Lego Saturn V / Apollo
PCTuning Článek

Naprosté šílenství: Saturn V / Apollo

Michal Rybka
Michal Rybka
15. 5. 2021 03:00 16 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Naprosté šílenství 2. Věrnější stavebnice 3. Kráva od LEGO 4. První stupeň 5. Pod panely prvního stupně 6. S citem 7. Pět obrovských motorů 8. Druhý stupeň
9. Na šest minut stoupání 10. Třetí drobeček 11. Špunti na jeden špunt 12. LEM a miniLEM 13. I počítač pro Apollo 14. Jsme kompletní 15. Největší odpadek v historii 16. I po stavbě si vyhrajete

Projekt Apollo je považován za ohromný technologický úspěch Američanů. Čím více ho ale studujete, tím odvážnější a šílenější vám začne připadat: Je to úplně na hlavu. A velmi dobře to vysvětluje, proč jsme s létáním na Měsíc přestali!

Reklama
Reklama

Třetí stupeň S-IVB je už tak malý, že v něm nestavíme nádrže. Reálný S-IVB měl 253 tisíc litrů LH2 a 92 tisíc litrů LOX, pouze jeden motor J-2 – a stačil nejen na dosažení finálního orbitu ve výšce 185 km, ale i na navedení na translunární dráhu.

Průměr modelu je tak malý, že se tu panely zachycují na klouby uchycené na středovém válci. Šikmé panely jsou trochu tricky na připojení, vyžadují výraznější tlak – Lego je používá pro pohyblivé, ale pevné spoje.

Třetí stupeň S-IVB má už jenom 18 metrů (včetně motoru) – vedle prvního i druhé stupně vypadá jako drobeček.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning