
Pop!_OS 21.10: distribuce s prostředím Cosmic – zajímavou úpravou GNOME
Seznam kapitol
Distribuce Pop!_OS má speciální úpravu GNOME, která pomocí doplňků zcela mění pracovní prostředí. Toto pracovní prostředí se nazývá Cosmic. Vyplatí se vyzkoušet? Pojďme se na to podívat.
Informace o této distribuci mě celkem zaujaly. Rozhodl jsem se na ni podívat. Vydává ji americký výrobce hardwaru System76 primárně pro svůj vlastní hardware. Ovšem jde o univerzální distribuci, která je připravena a zpřístupněna pro všeobecné použití. Základem tohoto systému je Ubuntu.

Tuto distribuci stáhneme ze stránek System76. Číslování verzí je stejné jako u Ubuntu. U současné verze je důležitým rozdílem oproti Ubuntu novější kernel řady 5.15. K dispozici je i starší verze 20.04 s delší podporou.
Pro účely recenze si vybírám současnou. V době vydání článku verze 21.10. Momentálně jsou tyto verze velmi odlišné. Rozdíl je v pracovním prostředí. 20.04 používá téměř čisté GNOME bez novějších úprav. Na rozdíl od Ubuntu má zkrácenou dobu podpory na 2 roky. Do vydání další verze s prodlouženou podporou. Před stažením se rozhoduji, zda potřebuji image s integrovaným ovladačem pro grafické karty NVIDIA.
Instalace
Testují standardně na virtuálním počítači. Pro tuto instalaci vybrán Virtualbox přímo na hlavním počítači. Používám standardní nastavení. Nemám nastaveno speciální nastavení s emulací UEFI. Pro zavedení tedy použit klasický Grub. V případě UEFI je použito zavedení pomocí Systemd-boot. Po načtení instalačního DVD na mě vykoukla tato obrazovka. Evidentně výběr jazyka.

Takže jsem vybral češtinu a protože nevidím další zkouším Enter. Skončím tady.

Potvrdím Česko a přestává mi vyhovovat rozlišení. Instalátor zřejmě potřebuje větší. V tomhle se nedá dělat. Takže vyzkouším změnit. Klikám na Applications, najdu si Settings. Dále Display a změním si rozlišení na větší. Použiji 1680 na 1050. Funguje a hned se bude lépe dýchat.

Tak a mohu se vrátit zpět do instalace. Po přepnutí zpět do instalace již mám hezčí obrázek. Dokonce se objevila i spodní nabídka. A je na řadě rozložení klávesnice. Tady určitě volím české.

Upřesním rozložení české klávesnice na klasické, výchozí.

Tak, tady mi to celé již velmi připomíná instalátor ElementaryOS. Volba způsobu instalace. Podívám se na pokročilou.

Dojem se potvrzuje. Instalátor je skoro stejný. Dělení pomocí Gparted je dobré, ale ta chybová hláška vypadá podezřele. Mám obavu že instalace zamrzla. Přesto to zkusím pokračovat a naplánovat rozdělení.

Obavy byly zbytečné, vše funguje. Takže mám rozděleno. Rozdělení jsem provedl jenom základní. Ještě musím po kliknutí na partions určit umístění / oddílu. Potom mohu dát pokračovat.

Takže klasika následující obrazovky požadují nejdříve uživatele a další nastavení hesla. Přehledné a jednoduché. Nastavím a pokračuji dál.

Vyskočí na mně možnost nastavit šifrování již při instalaci. Je zde využita specifikace LUKS - Linux Unified Key Setup. Vše se dá ručně později upravit pomocí programu Cryptsetup. Po odemčení disku je zde oddíl LVM2. Pozor, při instalaci jiného pracovního prostředí může nastat problém u obou prostředí. Zjištěno při instalaci balíčku kde-full – problém způsoboval program Kgpg.
V případě problému se startem sytému je možné disk se šifrovanými daty připojit na jiný systém s podporou LVM2 a Cryptsetup. Je vyžadována znalost hesla a práce s LVM2. Další postupy pro obnovení systému při havárií k dispozici na těchto stránkách podpory https://support.system76.com/articles/disaster-recovery/
Instalace se spustí. Po skončení instalace máme možnost naše zařízení restartovat, nebo vypnout.

A to je o instalaci vše. Prozatímní dojmy jsou trochu smíšené. instalace jednoduchá, ale vhodnost pro začátečníky kazí nedostatečná lokalizace. Pokračuji v další kapitole.