Lego Saturn V / Apollo
PCTuning Článek

Naprosté šílenství: Saturn V / Apollo

Michal Rybka
Michal Rybka
15. 5. 2021 03:00 16 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Naprosté šílenství 2. Věrnější stavebnice 3. Kráva od LEGO 4. První stupeň 5. Pod panely prvního stupně 6. S citem 7. Pět obrovských motorů 8. Druhý stupeň
9. Na šest minut stoupání 10. Třetí drobeček 11. Špunti na jeden špunt 12. LEM a miniLEM 13. I počítač pro Apollo 14. Jsme kompletní 15. Největší odpadek v historii 16. I po stavbě si vyhrajete

Projekt Apollo je považován za ohromný technologický úspěch Američanů. Čím více ho ale studujete, tím odvážnější a šílenější vám začne připadat: Je to úplně na hlavu. A velmi dobře to vysvětluje, proč jsme s létáním na Měsíc přestali!

Reklama
Reklama

Ze dvanácti balíčků šest potřebujete pro stavbu prvního stupně (S-IC), další čtyři pro druhý stupeň (S-II).

Balíček 11 a část balíčku 12 potřebujete na třetí stupeň (S-IVB), všechno ostatní – servisní a velitelský modul, LEM, záchranná věž a dioráma Měsíce a dioráma přistání do moře a taky vzpěry – se vejde do balíčku 12. Dává to určitý náhled na reálný poměr mas jednotlivých částí projektu.

Základ nádrže prvního stupně. Většina válcových tvarů je založena na oktagonech, rohové elementy visí pouze na jednom spoji a jsou pohyblivé, takže pozor na spojování. Rozpadnou se snadno!

První stavíme nádrž s okysličovadlem, tím je tekutý kyslík (liquid oxygen, LOX). Použilo se 1,3 milionu litrů kyslíku.

Další je palivová nádrž prvního stupně. Ta obsahovala palivo RP-1 (kerosin), který se používá proto, že při spalování dává 4x více energie než vodík. Na druhou stranu je mnohem hustší, proto se ve vyšších stupních používá jako palivo vodík. První stupeň používal 810 tisíc litrů kerosinu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning