Lego Saturn V / Apollo
PCTuning Článek

Naprosté šílenství: Saturn V / Apollo

Michal Rybka
Michal Rybka
15. 5. 2021 03:00 16 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Naprosté šílenství 2. Věrnější stavebnice 3. Kráva od LEGO 4. První stupeň 5. Pod panely prvního stupně 6. S citem 7. Pět obrovských motorů 8. Druhý stupeň
9. Na šest minut stoupání 10. Třetí drobeček 11. Špunti na jeden špunt 12. LEM a miniLEM 13. I počítač pro Apollo 14. Jsme kompletní 15. Největší odpadek v historii 16. I po stavbě si vyhrajete

Projekt Apollo je považován za ohromný technologický úspěch Američanů. Čím více ho ale studujete, tím odvážnější a šílenější vám začne připadat: Je to úplně na hlavu. A velmi dobře to vysvětluje, proč jsme s létáním na Měsíc přestali!

Reklama
Reklama

Druhý stupeň (S-II) také obsahuje dvě palivové nádrže. Ta dolní obsahuje 331 tisíc litrů tekutého kyslíku (LOX), ta horní pak 1 milion litrů tekutého vodíku (LH2). Pro vyšší stupně se používá vodík proto, že má nižší hustotu, plus hořením vzniká vodní pára, což činí toho palivo ekologičtějším. U skutečného S-II jsou obě nádrže spojené.

Vrchol druhého stupně modelu je prostě šílený. Tady se lidi z Lega vyřádili, protože na to jednak musíte uchytit panely, pak je tam šikmý prstenec adaptéru a taky se na to zachycuje třetí stupeň, takže si užijete mraků pididílků.

Takhle to vypadá celé – a jsou tam asi čtyři různé typy úchytů, které fixují dílky pro uchycení panelů. Plus – je to velmi křehká struktura, takže pozor na manipulaci.

Ta žlutá věc vepředu je otočená o 90° a pohyblivými klouby přidržuje boční panely, které jsou samy otočné. Mraky opravdu malých dílků, šílené. Důležité jsou dva červené úchyty nahoře, které slouží pro zachycení třetího stupně (S-IVB).

Otáčíme strukturu nádrží a stavíme bázi pro zachycení pěti raketových motorů druhého stupně (thrust structure).

Ta je tvořena tepelným štítem a konstrukcí, která drží pěti motorů J-2 s tahem 890 kN každý. Čtyři boční jsou manévrovatelné, prostřední je napevno.

Nemůžu se vynadívat na to šílenství na horní části stupně. Napadá mě slovo „overengineered“. Je to ale docela křehké, takže pozor při zapojování panelů.

Začínáme připojovat bočnice, začínáme tou, která patrně obsahuje kabelovou šachtu. Podobně jako u prvního stupně tato míjí nádrže, což zjednodušuje instalaci a opravitelnost. Je to důležité – a to nejen pro řízení rakety, jak uvidíme dál.

Sendvičujeme dlouhé dílky, podobně jako u prvního stupně právě tyto boky dávají modelu strukturální pevnost, zvláště vleže.

Čtyři hlavní bočnice dají modelu pevnost, pokud to chcete otevřít, nechal bych odkrytou tak maximálně osminu.

Konečně to do sebe začíná zapadat a struktura je pevná. Opět platí, že pokud nemůžete bočnice připojit, tak nepoužívejte sílu, ale podívejte se, jestli něco není pootočené.

Čtyři základní bočnice jsou hotové.

Stavíme čtyři boční panely, jsou stejné, opět je můžete stavět najednou.

Zapojení panelů je ideální zespoda nahoru – a bez použití násilí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning