Rychlost, plynulost nebo ostrost? První ROG monitor umí vše
i Zdroj: PCTuning.cz
Monitory Článek Rychlost, plynulost nebo ostrost? První ROG monitor umí vše

Rychlost, plynulost nebo ostrost? První ROG monitor umí vše | Kapitola 6

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

6. 8. 2014 03:00 25

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Problémy monitorů bez G-Syncu 3. Jak funguje G-Sync? 4. Od rozmazaní po ukrutnou ostrost 5. Vyšší frekvence, vyšší plynulost. A co ostrost?
6. Jak do toho zapadá input lag? 7. Přes 1000 fps na 60Hz panelu? Aneb jak se měří zpoždění 8. Unikátní test pouze na PCTuning.cz! 9. Past vedle pasti aneb správné měření lagu není tak snadné, jak se může zdát 10. Závěr

1440p a 144 Hz – nemožné? Ne! Podíváme se na nový počin Asusu, který je významným krokem na poli herních LCD. Stačilo by jen samotné zvýšení rozlišení, ale první monitor řady ROG má ještě další trumf: modul G-Sync. Ukážeme si i další technologické novinky i to, proč jsou některé testy input lagu špatné a jak jej budeme měřit my.

Reklama

Další významná věc, kterou ale opomíjíme, je zpoždění. S vyššími hertzy a fps nestoupá jen plynulost, ale zlepšuje se také odezva celého systému. Ze strany fps je to dáno svižnějším a častějším vyčítáním vstupů, zpracováním na procesoru a grafické kartě. Z hlediska frekvence se bavíme o monitoru a době zobrazení informace.

Drobná vsuvka: Jistě mnozí z vás (alespoň hráči) řešili, zda má jejich myš polling rate 125, 500, nebo 1000 Hz. Rozdíl mezi 500 a 1000 Hz je pouhá jedna milisekunda!

Naopak u monitoru se bavíme o frekvencích řádově nižších, takže rozdíly ve zpoždění jsou výrazně větší. Na 60 Hz trvá vykreslit jeden snímek cca 16,7 ms, na 144 Hz je to pod 6 ms. Rozdíl deseti milisekund se může zdát zanedbatelný. Ve výsledku, kdy posčítáte všechna zpoždění od vstupu z myši nebo z klávesnice až po výstup na monitor, se ale dostanete nepříjemné hodnoty kolem 100 ms, které se najednou budete snažit nějak zredukovat. Upgrade monitoru může být poměrně jednoduchým řešením.

Rychlost, plynulost nebo ostrost? První ROG monitor umí vše
i Zdroj: PCTuning.cz

Příklad zpoždění běžného PC s 60Hz monitorem a 60 fps, VSync a pomalým IPS monitorem – noční můra pro hráče.

Input lag, zpoždění, to jsou pojmy, kterými se progamer rád ohání, ale víme co to u monitoru vlastně znamená? Není to žádná věda, celkové zpoždění se skládá ze tří složek.

Vezměme to pozpátku – poslední je doba mezi tím, co elektronika panelu dá pokyn k vykreslení bodu a jeho vykreslením. Jde o to, že se body nedokáží nastavit okamžitě, na různých panelech to trvá různou dobu. Zde také vzniká oblíbené hodnocení přechodu G2G, které je u TN panelu pár milisekund, u IPS to může trvat i desítky. Toto zpoždění (persistence bodů) není tak snadné odstranit a jeho problematikou se budeme zabývat příště.

Zpoždění: vyladěný herní stroj se 144Hz rychlým monitorem, CPU i GPU generují 140+ fps.
i Zdroj: PCTuning.cz
Zpoždění: vyladěný herní stroj se 144Hz rychlým monitorem, CPU i GPU generují 140+ fps.

Co jsou ale ty další složky zpoždění? Druhá z nich je specifická pro synchronizované techniky jako je V-Sync nebo G-Sync. Cože?! G-Sync že má zpoždění? V principu bohužel ano. LCD panel vykresluje obraz po řádcích. G-Sync zajistí perfektní synchronizaci panelu s GPU, takže čerstvý snímek se okamžitě začne vykreslovat na monitor. První řádek je z tohoto pohledu okamžitě zobrazen. Další už má malé zpoždění atd., až poslední je zobrazen cca o 5-6 ms později Ü uvažujeme o 144 Hz. Pokud by se právě renderovaly snímky s frekvencí 50 fps (kam je G-Sync směřován), tak zpoždění posledního řádku může být až 20 ms. Pozor, toto zpoždění není něco, co by bylo chybou G-Syncu a dalo se nějak opravit. Je to vlastnost spíše samotného monitoru a způsobu vykreslování po řádcích.

Takže zatím jsme zmínili dvě ze tří složek input lagu, přičemž obě byly v podstatě dané z principu a nešly snadno zmenšit nebo eliminovat. Zbývá ta třetí (respektive první v pořadí) – zpracování vstupního signálu. Zde konečně nastane příležitost ke zlepšení! Zpracování signálu může být různorodé. Nejčastější součástí elektroniky monitoru je tzv. scaler board (škálovač), který se stará o sloučení řady možných vstupů do společného formátu a úpravu signálu do podoby kompatibilní se samotným panelem. Příkladem je použití nižšího rozlišení než, je nativně podporováno daným LCD. Pokud toto rozlišení patřičně nepřepočítává už grafická karta, dochází k převzorkování obrazu až na samotném monitoru (pokud to podporuje). Součástí zpoždění je i výpočet a zpracování OSD menu. V poslední době se ale k těmto základním vlastnostem začaly nabalovat další funkce a vychytávky, ať už jde o Overdrive, dynamický kontrast, Black equalizer nebo jiné úpravy obrazu. Vše je zpracováno elektronikou monitoru. A jde o to, jak rychle. Starší LCD vykazovaly poměrně dlouhou dobu zpracování vstupů - i v desítkách milisekund. To je pro hráče velmi nežádoucí, takže se postupně začaly objevovat monitory s velmi rychlým zpracováním vstupů. Některé zkrátily tuto dobu i na úroveň 1 milisekundy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama