Lego Saturn V / Apollo
PCTuning Článek

Naprosté šílenství: Saturn V / Apollo

michal-rybka
Michal Rybka
15. 5. 2021 03:00 16 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Naprosté šílenství 2. Věrnější stavebnice 3. Kráva od LEGO 4. První stupeň 5. Pod panely prvního stupně 6. S citem 7. Pět obrovských motorů 8. Druhý stupeň
9. Na šest minut stoupání 10. Třetí drobeček 11. Špunti na jeden špunt 12. LEM a miniLEM 13. I počítač pro Apollo 14. Jsme kompletní 15. Největší odpadek v historii 16. I po stavbě si vyhrajete

Projekt Apollo je považován za ohromný technologický úspěch Američanů. Čím více ho ale studujete, tím odvážnější a šílenější vám začne připadat: Je to úplně na hlavu. A velmi dobře to vysvětluje, proč jsme s létáním na Měsíc přestali!

Reklama
Reklama

Poté, co se v sedmdesátých letech začaly řešit otázky financí, a hlavně nákladné programy jako SDI (Strategic Defence Initiative), se pozornost přenesla k menším nosičům. SDI byla docela šílená věc, která částečně stále visí nad našimi hlavami – jednak jako protiraketová obrana a také protidružicové zbraně, které mají úžasný potenciál zamořit oběžné dráhy takovým mořem trosek, že se do vesmíru jen tak nepodíváme.

Teprve v poslední době se vracíme k velkým projektům cest na Měsíc a na Mars, u kterých se ale bude používat novější generace nosičů, jako je Falcon Heavy. Ty nabízí znovupoužitelnost a díky tomu nevídanou ekonomičnost vynášení objektů na oběžnou dráhu: Zatímco klasické nosiče stojí zhruba deset tisíc dolarů za kilo na LEO, Falcon Heavy s obnovitelnými boostry cenu stahuje jen na 1700 USD za kilo.

Je tedy na čase podívat se na Saturn V / Apollo. To můžeme udělat několika způsoby, tři rakety jsou k vidění v Houstonu, v Orlandu na Floridě a v Huntsville v Alabamě. Můžete si také koupit nějaký kvalitní model, hodně vypečený je na míru stavěný kit Saturn V 1:48, který vás přijde na devět tisíc dolarů bez dopravy – a počkáte si na jeho výrobu půl roku.

Anebo zvolíte cenově dostupnější variantu, jako je kit 1:96 od Revellu za tři a půl tisíce – anebo menší Revell 1:144 za osm stovek. Já jsem sáhl po modelu od Lega, který sice není tak detailní, ale je překvapivě velký a hlavně neuvěřitelně rozebíratelný a konfigurovatelný. Existuje několik kitů, které lze rozkládat, existuje několik ve formě řezů – ale tohle si můžeme rozebírat a sestavovat neomezeně, což je pecka.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning