Naprosté šílenství: Saturn V / Apollo
Článek Naprosté šílenství: Saturn V / Apollo

Naprosté šílenství: Saturn V / Apollo

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 5. 2021 03:00 16

Seznam kapitol

1. Naprosté šílenství 2. Věrnější stavebnice 3. Kráva od LEGO 4. První stupeň 5. Pod panely prvního stupně 6. S citem 7. Pět obrovských motorů 8. Druhý stupeň
9. Na šest minut stoupání 10. Třetí drobeček 11. Špunti na jeden špunt 12. LEM a miniLEM 13. I počítač pro Apollo 14. Jsme kompletní 15. Největší odpadek v historii 16. I po stavbě si vyhrajete

Projekt Apollo je považován za ohromný technologický úspěch Američanů. Čím více ho ale studujete, tím odvážnější a šílenější vám začne připadat: Je to úplně na hlavu. A velmi dobře to vysvětluje, proč jsme s létáním na Měsíc přestali!

Reklama
Reklama

Model Saturnu V je s metrem výšky prostě obří – a dává vám realistickou představu o tom, jak gigantický stroj to byl. Čínští Bricktoys vám k tomu dodají i rampu – ale raketa je dobře zkonstruovaná, stabilní a stojí sama. Na to, že to je „jenom Lego“, taky vypadá opravdu skvěle.

Naprosté šílenství: Saturn V / Apollo

Pokud jde o stavebnici, musím říci, že mě uchvátila. Má svoje problematická místa, jako jsou komplikované konstrukce na vrcholu stupňů, které jsou křehké a složité. Rovněž zakřivené plochy se staví docela komplikovaně a využívají systém kloubů, což je ale u Lega asi jediné možné řešení. Já si stavbu užíval, je to jedno delší anebo dvě pohodovější odpoledne.

Samotný model je metr dlouhý a perfektně konfigurovatelný. Saturn se dá rozdělit na stupně, můžete otevřít kryt LMA a částečně odkrýt plášť boků, takže jsou vidět nádrže prvního a druhého stupně. Na to, že se používá jen málo specifických dílů (většinou jde jen o potištění), je výsledek překvapivě detailní a působí opravdu dobře. Srovnávání detailů mezi plastovým modelem a Legem se věnuje například toto video.

Model se dá položit na vzpěry, anebo postavit na výšku, takže z něj je pěkný doplněk. Pokud si ho chcete vyšperkovat, je tu systém světel od Light Bricks, který rozžehne motory prvního, druhého i třetího stupně. Mají v EU eshop a chtějí za kit 70 Euro.

Existují k tomu i rampy. Společnost Building Boat nabízela za 400 dolarů set mobilní plošiny Crawler Transporter, která byla více než třikrát složitější než samotný Saturn V – měla 7702 dílků! Brick Toys nabízejí jen samotnou rampu, ale i ta vás přijde na 200 USD. Recenze na to není superpozitivní – ale víte, není to Lego, je to čínské něco-jako-Lego.

A pokud jste více šílení, můžete zkusit Lego Saturna i fyzicky odpálit, jako se podařilo těmhle cvokům. Pravděpodobně ho už celý nikdy nenajdete, ale dobývání vesmíru přináší svoje oběti!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning