radeon-hd4870-a-geforce-gtx-260-v-16-ti-hrach
PCTuning Článek

Radeon HD4870 a GeForce GTX 260 v 16-ti hrách

Z. Obermaier
Z. Obermaier
18. 7. 2008 01:00 124 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - Zemětřesení na trhu 2. Asus GeForce GTX 260 TOP 3. Asus Radeon HD4870 512MB 4. Další karty v testu 5. Nová metodika a nové hry 6. Testovací sestava 7. Age Of Conan 8. Assassins Creed 9. Bioshock 10. Call Of Duty 4 11. Company Of Heroes: Opposing Fronts 12. Crysis 13. Enemy Territory: Quake Wars
14. GRID RaceDriver 15. Half Life 2: Episode Two 16. Lost Planet: Extreme Conditions 17. Mass Effect 18. Microsoft Fligts Simulator X 19. TES IV: Oblivion 20. S.T.A.L.K.E.R.: Shadow Of Chernobyl 21. Unreal Tournament 3 22. World In Conflict 23. Přetaktování a vliv na výkon 24. Shrnutí výkonu 25. Teploty a spotřeba 26. Závěr a hodnocení

V dnešním testu poměří síly dva zástupci střední vyšší třídy. Proti druhému nejvýkonnějšímu modelu GeForce na trhu, postavíme zbrusu nový a velmi moderní Radeon s paměťmi GDDR5. Obě karty podrobíme zkoušce v kompletně nové metodice testování grafických karet, včetně výsledků po přetaktování.

Reklama
Reklama

Druhá karta je sice z konkurenčního "červeného" tábora, vyrábí ji ale také Asus. Karta je taktéž referenční (pod nálepkou se skrývá originální ATi potisk). V tomto případě se jedná o kartu na základních taktech, budeme si ji muset do testu přetaktovat sami.

Balení a příslušenství

Také v případě Radeonu je krabice stejně malá, jako v předchozím případě. Místo strohého vzezření ale zdobí krabici výjev z přiložené hry Alone In The Dark. Právě přibalená hra mne velice potěšila, protože u nás stojí 899Kč a zde ji máte v ceně karty. Samotná hra je ale velmi podivná, s dosti kontroverzním ovládáním.

Uvnitř krabice je to samé, co u první karty. Navíc je ale několik drobností, najdeme zde CrossFire můstek a HDMI redukci. Uvnitř tedy nalezneme:

 • Manuál - jak začít
 • CD s drivery a utilitami
 • Redukce DVI na VGA
 • Redukce 6-pin Molex
 • Kartu
 • RGB kabel
 • HDMI redukce
 • Koženkové pouzdro na CD
 • Podložka myši
 • CrossFire můstek
 • Hra Alone In The Dark
 • Cena karty - 5200Kč s DPH

Detail karty

Karta na první pohled připomíná Radeon HD2900XT, který používal velmi podobný chladič. Tímto příměrem ale podobnost obou karet a chladičů končí. Na druhé straně karty nenajdeme nic, kromě roznášecí spony chladiče jádra GPU.

Chlazení tvoří plastová základna, ke které je přišroubováno víčko, pod kterým je volně položen blok s heat-pipe a žebrovím. Ventilátor je nutné také přišroubovat ke zmíněnému víku. Chladič je dle mého názoru velmi tichý. Dokonce mi přišel tišší, než mají v zátěži GeForce GTX 260/280.

Pozor na alternativní chladiče!

Všimněte si na chladiči bílého proužku teplovodivé hmoty (na našem obrázku je nalevo). Ten ochlazuje napájecí mosfety karty. Pokud vyměníte stávající chladič za jiný, který nebude tyto součástky ochlazovat, vaše karta se brzy zničí. Stejný problém měly první chladiče pro Radeon HD3870X2. Pokud budete na kartu dávat jiné chlazení nezapomeňte se postarat i o chlazení právě těchto mosfetů. Více si o tom přečtěte zde.

Pod chlazením se skrývá klasické PCB s jádrem uprostřed a osmi paměťovými čipy. Celý plošný spoj vypadá velice čistě a úsporně - je tu jen několik zdrojů tepla, které je nutné chladit.

Napájecí obvody jsou moderně řešeny pomocí SMD induktoru (součástka VITEC). Díky použití tohoto napájení je možné výrazně zredukovat počet pasivních členů (rezistory, kondenzátory) v napájecím obvodu. Také si všimněte, že v napájecí části nejsou téměř žádné kondenzátory. V popředí vidíme pět mosfetů, které nesmíte zapomenout dobře chladit.

Napájení je tvořena dvěma klasickými 6-piny, a proto si vystačíte i se staršími zdroji bez 8-pinu. Pro správnou funkci karty si ale připravte skutečně dobrý zdroj, minimálně 450W.

Jádro RV770 se od toho na levnější kartě Radeon HD4850 nijak neliší a je také zde vybaveno kovovým rámečkem.

Paměťové moduly GDDR5 se na první pohled od GDDR3 neodlišují, v našem případ jde o Qimonda ID6V51-05A1F1C-40X. Jejich specifikace je následující: 55nm výrobní proces, napětí 1,5V a frekvence 1000MHz (4,0GHz). K přetaktování tedy ještě 100MHz jako rezervu skýtají.

Specifikace

Zde se nabízí hlavně srovnání s levnějším modelem Radeon HD4850, který je v mnoha směrech velmi "oklešťenou" verzí této karty. Plošný spoj (PCB) karet je jiný, což se vzhledem k jiným pamětem dalo očekávat. Levnější karta si vystačí s GDDR3, dnes testovaný model nese jako první grafika GDDR5 na taktu 900MHz. Frekvence se u GDDR5 ale nepočítá dvakrát (double rate), jak jsme zvyklí, ale čtyřikrát - paměti tedy pracují na frekvenci 3,6GHz v porovnání s GDDR3. Jádro samotné je stejné u obou karet, model HD4870 ale pracuje na frekvenci vyšší - 750MHz. Dražší model má tedy mnohem rychlejší jádro i paměti, šířka sběrnice je stejná. Jak uvidíte v testech, stačí to Radeonu HD4870 k opravdu znatelnému náskoku před levnějším "sourozencem".

Nakonec se ještě podívejme na obrázek frekvencí karty. Chtěl jsem použít program GPUz, ten ale stále neumí číst frekvence z nových Radeonů správně. Podívejme se na kartu skrze ovládací panel. Je s podivem, proč jsou ve 2D takty karty tak vysoké - paměti nesnížili frekvenci vůbec a jádro jen o 250MHz. Jsem přesvědčen, že pro hladký chod 2D režimu by stačily poloviční frekvence - což by pomohlo stále vysoké teplotě i přes dvouslotový chladič.

Srovnání Radeonu HD4870 a GTX 260

Karta od AMD/ATi je podstatně kratší, což jistě potěší mnohé majitele "těsnějších" počítačových skříní. Dobrý dojem z kratšího PCB ale mírně kazí umístění napájecích konektorů kolmo k zadní stěně karty. To může u tužších kabelů a konektorů výhodu kratšího PCB zcela smazat.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning