Lego Saturn V / Apollo
PCTuning Článek

Naprosté šílenství: Saturn V / Apollo

Michal Rybka
Michal Rybka
15. 5. 2021 03:00 16 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Naprosté šílenství 2. Věrnější stavebnice 3. Kráva od LEGO 4. První stupeň 5. Pod panely prvního stupně 6. S citem 7. Pět obrovských motorů 8. Druhý stupeň
9. Na šest minut stoupání 10. Třetí drobeček 11. Špunti na jeden špunt 12. LEM a miniLEM 13. I počítač pro Apollo 14. Jsme kompletní 15. Největší odpadek v historii 16. I po stavbě si vyhrajete

Projekt Apollo je považován za ohromný technologický úspěch Američanů. Čím více ho ale studujete, tím odvážnější a šílenější vám začne připadat: Je to úplně na hlavu. A velmi dobře to vysvětluje, proč jsme s létáním na Měsíc přestali!

Reklama
Reklama

Astronaut je ve srovnání s modelem naprosto pidi – a jediné, co se z rakety vrátí, je velitelský modul. Každý start Saturn V / Apollo vyšel zhruba na to samé, co stavba jedné Chufewovy pyramidy – a vyrobila největší odpadek v lidské historii!

Návratový modul lze doplnit narovnávacími balónky a nafukovacím pásem, který brání převrácení na moři a u LEMu lze oddělit návratový modul, který se z povrchu Měsíce vrátí na měsíční orbitu – a můžete si ho klidně připojit k Apollu. Extrémně flexibilní model, paráda!

Ve srovnání se Saturnem je vidět, jak je část pro cestu na Měsíc, jeho průzkum na návrat zpět zcela pidi: Drtivá většina masy se spotřebuje na počáteční boj s gravitací. A to na tom byl Saturn V docela dobře: Cena za kilogram vynesený na orbitu vyšel na 9100 USD, což vychází docela dobře i proti moderním raketám, kromě Falconů. Takové efektivity dosáhl jen při plném užitečném zatížení 140 tun na LEO (Low Earth Orbit), což je problém, protože většinou se vynáší menší náklady.

Saturn V se plánoval použít i na cestu k Venuši, uvažovalo se o něm i jako o nosiči raketoplánu, ale nakonec vynesl jenom stanici Skylab v roce 1973 na nízkou orbitu. Dnes už dnes není možné Saturn V znovu postavit, protože řada firem, která se podílela na jeho stavbě, neexistuje a rovněž množství odborníků, kteří ho stavěli, je v důchodu anebo po smrti.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning