Lego Saturn V / Apollo
PCTuning Článek

Naprosté šílenství: Saturn V / Apollo

Michal Rybka
Michal Rybka
15. 5. 2021 03:00 16 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Naprosté šílenství 2. Věrnější stavebnice 3. Kráva od LEGO 4. První stupeň 5. Pod panely prvního stupně 6. S citem 7. Pět obrovských motorů 8. Druhý stupeň
9. Na šest minut stoupání 10. Třetí drobeček 11. Špunti na jeden špunt 12. LEM a miniLEM 13. I počítač pro Apollo 14. Jsme kompletní 15. Největší odpadek v historii 16. I po stavbě si vyhrajete

Projekt Apollo je považován za ohromný technologický úspěch Američanů. Čím více ho ale studujete, tím odvážnější a šílenější vám začne připadat: Je to úplně na hlavu. A velmi dobře to vysvětluje, proč jsme s létáním na Měsíc přestali!

Reklama
Reklama

Saturn V má modelované nádrže prvního i druhého stupně, což mi přijde poměrně šílené. Palivo činí drtivou většinu hmotnosti prvního stupně – prázdný váží 130 tun, po naplnění 2300 tun!

Panely modelu můžete částečně odkrýt a ukázat tak vnitřní strukturu Saturnu V. Červené segmenty slouží pro ukotvení dlouhých pásů zpevňujících konstrukci, je lepší vynechat panely mezi nimi, které tvoří zhruba osminu pláště. Tím si model zachová pevnost vleže i ve stoje.

Bočnicové segmenty jsou identické a vyplatí se je stavět všechny najednou, je to mnohem rychlejší. Převážná většina pláště rakety byla bílá, aby se ve floridských teplotách Saturn V nepřehříval. Černé segmenty souží k tomu, aby se na filmových záznamech dalo snáz rozpoznat, zda se raketa při startu neotáčí kolem své osy.

I další čtveřici panelů je lepší stavět najednou. Je to hodně plastu, klasický model na lepení by byl mnohem lehčí, vyšší masa zase dovolí modelu bezpečně stát, protože má těžiště nízko.

Panely nejsou u modelu pouhé kryty, ve skutečnosti zpevňují model, sám sloupec nádrží je dost nestabilní a vleže by se rozpadl.

Plášť je ve skutečnosti pevnější než střed, takže ho je třeba nasazovat opatrně, aby se model nerozpadl. Pokud jsou dílky sestavené správně, nepotřebují na spojení velkou sílu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning