Lego Saturn V / Apollo
PCTuning Článek

Naprosté šílenství: Saturn V / Apollo

Michal Rybka
Michal Rybka
15. 5. 2021 03:00 16 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Naprosté šílenství 2. Věrnější stavebnice 3. Kráva od LEGO 4. První stupeň 5. Pod panely prvního stupně 6. S citem 7. Pět obrovských motorů 8. Druhý stupeň
9. Na šest minut stoupání 10. Třetí drobeček 11. Špunti na jeden špunt 12. LEM a miniLEM 13. I počítač pro Apollo 14. Jsme kompletní 15. Největší odpadek v historii 16. I po stavbě si vyhrajete

Projekt Apollo je považován za ohromný technologický úspěch Američanů. Čím více ho ale studujete, tím odvážnější a šílenější vám začne připadat: Je to úplně na hlavu. A velmi dobře to vysvětluje, proč jsme s létáním na Měsíc přestali!

Reklama
Reklama

Samotný kříž je pevný, ale šikmé elementy oktagonu visí doslova na jednom malém dílku, které se konstruktéři rozhodli čas od času zpevňovat plochým elementem.

Teprve teď jsou šikmé plochy dost pevné na to, aby se na ně dal usadit plášť, ale i tak se mohou otáčet, takže pozor: Pokud boční část pláště nejde zasadit, tak je patrně nějaký z nich pootočený. Nepoužívejte při nasazování sílu, opravdu si nepomůžete!

Na boku pláště jsou dvě výrazné válcové struktury. Podle všeho jde o kabelové šachty (cable tunnels), kterými jdou měřící a řídící vodiče k instrumentačnímu prstenci na vrcholu třetího stupně, kde je počítač LVDC (Launch Vehicle Digital Computer) a řídící gyroskopy.

Tunely jsou dlouhé, začínají pod dělicím prstencem (forward skirt) a pokračují až k motorové sekci (thrust structure). Druhý stupeň to opakuje, při separaci se kabely oddělí.

Vrchol prvního stupně (S-IC). Druhý stupeň se uchycuje čtyřmi úchyty, opatrně ho narovnáte a zacvaknete – a překvapivě to drží. Mimochodem, celý první stupeň vyhoří za 2 minuty 42 sekund – a ani náhodou nedonese raketu až na oběžnou dráhu, ve chvíli separace je 67 km vysoko. Oddělení je řešeno explozivními šrouby, vyhořelý první stupeň volně padá do Atlantiku.

Teď jedna kapku šílená Lego věc: Segmenty panelů se uchycují do pacek ve středové struktuře.

Vytvoříte čtyři pravé a čtyři levé, díky zachycení v kloubu je možné simulovat zakřivení pláště. Je to složité, ale asi to líp udělat nejde.

Zbývá jenom zkontrolovat, zda jsou panely zasunuté a zacvaknuté správně.

Pak se uzavře segment a je to!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning