Rychlost, plynulost nebo ostrost? První ROG monitor umí vše
i Zdroj: PCTuning.cz
Monitory Článek Rychlost, plynulost nebo ostrost? První ROG monitor umí vše

Rychlost, plynulost nebo ostrost? První ROG monitor umí vše | Kapitola 9

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

6. 8. 2014 03:00 25

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Problémy monitorů bez G-Syncu 3. Jak funguje G-Sync? 4. Od rozmazaní po ukrutnou ostrost 5. Vyšší frekvence, vyšší plynulost. A co ostrost?
6. Jak do toho zapadá input lag? 7. Přes 1000 fps na 60Hz panelu? Aneb jak se měří zpoždění 8. Unikátní test pouze na PCTuning.cz! 9. Past vedle pasti aneb správné měření lagu není tak snadné, jak se může zdát 10. Závěr

1440p a 144 Hz – nemožné? Ne! Podíváme se na nový počin Asusu, který je významným krokem na poli herních LCD. Stačilo by jen samotné zvýšení rozlišení, ale první monitor řady ROG má ještě další trumf: modul G-Sync. Ukážeme si i další technologické novinky i to, proč jsou některé testy input lagu špatné a jak jej budeme měřit my.

Reklama

Vše je připraveno, jde se měřit! Cílů, co všechno změřit a ověřit bylo několik – od samotného panelu ROG, přes vliv kabelových rozdvojek a různých portů, až po vliv frekvence a dalších nastavení monitorů. Začal jsem jako správný zvědavec hned měřením PG278Q. Jako referenční bod jsem použil starý CRT monitor Samsung SyncMaster. Postavil jsem ho vedle ROG monitoru a pustil se do testů. Jednotlivé porovnávací snímky jsem fotil pomocí Nikonu D7000. Uzávěrka nastavena na 1/2000 s, což by mělo zamezit vzniku nějakých překrytí nebo jiných chyb. Výsledek první várky testů je 1,3 ms zpoždění zpracováním signálu v neprospěch ROG. Spokojenost, výsledek odpovídá tomu, na co jsme u herních panelů zvyklí. O chvíli později jsem CRT přesunul pod stůl, aby nepřekážel a pokračoval v jiných testech. Pak jsem si vzpomněl, že jsem nezměřil ROG panel na 60 Hz. Takže jsem se pustil do druhé várky testů. A světe div se, ROG je najednou zhruba stejně rychlý jako CRT - lag cca 0,2 ms. Co se to děje?

Fotoaparát v horizontální poloze (vlevo) a ve vertikální poloze (vpravo) - vzorová ukázka postupné expozice (a zdroj problému).
i Zdroj: PCTuning.cz
Fotoaparát v horizontální poloze (vlevo) a ve vertikální poloze (vpravo) - vzorová ukázka postupné expozice (a zdroj problému).

CMOS vs. CCD

Po nějaké době zkoumání jsem na to (oklikou) přišel. Většina fotoaparátů – a je jedno jestli za pět nebo padesát tisíc - využívá senzory CMOS. A zde je kámen úrazu. Technologie CMOS vyčítá data (ze senzoru) postupně (po řádcích, v mobilech i diagonálně atd.) S tím je spojena i postupná expozice snímku, která se označuje jako rolling shutter. D7000 má tuto expoziční rychlost 1/250 s, což znamená, že mezi prvním a posledním řádkem je rozdíl i 4 ms. A to byl zdroj fatální chyby měření. Co s tím? Nahradit fotoaparát s CMOS za fotoaparát s CCD! Ty už jsou dnes v segmentu spotřební elektroniky poměrně vzácné, CCD je v poslední době na ústupu. Štěstí se na mě ale usmálo, protože jsem o vánocích pořídil rodině malý kompakt na focení každodenních hloupostí – Nikon Coolpix S2700 a světe div se, zrovna tento model má CCD čip.

Který že je lepší? Přece ten menší!
i Zdroj: PCTuning.cz
Který že je lepší? Přece ten menší!

¨

Výsledky měření

Nastavení Asus ROG Swift PG278Q bylo ponecháno základní, to znamená kontrast na 50 %, jas na 80 % a Overdrive nastaveno na Normal. Nejprve porovnejme tento ROG panel s CRT, při různých obnovovacích frekvencích. Do tabulek jsem zahrnul i do jisté míry „alternativní“ panel se 1440p. Řeč je o QNIX QX2710, což je přetaktovatelný 27palcový monitor s IPS panelem. Proměřen byl také oblíbený herní monitor Benq 2411Z.

Výsledek ROG Swiftu 1,4 ms pro zpracování signálu (odpovídá první viditelné změně na panelu a označujeme jej jako input lag) a 2,4 ms pro plné překlopení bodu z bílé barvy do černé je nadmíru dobrý. Jedná se o test na 144 Hz (QNIX na 111 Hz). Když vezmeme v úvahu zpoždění celého výstupu, tak 3,8 ms je prakticky nepozorovatelná hodnota, na 100 % splňující požadavky i těch nejnáročnějších hráčů. Pro porovnání jsou vidět i výsledky QNIXu, což je poměrně svižný IPS panel, ale ani tak se na TN matici nechytá.

Výsledky měření (nejen) input lagu.
i Zdroj: PCTuning.cz
Výsledky měření (nejen) input lagu.

Zajímavější jsou ale výsledky na 60Hz frekvenci při zachování stejného nastavení jako v předchozím měření. Zde je ROG panel pomalejší než korejský QNIX, inputlag je 3,9 ms plus latence bodů. Naštěstí se jedná o nastavení, které pravděpodobně nebudete muset nikdy používat - neexistuje mnoho důvodů přejít ze 144 Hz na 60 Hz.

QNIX QX2710 vs. CRT aneb persistence IPS je tragická.
i Zdroj: PCTuning.cz
QNIX QX2710 vs. CRT aneb persistence IPS je tragická.

Co se nepodařilo (přesně) změřit je samotný G-Sync režim. Ten znemožní hardwarové klonování signálu nebo softwarovou duplikaci mezi dva monitory. Tím pádem je pro srovnávací fotografický test jediná možnost - použít dvě oddělené instance renderované současně, jednu pro G-Sync panel a druhou pro referenční CRT monitor. Bohužel synchronizace mezi těmito dvěma instancemi ve spojení s odděleným renderováním ploch ve Windows vedla k tomu, že výsledky kolísaly okolo hodnoty 3 ms, nicméně rozptyl byl příliš vysoký, aby je šlo považovat za věrohodné. Jedno lze s jistotou však říci. Zpoždění režimu G-Sync je pod úrovní jednoho snímku, to znamená 0 až 6 ms. Existují i další metody měření G-Syncu, ale ty zavádějí odlišné chyby a jejich přesnost je na úrovni jednoho snímku, takže opět nedostatečně přesné.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama