyhlazováním přes odstíny šedé.

Právě pokud vám nevyhovuje ani možnost RGB, ani BGR (což je třeba případ monitorů na pivotu natočených na výšku s vertikálním RGB či BGR), lze ještě přepnout do klasických odstínů šedé, anebo zbývá nejhorší možnost – ClearType zcela vypnout. A po straně rovnou uvidíte i příklad toho, jak bude písmo vypadat po několikanásobném zvětšení.

A taky jej vypnout, ale to skutečně čitelnosti textů příliš neprospěje.

Vyhlazování písma na úrovni subpixelů nabízí i linux. A oproti Windows existuje (nebo přinejmenším existovala) i možnost kromě RGB a BGR volit i vertikální RGB a vertikální BGR, nebo přepnout na vyhlazování přes odstíny šedé, či vyhlazování zcela vypnout. Ale přes běžné ovládací panely se k nim nedostanete.

Hodilo by se, kdyby Microsoft na ClearType ješte zamakal a doplnil jak možnosti v-RGB, tak v-BGR, a pokud bude displejů s QD-OLED přibývat, pamatoval i na ně. Jenže z toho, jak vypadají nová dialogová okna v desítkách a jedenáctkách, jak v nich vypadá nabídka start či ovládací panely, se spíš zdá, že na další vývoj ClearType Microsoft rezignoval a spoléhá se spíš na to, že s rostoucím rozlišením už se bez něj obejdeme.
Jenže to nebude tak jednoduché – zvedá se rozlišení, přibylo 10bitové a 12bitové kódování obrazu kvůli HDR a rostou i obnovovací frekvence a už teď jedou rozhraní HDMI a DisplayPort na řadě monitorů téměř na hranici svých možností.