Lego Saturn V / Apollo
PCTuning Článek

Naprosté šílenství: Saturn V / Apollo

Michal Rybka
Michal Rybka
15. 5. 2021 03:00 16 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Naprosté šílenství 2. Věrnější stavebnice 3. Kráva od LEGO 4. První stupeň 5. Pod panely prvního stupně 6. S citem 7. Pět obrovských motorů 8. Druhý stupeň
9. Na šest minut stoupání 10. Třetí drobeček 11. Špunti na jeden špunt 12. LEM a miniLEM 13. I počítač pro Apollo 14. Jsme kompletní 15. Největší odpadek v historii 16. I po stavbě si vyhrajete

Projekt Apollo je považován za ohromný technologický úspěch Američanů. Čím více ho ale studujete, tím odvážnější a šílenější vám začne připadat: Je to úplně na hlavu. A velmi dobře to vysvětluje, proč jsme s létáním na Měsíc přestali!

Reklama
Reklama

Stavebnice Saturn V obsahuje minidiorama měsíčního přistání s LEMem. Zatímco velký model LEM obsahuje jen Armstronga a Aldrina, zde máme astronauty celkem čtyři, což mě trochu překvapilo. Samotný miniLEM je rozkošný, je z pár dílků, ale je rozeznatelný, máme tu i americkou pidivlaječku!

Stavebnice Saturnu V a stavebnice LEMu se nevylučují. Tady vidíte obří nepoměr mezi velikostí LEMu a jeno miniverze u Saturnu V: Kdyby někdo postavil Saturn V v poměru vhodném k LEMu, byl by totálně obří!

Sestavit si můžete libovolnou konfiguraci. Tohle je startovací konfigurace s LEMem usazeným na vrcholu třetího stupně S-IVB pod krytem LMA. Model Apolla má povysunutou trysku proto, že samotné Apollo je uchyceno v jednom otvoru a zasunutím se upevní, vysunutím uvolní. Je to jednoduché, efektivní – a hlavně to drží!

MiniLEM má na vrcholu křížový zářez, takže je možné spojit ho tak, jak k tomu došlo ve fázi LME (Lunar Module Extraction). Poté, co třetí stupeň akceleroval loď na translunární dráhu, se Apollo oddělí, otočí a zadokuje se k LEMu, který vytáhne ven. Hlavním motorem míří proti směru pohybu, aby mohlo provést brzdění a vstup na oběžnou dráhu Měsíce.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning