Naprosté šílenství: Saturn V / Apollo
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Naprosté šílenství: Saturn V / Apollo

Naprosté šílenství: Saturn V / Apollo | Kapitola 16

Michal Rybka

Michal Rybka

15. 5. 2021 03:00 16

Seznam kapitol

1. Naprosté šílenství 2. Věrnější stavebnice 3. Kráva od LEGO 4. První stupeň 5. Pod panely prvního stupně 6. S citem 7. Pět obrovských motorů 8. Druhý stupeň
9. Na šest minut stoupání 10. Třetí drobeček 11. Špunti na jeden špunt 12. LEM a miniLEM 13. I počítač pro Apollo 14. Jsme kompletní 15. Největší odpadek v historii 16. I po stavbě si vyhrajete

Projekt Apollo je považován za ohromný technologický úspěch Američanů. Čím více ho ale studujete, tím odvážnější a šílenější vám začne připadat: Je to úplně na hlavu. A velmi dobře to vysvětluje, proč jsme s létáním na Měsíc přestali!

Reklama

Model Saturnu V je s metrem výšky prostě obří – a dává vám realistickou představu o tom, jak gigantický stroj to byl. Čínští Bricktoys vám k tomu dodají i rampu – ale raketa je dobře zkonstruovaná, stabilní a stojí sama. Na to, že to je „jenom Lego“, taky vypadá opravdu skvěle.

Naprosté šílenství: Saturn V / Apollo
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud jde o stavebnici, musím říci, že mě uchvátila. Má svoje problematická místa, jako jsou komplikované konstrukce na vrcholu stupňů, které jsou křehké a složité. Rovněž zakřivené plochy se staví docela komplikovaně a využívají systém kloubů, což je ale u Lega asi jediné možné řešení. Já si stavbu užíval, je to jedno delší anebo dvě pohodovější odpoledne.

Samotný model je metr dlouhý a perfektně konfigurovatelný. Saturn se dá rozdělit na stupně, můžete otevřít kryt LMA a částečně odkrýt plášť boků, takže jsou vidět nádrže prvního a druhého stupně. Na to, že se používá jen málo specifických dílů (většinou jde jen o potištění), je výsledek překvapivě detailní a působí opravdu dobře. Srovnávání detailů mezi plastovým modelem a Legem se věnuje například toto video.

Model se dá položit na vzpěry, anebo postavit na výšku, takže z něj je pěkný doplněk. Pokud si ho chcete vyšperkovat, je tu systém světel od Light Bricks, který rozžehne motory prvního, druhého i třetího stupně. Mají v EU eshop a chtějí za kit 70 Euro.

Existují k tomu i rampy. Společnost Building Boat nabízela za 400 dolarů set mobilní plošiny Crawler Transporter, která byla více než třikrát složitější než samotný Saturn V – měla 7702 dílků! Brick Toys nabízejí jen samotnou rampu, ale i ta vás přijde na 200 USD. Recenze na to není superpozitivní – ale víte, není to Lego, je to čínské něco-jako-Lego.

A pokud jste více šílení, můžete zkusit Lego Saturna i fyzicky odpálit, jako se podařilo těmhle cvokům. Pravděpodobně ho už celý nikdy nenajdete, ale dobývání vesmíru přináší svoje oběti!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama