Rozhovor v zeleném rouše, David Koblížek ze společnosti nVidia
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Rozhovor v zeleném rouše, David Koblížek ze společnosti nVidia

Rozhovor v zeleném rouše, David Koblížek ze společnosti nVidia | Kapitola 8

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

18. 4. 2013 03:00 41

Seznam kapitol

1. O grafických kartách GeForce 2. GeForce GTX Titan — zvláštní názvem i cenou 3. Přeznačování grafických karet 4. Omezení pro výrobce a kauza MSI GTX 680 Ligtning
5. Přibalování her ke grafickým kartám 6. nVidia a technologie pro hraní her 7. Nová generace konzolí bez hardwaru Nvidie 8. Co se jinam nevešlo

Jak jsme vám před časem slíbili, přinášíme rozhovor s Davidem Koblížkem, PR společnosti nVidia pro střední a východní Evropu. Témat rozhovoru byla celá řada. Zeptal jsem se i na řadu kontroverzních věcí, jako je skomírající PhysX, nová herní konzole bez hardwaru nVidie nebo tolik neoblíbené a opět aktuální přeznačování grafických karet.

Reklama

Přibližně před dvěma měsíci se u nás začal prodávat malý herní počítač Little Monster přímo od Nvidie. Máme se připravit na další podobné produkty? Vlastní herní sestavy v portfoliu nVidie nikdy nebyly.
Koncept počítače Little Monster v Nvidii vznikl v rámci Evropy, konkrétně u našich severních sousedů v Polsku. Jde o stylový počítač pro naše fanoušky. Nejedná se o počítač přímo od Nvidie, vzniká partnerstvím s výrobci hardwaru a samotným assemblerem, v případě Česka společností Alza.cz. Cílem tohoto projektu bylo mimo jiné ukázat, že výkonný herní počítač nemusí být obrovský, hlučný a drahý. Aktualizaci sestavy Little Monster očekávat lze, s celosvětovým prodejem podobných zařízení však nepočítáme.

Rozhovor v zeleném rouše, David Koblížek ze společnosti nVidia
i Zdroj: PCTuning.cz

Jste spokojeni s prodeji počítače Little Monster?
Ano, prodeje zatím běží velmi uspokojivě. Společně s našimi partnery plánujeme rozšíření celé rodiny těchto mašin, a to už během příštího kvartálu.

Pro Českou republiku je pro počítač Little Monster připraveno sto kusů aibrushem upravených skříní. Očekáváte prodej všech? Pokud ano, budete vyrábět další skříně navzdory původnímu tvrzení o exkluzivitě a maximálně sto kusech počítače?
Velmi pravděpodobně půjde o skříně jiné, s exkluzivitou stávajících modelů to nemá co dělat. Ale to ještě předbíháme, na projektu se stále pracuje.

Kde vidíte budoucnost firmy za několik let? Budou grafické karty pořád hlavním bodem vašeho zájmu, anebo chce Nvidia zaměřit své zájmy jinam?
Nejrychlejším vývojem v současnosti prochází mobilní segment, který i nadále bude dle mého názoru nabírat na důležitosti. Na druhou stranu i Tegra v sobě obsahuje plnohodnotný grafický procesor, GPU pro nás proto jsou a budou alfou a omegou. Koho by ale před pár lety napadlo, že se naše čipy budou používat třeba v automobilech? Nejde přitom jen o luxusní a prémiové vozy typu Lamborghini, Tesla nebo Audi. V příplatkové výbavě můžete mít Nvidia procesor i v multimediálním systému pro novou Škodu Octavia.

Otázky čtenářů

Mám zájem pracovat u Nvidie. Kde se mohu dozvědět o volných pozicích?
Pokud je mi známo, Nvidia v současné době pro náš region nenabízí žádná volná místa. Pokud nějaká jsou, a bylo to tak i v mém případě, konají se otevřená výběrová řízení. Nejprve proběhlo několik telefonních pohovorů následovaných pohovory osobními. Většinou o nich informují i některé weby a agentury.

Rozhovor v zeleném rouše, David Koblížek ze společnosti nVidia
i Zdroj: PCTuning.cz

Kolik lidí v současné době pro Nvidii v ČR pracuje?
V současnosti pro Nvidii v Česku pracují čtyři lidé. Dva na Sales a dva na PR pozicích. Každý máme na starosti jiné regiony a státy.

Není problém, že v poslední době přechází na nové výrobní procesy proti AMD se zpožděním? Tím se zpožďuje i vydání nových generací grafických karet, viz GeForce 400/Radeon HD 5000 (půl roku) nebo GeForce 600/Radeon HD 7000 (3-8 měsíců).
Pokud se podíváme na tržní podíl Nvidie, problém to zřejmě není. Já osobně to však takto nevnímám. Z mé zkušenosti se cykly uvádění grafických karet obou výrobců střídají a přichází nové generace GeForce, Radeonů, GeForce, Radeonů atd. Pokud zrovna nasazení nového výrobního procesu vyjde tak, že je jako první použit u grafických karet AMD, nevnímám to jako velký problém.

Multi GPU zapojení SLI pracuje technologií alternate frame rendering, kdy každá karta střídavě vykresluje lichý a sudý snímek. Toto řešení ale trpí mnoha neduhy, jako je například micro stuttering. Pracuje Nvidia na nějaké lepší technologii, která by tyto problémy odstranila?
Škálování v rámci SLI je již dnes mnohem dál než tomu bylo před pár lety. Další podstatnou technologií je aktuálně framerate metering, představený s GeForce GTX 690, který je zaměřen právě na snížení micro stutteringu. Podívejte se na testy s průběhy fps u GTX 690 a porovnejte se staršími generacemi dvoučipových karet. Jsem přesvědčen, že jsme šli správnou cestou.

Rozhovor v zeleném rouše, David Koblížek ze společnosti nVidia
i Zdroj: PCTuning.cz

AFR renderování je tedy podle Nvidie již bez větších chyb a žádnou jeho náhradu vyspělejší technologií nechystáte?
Již dnes podporujeme víc multi GPU renderovacích technologií. Kromě AFR se používá i tzv. splitscreen rendering (SFR), možná je i jejich kombinace. I v rámci AFR máme více variant, které se používají u různých her a v závislosti na nastavení v SLI profilu. Déle využíváme již zmíněný frame-metering, na jehož vylepšování neustále pracujeme. Největším problémem dnes je to, že vlastně nemáme dokonalý nástroj na změření toho co nakonec vidíme na monitoru. Standardní nástroje na měření snímkové frekvence počítají FPS v momentu, kdy hra pouští snímky do DirectX. Jenže teprve potom se v GPU pipeline odehrává spousta úkonů, včetně například framerate meteringu. To je důvod proč si myslíme, že standardní snímkové grafy generované počítadly snímkové frekvence nejsou průkazné a pracujeme na objektivnější technologii jak měřit reálný výstup na DVI portu (program FCAT).

S téměř každou novou AAA hrou vydává Nvidia novou verzi ovladačů. Hardware a technologie jsou přitom známé už při vývoji hry. Je tedy na tvůrcích dané hry, aby vše správně použili a optimalizovali a ne na Nvidii, aby následně opravovala všechny chyby a problémy. Ovladače pak neúměrně bobtnají a často tím vznikají i nové chyby.
To je částečně pravda, nicméně je snahou Nvidie hráčům přinášet co nejlepší zážitek z hraní, kam patří i co nejvyšší výkon karet ve hrách a ovladače pro ně optimalizované. S velkými problémy v ovladačích jsem se zatím osobně nesetkal, sám přitom nejnovější betaverze pravidelně stahuji. Rozdíl mezi betami a oficiální WHQL verzí je totiž často jen kosmetický.

Ačkoliv je Tegra 4 výkonný čip, přesto o něj není velký zájem a nabízet se má jen v zařízeních Toshiby. Může za to cena, spotřeba, nebo je problém jiný?
O Tegru 4 je rozhodně větší zájem než o předchozí generaci a množství zařízení, které se objeví na trhu, mi dá za pravdu. V současné době pracujeme s našimi partnery na spoustě zařízení, ale veřejnost se o nich dozví, až budou blíže uvedení. Za naše partnery nemůžeme tyto produkty jakkoliv komentovat.

Rozhovor v zeleném rouše, David Koblížek ze společnosti nVidia
i Zdroj: PCTuning.cz

Budou ARM procesory Nvidie i v budoucnosti určené především pro tablety a chytré telefony, nebo Nvidia plánuje i přesun ARM platformy do desktopů nebo i serverů?
Ohledně desktopů a serverů bohužel nemohu odpovědět, neohlášené produkty a technologie zkrátka nekomentujeme.

Děkuji za rozhovor

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama