Rychlost, plynulost nebo ostrost? První ROG monitor umí vše
i Zdroj: PCTuning.cz
Monitory Článek Rychlost, plynulost nebo ostrost? První ROG monitor umí vše

Rychlost, plynulost nebo ostrost? První ROG monitor umí vše | Kapitola 10

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

6. 8. 2014 03:00 25

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Problémy monitorů bez G-Syncu 3. Jak funguje G-Sync? 4. Od rozmazaní po ukrutnou ostrost 5. Vyšší frekvence, vyšší plynulost. A co ostrost?
6. Jak do toho zapadá input lag? 7. Přes 1000 fps na 60Hz panelu? Aneb jak se měří zpoždění 8. Unikátní test pouze na PCTuning.cz! 9. Past vedle pasti aneb správné měření lagu není tak snadné, jak se může zdát 10. Závěr

1440p a 144 Hz – nemožné? Ne! Podíváme se na nový počin Asusu, který je významným krokem na poli herních LCD. Stačilo by jen samotné zvýšení rozlišení, ale první monitor řady ROG má ještě další trumf: modul G-Sync. Ukážeme si i další technologické novinky i to, proč jsou některé testy input lagu špatné a jak jej budeme měřit my.

Reklama

Dnes jsme se zaměřili na technologie nového monitoru Asus ROG Swift PG278Q a nejen to. Integrace modulu G-Sync přináší funkci synchronizace GPU->LCD, ale i další žhavou novinku – Ultra Low Motion Blur. Každý z těchto módů cílí na zlepšení některé z klíčových vlastností LCD panelu. Z pohledu hráče je to taková svatá trojice – vysoká frekvence, vysoká plynulost a vysoká ostrost. Každý z těchto aspektů může vést ke zlepšení požitku ze hry a i herní výhodě proti soupeři.

Rychlost, plynulost nebo ostrost? První ROG monitor umí vše
i Zdroj: PCTuning.cz

Sama frekvence je klíčem k dobrému hernímu panelu, zvyšuje totiž nejen plynulost, ale i ostrost. Problém je ale synchronizace respektive její absence u současných monitorů. Ačkoli jsou opravdu rychlé, tak buď vykazují obrazové vady, jako je tearing, nebo mají vysoký input lag (a další problémy) díky vertikální synchronizaci. Zde nastupuje G-Sync. Ten řeší všechny klíčové problémy v této oblasti a dodá bezkompromisně nejlepší poměr kvality obrazu a plynulosti. Toho docílí za pomoci (bohužel) proprietární technologie Nvidie – budete potřebovat kompatibilní grafickou kartu. Komu nevoní G-Sync, může sáhnout po odlišném módu monitoru: ULMB. Ten zajistí ostrost obrazu, která předčí CRT monitory. Je s tím ale spojená i daň v podobě nepatrně blikajícího obrazu a sníženého jasu.

Rychlost, plynulost nebo ostrost? První ROG monitor umí vše
i Zdroj: PCTuning.cz

ULMB/Lightboost v akci.
i Zdroj: PCTuning.cz
ULMB/Lightboost v akci.

Asus dodává panely se 144 Hz už nějakou dobu. Dnes testovaný kousek je ale unikátní: disponuje vysokým rozlišením QHD a přitom stíhá rychlé přechody a změny. Jak rychlé? To není tak jednoduché zjistit. Současné techniky měření inputlagu jsou vesměs nepřesné a mají řadu háčků, které je potřeba vzít při interpretaci výsledků v úvahu. My jsme zpoždění změřili pomocí našeho nového testovacího nástroje, který pracuje v tisících fps a zajistí tak dostatečnou přesnost výsledků oproti běžným postupům. Naměřené hodnoty v řádu jednotek milisekund jsou výborné, panel je opravdu rychlý a nelze jej v tomto ohledu nedoporučit každému hráči. Necelé 4 ms celkového zpoždění (až po plné zobrazení) jsou téměř na hranici současných technologií LCD monitorů.

Rychlost, plynulost nebo ostrost? První ROG monitor umí vše
i Zdroj: PCTuning.cz

QNIX (vlevo) proti Asus ROG Swift (vpravo) - IPS panely mají pěkný obraz, ale zato jsou výrazně pomalejší.

Sečteno a podtrženo, po stránce dynamiky obrazu a s tím souvisejících použitých technologií je monitor na špičce mezi herními panely. Rychlý, plynulý i ostrý – takový je Asus ROG Swift PG278Q. Na další vlastnosti se podíváme příště.

Graf ceny produktu Asus PG278Q poskytuje server Heureka.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama